Umowy PPA szansą dla projektów wiatrowych z pozwoleniami na budowę

Umowy PPA szansą dla projektów wiatrowych z pozwoleniami na budowę
Fot. EDF
REKLAMA

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia potencjał krajowych projektów wiatrowych z ważnymi pozwoleniami na budowę na około 3 GW. Nie dla wszystkich może wystarczyć miejsca w systemie aukcyjnym. Alternatywą umożliwiającą pozyskanie finansowania i uruchomienie inwestycji mogą okazać się komercyjne umowy PPA.

Korporacyjne kontrakty PPA (Power Purchase Agreements), czyli zawierane na wiele lat umowy na sprzedaż energii, to coraz popularniejsze narzędzie umożliwiające rozwój inwestycji w źródła odnawialne – szczególnie w sytuacji wygaszania państwowych gwarancji sprzedaży energii.

Na świecie potencjał korporacyjnych umów PPA na odbiór energii odnawialnej z często jeszcze niewybudowanych instalacji jest już liczony w gigawatach. W Polsce pierwszą komercyjną umowę PPA na odbiór energii odnawialnej podpisał właściciel farmy wiatrowej koło Legnicy oraz Mercedes, który w ten sposób zapewni stabilne dostawy energii po znanych z góry cenach dla fabryki silników powstającej koło Jawora na Dolnym Śląsku.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zwraca uwagę, że komercyjne umowy PPA dają nadzieję na realizację farm wiatrowych w przypadku projektów, dla których udało się zdobyć pozwolenia na budowę przed wejściem w życie tzw. ustawy odległościowej.

Przyznane pozwolenia nie będą jednak obowiązywać w nieskończoność, a inwestorzy muszą poszukać modeli biznesowych umożliwiających pozyskanie finansowania.

Obok państwowych gwarancji sprzedaży energii w systemie aukcyjnym, taki model będzie można oprzeć – zwłaszcza w sytuacji ostatnio rosnących cen energii na rynku hurtowym – na zawieranych na wolnym rynku wieloletnich umowach z odbiorcami przemysłowymi.

Jak zapewnia PSEW, w warunkach polskich rynkowe umowy PPA mogą być szansą na zrealizowanie projektów, które mają ważne pozwolenia na budowę, ale nie spełniają warunków ustawy odległościowej i w związku z tym muszą zostać zrealizowane do 2021 r.

Stowarzyszenie ocenia, że może chodzić o projekty, które mogą dać w sumie moc zainstalowaną rzędu 3 tys. MW, ale w przypadku których nie ma pewności, czy zmieszczą się  w systemie aukcyjnym. Umowa PPA w takim wypadku może być ostatnią deską ratunku przed utratą projektu – zapewnia PSEW.

Przykład fabryki Mercedes-Benz pokazuje, że ten światowy trend dotarł też do Polski. I chociaż, według różnych ocen, umowy PPA nie staną się uniwersalną receptą na dalszy rozwój polskiej energetyki wiatrowej, to co najmniej pozwolą przetrwać jej najgorsze lata – komentuje PSEW.

Komercyjne umowy PPA będą tematem jednej z debat podczas XIII Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej „Rynek Energetyki Wiatrowej w Polsce”, organizowanej w dniach 6-8 listopada 2018 r. w Serocku.

Przedstawiciele biznesu i rządu będą analizować wpływ cen energii elektrycznej na działalność gospodarczą oraz praktyczne i techniczne strony PPA. Zaproszenie do udziału otrzymały przedsiębiorstwa zużywające duże ilości energii elektrycznej, skupione w ZPP, Konfederacji Lewiatan oraz Izbie Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii.

Portal Gramwzielone.pl jest patronem medialnym XIII Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej „Rynek Energetyki Wiatrowej w Polsce”.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzenne czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV. Kompleksowy montaż, uruchomienie monitoring czytaj dalej...

Lokalizacje pod Biogazownię rolniczą 0,5 MW

Sprzedam lokalizacje pod budowę biogaozwni rolniczej 0,5 MW w cenie 2 ha gruntu, wydane pozwoleni n czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...