Wraca pomysł dodatkowych kontroli wiatraków

Wraca pomysł dodatkowych kontroli wiatraków
Vestas press
REKLAMA

Pomysły dotyczące dodatkowych kontroli turbin wiatrowych przez Urząd Dozoru Technicznego pojawiły się już przy okazji procedowania ustawy „wiatrakowej” z 2016 r. Ostatecznie w tamtej ustawie z nich zrezygnowano. Przeciwnikiem zaproponowanych rozwiązań byli nie tylko operatorzy wiatraków, którym wzrosłyby koszty operacyjne, ale także sam UDT. Teraz jednak temat zaangażowania Urzędu w techniczny nadzór nad elektrowniami wiatrowymi wraca przy okazji rozpoczęcia przez Ministerstwo Energii prac nad kolejnymi regulacjami dla sektora energetyki odnawialnej.

Ministerstwo Energii rozpoczęło prace nad projektem nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, przy okazji prezentując projekt rozporządzenia, którego celem jest wprowadzenie dodatkowego nadzoru technicznego elektrowni wiatrowych.

Zaproponowano zmiany w ustawie z 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym, które poddadzą urządzenia elektrowni wiatrowych pod dozór techniczny w zakresie bezpieczeństwa pracy.

Zgodnie z pomysłami ME, dozór techniczny elektrowni wiatrowych miałby obejmować sprawdzenie działania układ awaryjnego wyłączenia turbiny, z wyłączeniem testu funkcjonalnego powodującego nagłe zatrzymanie z biegu rotora, sprawdzenie działania funkcji hamulca aerodynamicznego, sprawdzenie hamulca wału, a także sprawdzenie stanu łopat na podstawie raportów z obowiązkowych inspekcji przeprowadzanych cyklicznie przez inwestora (nie rzadziej niż co 2 lata) – o ile takie urządzenie stanowi element specyfikacji technicznej producenta danej elektrowni wiatrowej.

Zgodnie z zaproponowanymi regulacjami, urządzenia elektrowni wiatrowej miałyby podlegać dozorowi technicznemu w takim zakresie przynajmniej raz na 5 lat, licząc od dnia wydania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie elektrowni wiatrowej.

Zaproponowano ponadto nowe obowiązki dla podmiotu eksploatującego elektrownię – takie jak posiadanie dokumentu potwierdzającego spełnienie przez urządzenie odpowiednich wymagań, zapewnienie, aby urządzenie w trakcie eksploatacji spełniało wymogi bezpieczeństwa pracy określone w projekcie rozporządzenia oraz uzyskanie potwierdzenia od UDT w wyniku kontroli, że urządzenie spełnia wymogi bezpieczeństwa pracy.

W razie nieprzestrzegania opisanych wymagań, Urząd Dozoru Technicznego miałby wydać decyzję o wstrzymaniu eksploatacji urządzenia.

Zaproponowane rozporządzenie miałoby wejść w życie 1 lipca 2019 r.

Kolejne zmiany otoczenia prawnego, które nakładają na przedsiębiorców dodatkowe koszty oraz nowe biurokratyczne obowiązki, uznajemy za zbędne. Zmiany prawne nie wpłyną na poprawę bezpieczeństwa pracy turbin wiatrowych. Każdy przedsiębiorca monitoruje i serwisuje na bieżąco swoje wiatraki i dba o ich maksymalną sprawność i efektywność urządzeń – komentuje dla portalu Gramwzielone.pl Paweł Guziński, prezes Stowarzyszenia Małej Energetyki Wiatrowej.

Stowarzyszenie Małej Energetyki Wiatrowe reprezentuje podmioty z sektora MŚP. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, na koniec 2017 roku w kraju działało 900 mniejszych, odnawialnych źródeł energii o jednostkowej mocy do 10 MW, z czego aż 678 posiadało moc rzędu 0,5-2 MW. 

Jak wylicza SMEW, polski sektor MŚP w energetyce wiatrowej to około 750-850 podmiotów posiadających elektorwnie wiatrowe o łącznej mocy ok. 2,1 – 2,4 GW, co stanowi ok. 40 proc. mocy wszystkich wiatraków zainstalowanych w naszym kraju. 

Zmiany proponowane przez Ministerstwo Energii, w tym dotyczące kontroli wiatraków, będą tematem konferencji Stowarzyszenia Małej Energetyki Wiatrowej, która odbędzie się w najbliższy piątek w Ciechocinku. Więcej na temat konferencji na stronie SMEW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
K. Tchurzewski |
Uwalimy OZE w polsce, tylko patriotyczny wungiel na 3km głębokości :)
Polska Radomiem Europy |
a pan Adrian pierdnął, ze nowoczesny kraj to powszechne wykorzystanie oze ...
Zyrandol |
Cóż ludzie w UDTu chcą więcej i więcej, chociaż się na wiatrakach nie znają. Będą podnajmować firmy do inspekcji i dobić właścicieli. Przykre że kontrolą próbóje się o ją drugi raz to co ciągle kontrolują spółki dystrybucyjne a nie to co rzeczywiście wpływa na bezpieczeństwo
jacek |
niech kontrolują swoje spółki państwowe ORLEN i LOTOS mają tyle zbiorników do sprawdzenia to UDT będzie miało co robić inne kraje budowali OZE a nasi niszczą duże elektrownie wiatrowe ,małe elektrownie przydomowe też są dla nich złym rozwiązaniem
Kujawiak |
Aha, czyli kontrola będzie polegała na wejściu pana z udt do wiatraka i wcisnięcia czerwonego grzybka. Zaprzyjaźnione firmy będą wystawiać certyfikaty bezpieczeństwa łopat za przysłowiową dyszkę pod stołem. Przecież nikomu nie będzie chciało sie wyłączć turbiny, wchodzić na gondole i oglądac na zwisie każdą łopate i kilkudziesięciu tysiącach turbin w kraju. Przeciez to skrajny debilizm. Żeby to chociaz było poparte jakimiś danymi statystycznymi o wypadkach i niebezpiecznych awariach turbin. Najwyraźniej ktoś zwietrzył biznes jak w agencjach rynku rolnego. Byleby znaleźć stanowiska dla urzeędników i znajomych idiotów z pisu.
James |
@kujawiak Łopaty sprawdza się początkowo z lunety lub drona. Jeśli kontrola coś wykaże to wtedy dodatkowa inspekcja z lin. Na końcu naprawa z lin lub podnośnika. Sam pomysł kontroli UDT na podstawie czyichś raportów mocno kuriozalny.
jukiu |
Dobrze dobrze niech kontrolują, wycieków oleju jest bardzo dużo, pola pod wiatrakami są bardzo zanieczyszczone olejem z gondoli

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...