Podatek od elektrowni wiatrowych. NSA stanął po stronie gmin

Podatek od elektrowni wiatrowych. NSA stanął po stronie gmin
Fot. Gramwzielone.pl (C)

W poniedziałek w końcu poznaliśmy stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie opodatkowania elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości w stanie prawnym obowiązującym w 2017 roku. Zdaniem NSA podatek należał się od całej elektrowni pisze Joanna Skibicka, doradca podatkowy, manager w Advicero Tax.

W ujęciu szczegółowym w wydanym wyroku (sygn. II FSK 2983/17) siedmioosobowy skład sędziowski uznał, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości w roku 2017 podlegały elektrownie wiatrowe o mocy większej niż moc mikroinstalacji w rozumieniu ustawy o odnawialnych źródłach energii i jednocześnie, że przedmiotem opodatkowania objęte były fundament, wieża oraz elementy techniczne elektrowni wiatrowej, o których mowa w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (tzn. wirnik z zespołem łopat, zespół przeniesienia napędu, generator prądotwórczy, układy sterowania i zespół gondoli wraz z mocowaniem i mechanizmem obrotu).

W ocenie NSA takie podejście uzasadnia analiza trzech ustaw: ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, Prawa budowlanego oraz ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

REKLAMA

Sąd wskazał również, że wątpliwości co do opodatkowania całej elektrowni wiatrowej w 2017 roku nie miały wojewódzkie sądy administracyjne, które do tej pory wydały 13 wyroków prawomocnych i aż 150 nieprawomocnych.

REKLAMA

We wczorajszym rozstrzygnięciu NSA zwrócił także uwagę na nieprawidłowy przebieg procesu legislacyjnego, którego skutkiem było olbrzymie zamieszanie w zakresie opodatkowania elektrowni wiatrowych. W związku z tym Sąd postanowił poinformować prezesa Rady Ministrów o dostrzeżeniu tego faktu i jednocześnie prosić o dochowanie staranności w przyszłych procesach legislacyjnych, w szczególności mogących mieć wpływ na kwestie podatkowe.

Oceniając wyrok, NSA nie można jednak oprzeć się wrażeniu, że intencją Sądu było nieobciążanie konsekwencjami wyjątkowo niechlujnych przepisów wyłącznie jednej strony sporu, czyli gmin. W związku z wejściem w życie 29 czerwca 2018 roku nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii z mocą wsteczną, tj. od 1 stycznia tego roku przywrócono opodatkowanie wyłącznie elementów budowlanych elektrowni wiatrowych. Tym samym podatnikom przyznano możliwość otrzymania nadpłaty podatku za pierwszą połowę roku.

Z wczorajszego wyroku NSA wynika natomiast zupełnie coś innego – podatnicy, którzy złożyli deklaracje na podatek od nieruchomości za 2017 rok i wykazali w nich podatek obliczony niezgodnie z podejściem zaprezentowanym wczoraj przez siedmioosobowy skład, muszą liczyć się z koniecznością dokonania korekt deklaracji i zapłatą zaległego podatku wraz z odsetkami.

Z drugiej strony, wczorajsze orzeczenie nie wiąże innych składów sędziowskich NSA. Możliwe jest zatem pojawienie się wyroków korzystnych dla podatników. Czas pokaże, czy rzeczywiście tak będzie, bowiem na rozpoznanie przed NSA czeka ponad 100 skarg kasacyjnych.

Joanna Skibicka, doradca podatkowy, manager w Advicero Tax