Podatek od elektrowni wiatrowych. NSA stanął po stronie gmin

Podatek od elektrowni wiatrowych. NSA stanął po stronie gmin
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

W poniedziałek w końcu poznaliśmy stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie opodatkowania elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości w stanie prawnym obowiązującym w 2017 roku. Zdaniem NSA podatek należał się od całej elektrowni pisze Joanna Skibicka, doradca podatkowy, manager w Advicero Tax.

W ujęciu szczegółowym w wydanym wyroku (sygn. II FSK 2983/17) siedmioosobowy skład sędziowski uznał, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości w roku 2017 podlegały elektrownie wiatrowe o mocy większej niż moc mikroinstalacji w rozumieniu ustawy o odnawialnych źródłach energii i jednocześnie, że przedmiotem opodatkowania objęte były fundament, wieża oraz elementy techniczne elektrowni wiatrowej, o których mowa w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (tzn. wirnik z zespołem łopat, zespół przeniesienia napędu, generator prądotwórczy, układy sterowania i zespół gondoli wraz z mocowaniem i mechanizmem obrotu).

W ocenie NSA takie podejście uzasadnia analiza trzech ustaw: ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, Prawa budowlanego oraz ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

Sąd wskazał również, że wątpliwości co do opodatkowania całej elektrowni wiatrowej w 2017 roku nie miały wojewódzkie sądy administracyjne, które do tej pory wydały 13 wyroków prawomocnych i aż 150 nieprawomocnych.

We wczorajszym rozstrzygnięciu NSA zwrócił także uwagę na nieprawidłowy przebieg procesu legislacyjnego, którego skutkiem było olbrzymie zamieszanie w zakresie opodatkowania elektrowni wiatrowych. W związku z tym Sąd postanowił poinformować prezesa Rady Ministrów o dostrzeżeniu tego faktu i jednocześnie prosić o dochowanie staranności w przyszłych procesach legislacyjnych, w szczególności mogących mieć wpływ na kwestie podatkowe.

Oceniając wyrok, NSA nie można jednak oprzeć się wrażeniu, że intencją Sądu było nieobciążanie konsekwencjami wyjątkowo niechlujnych przepisów wyłącznie jednej strony sporu, czyli gmin. W związku z wejściem w życie 29 czerwca 2018 roku nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii z mocą wsteczną, tj. od 1 stycznia tego roku przywrócono opodatkowanie wyłącznie elementów budowlanych elektrowni wiatrowych. Tym samym podatnikom przyznano możliwość otrzymania nadpłaty podatku za pierwszą połowę roku.

Z wczorajszego wyroku NSA wynika natomiast zupełnie coś innego – podatnicy, którzy złożyli deklaracje na podatek od nieruchomości za 2017 rok i wykazali w nich podatek obliczony niezgodnie z podejściem zaprezentowanym wczoraj przez siedmioosobowy skład, muszą liczyć się z koniecznością dokonania korekt deklaracji i zapłatą zaległego podatku wraz z odsetkami.

Z drugiej strony, wczorajsze orzeczenie nie wiąże innych składów sędziowskich NSA. Możliwe jest zatem pojawienie się wyroków korzystnych dla podatników. Czas pokaże, czy rzeczywiście tak będzie, bowiem na rozpoznanie przed NSA czeka ponad 100 skarg kasacyjnych.

Joanna Skibicka, doradca podatkowy, manager w Advicero Tax

Zobacz również

Komentarze (19)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wójt |
500+ sam się nie zamortyzuje.
Polak |
Nieróbstwo+, Patologia+ i 500+, to ostatnie bastiony PiSobolszewickiej zarazy. Ktoś to musi wyżywić.
Rolnik |
Zwykłe chamstwo
OSD |
Który sędzia orzeknie przeciw obecnej władzy, jak zawłaszczyli sądy? Żaden, bo się boją.
stopwiatrakom.eu |
Brawo Kaczyński, Towarzysze znów wygraliśmy z wiatrem :-) Precz wiatrakom, tylko rodzimy patriotyczny węgiel!
OSD |
@stopwiatrakom.eu węgiel, który importujemy z Rosji. Brawo.
Aldebaran |
Gdy jest duża generacja energii z EW, np. teraz, ceny energii są niższe, a import maleje. Czy rządzący nie chcą widzieć pożytku z istnienia EW ?
Prawda |
@OSD - przecież inteligencja w polsce wybrała PISo bolszewików, pro rosyjskich :) Macie za swoje.
Qwerty |
Podnieść najbogatszym w polscę daninę solidarnościową, niech płaca na wiatraki i 500+
Mem |
Cytat: „intencją Sądu było nieobciążanie konsekwencjami wyjątkowo niechlujnych przepisów wyłącznie jednej strony sporu, czyli gmin. „ Co nie przeszkodziło NSA obciążyć konsekwencjami niechlujnych przepisów wyłącznie przedsiębiorców. Komuszy pomyślunek nadal króluje w sądach i przy korycie.
MojaPV |
Sorry ale czy tu są same Kargule? sąd sądem ale sprawiedliwosć musi być po wiatrowej stronie? taka logika kieruje komentującymi?
Polak |
@MojaPV. Na twoje nieszczęście na tym portalu nie ma tobie podobnych wazeliniarzy i dupowłazów Kurdupla z Żoliborza. Może poszukaj sobie portalu na którym będziesz się czuł bardziej na miejscu?
MojaPV |
@Polak Stosujesz język wykluczenia - oj to nie jest mile widziane w UE :)
Polak |
@MojaPV. Z twoim tokiem "rozumowania" bardziej nadajesz się na Białoruś niż do EU.
MojaPV |
Nosa poza swoją dzielnię nie wystawiasz to co ty możesz wiedzieć o świecie :)
Polak |
@MojaPV. Jak każdy rasowy PiSobolszewik wiesz najlepiej kto jest kim, prawda? A sam pewnie nigdy nie przekroczyłeś granicy swojej obory :)
Wik |
do Polak -nie ma się co wysilać i tłumaczyć -bo do Mojej PV tylko TVP narodowa dociera -a jesli chodzi o wykształcenie to pewnie wyżej podstawowej nie sięgnął
PawianPV |
Był raz za granicą, z tow. Tchórzykiem w Brukseli ostatnio, przejechał sie raz swoim kombi przez Niemcy i z powrotem i myśli że był ZAGRANICO :))
menda |
owszem sąd stanął po stronie gmin, kosztem przedsiębiorców. A winny całego zamieszania- tworzący niechlujne prawo dostał naganę. PiSowskie poczucie sprawiedliwości. Brawo wy.

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...