Znowu mniej projektów w aukcji dla wiatru w Niemczech. Ceny wyższe od PV

Znowu mniej projektów w aukcji dla wiatru w Niemczech. Ceny wyższe od PV
Fot. Senvion
REKLAMA

Ostatnio niemiecki rząd ogłosił organizację dodatkowych aukcji dla wiatru i fotowoltaiki, aby jeszcze przyspieszyć inwestycje w OZE. O ile na te aukcje nie powinno brakować chętnych z sektora PV, o tyle problemem może okazać się mała podaż projektów wiatrowych potwierdziła to kolejna tegoroczna aukcja dla wiatru, której wyniki podała Bundesnetzagentur.

Członkowie rządzącej w Niemczech koalicji CDU/CSU i SPD uzgodnili organizację w latach 2019-20 dodatkowych aukcji dla energetyki wiatrowej i słonecznej, dzięki którym ma powstać w energetyce odnawialnej kolejne 4 GW.

W tych aukcjach, jak i w zaplanowanych wcześniej aukcjach dedykowanych wyłącznie energetyce wiatrowej, może jednak brakować projektów, a to może prowadzić do wyższych cen energii z inwestycji, dla których zostanie zagwarantowane wsparcie.

Taki scenariusz staje się realny, gdy spojrzymy na ogłoszone właśnie wyniki kolejnej niemieckiej aukcji dla energetyki wiatrowej.

W aukcji, w której przyjmowanie aplikacji zakończono 1 października i której wyniki teraz podała federalna agencja Bundesnetzagentur, zgłoszono 62 projekty na łączną moc niemal 400 MW, podczas gdy wsparciem mógł zostać objęty potencjał rzędu 670 MW.

Kontrakty w postaci gwarantowanych cen energii na okres 20 lat przyznano dla 57 projektów o łącznej mocy 363 MW, z czego 9 inwestycji zrealizują spółdzielnie energetyczne.

Najwięcej farm wiatrowych objętych rządowymi gwarancjami sprzedaży energii powstanie w Bawarii – chodzi o 10 projektów na łączną moc 69 MW, a następnie w Brandenburgii (9 projektów na 63 MW) oraz Dolnej Saksonii (6 projektów na 42 MW).

Ceny energii zaoferowane przez zwycięskich inwestorów wahają się od 50 EUR/MWh do 63 EUR/MWh, przy średniej cenie 62,6 EUR/MWh. To poziom wyższy od cen uzyskiwanych w tegorocznych aukcjach dla fotowoltaiki.

Sytuacja, w której do aukcji wiatrowej inwestorzy w Niemczech zgłaszają projekty o mocy mniejszej niż udostępniona przez władze federalne, ma miejsce już po raz kolejny w tym roku.

W poprzedniej aukcji, której wyniki Bundesnetzagentur ogłosiła w sierpniu br., złożono 91 ofert dotyczących budowy wiatraków o łącznej mocy 670 MW, z czego pięciu ofert łącznie na 42 MW finalnie nie dopuszczono do aukcji ze względu na niespełnienie kryteriów formalnych.

Zaproponowane przez inwestorów ceny za energię wiatrową wyniosły w tamtej aukcji od 40 EUR/MWh do 63 EUR/MWh, czyli poziomu przyjętego jako maksymalna, możliwa do uzyskania cena. Średnia z ofert zakwalifikowanych do wsparcia wyniosła 61,6 EUR/MWh i była wyższa od średniej ceny uzyskanej w wyniku wcześniejszej aukcji z maja br. (57,3 EUR/MWh).

Zresztą wzrost cen w stosunku do wcześniejszych aukcji dla wiatru odnotowano też w aukcji majowej, w której także nie wykorzystano całego, udostępnionego potencjału, który mógł zostać objęty wsparciem.

Niemiecki sektor wiatrowy tłumaczy, że mniejsze zainteresowanie aukcjami dla wiatru wynika z długotrwałych procedur związanych z planowaniem projektów, które trwają około 3 lat, natomiast na poziomie federalnym niepewność wśród inwestorów mają wprowadzać niejasne sygnały co do zasad wspierania energetyki wiatrowej w przyszłości.

Wzrost cen energii w ostatnich aukcjach wiatrowych w Niemczech oraz spadek podaży projektów mogą jednak wynikać również w dużej mierze z anulowania preferencji dla projektów zgłaszanych przez spółdzielnie energetyczne, w przypadku których wcześniej nie wymagano części pozwoleń oraz oferowano im dłuższy czas na uruchomienie produkcji energii. Spółdzielnie energetyczne dzięki tym przywilejom zdominowały pierwsze aukcje wiatrowe, które są prowadzone w Niemczech od ubiegłego roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Dawid |
Wiatr jest nierentowny, tylko fotowoltaika - jest bezinwazyjna, na każdym dachu można ją instalować. Poza tym każdy Kowalski może ją mieć na swoim dachu, ceny też już dobijaja dna. Nic tylko instalować. Na wiatr nie ma miejsca w polsce, brak jest też akcepatacji społecznej.
Master |
Dawid, MIX i tylko MIX a nie jedna technologia
q. |
Dawid postaw kilkanaście GW na dachu, musiałby to być dach na skalę naszych czasów. Dzisiejsza energetyka to mix węgla, energetyki wiatrowej i słonecznej połączonej, nie walczącej ze sobą. Miejsce - całe pomorze od Sławna do Wicka jest wolne. Dlaczego Energa Obrót notuje straty w 3 kwartale, odpowiedz sobie na to pytania? Z pozwoleniami na budowę w energetyce wiatrowej jest ponad 1000MW więc można budować.
MojaPV |
Wiatr odchodzi do lamusa nawet w DE
EKO |
Moja PV ty do lamusa razem ze swoim wunglem.

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...