Wsparcie dla wiatraków na Bałtyku na 20 lat

Wsparcie dla wiatraków na Bałtyku na 20 lat
Fot. Equinor
REKLAMA

Inwestorzy planujący produkcję energii odnawialnej w systemie aukcyjnym, czy operatorzy postawionych wcześniej OZE, którzy sprzedają zielone certyfikaty, mogą liczyć na wsparcie w okresie 15 lat od uruchomienia energii. Inwestorom planującym postawienie morskich wiatraków rząd może zapewnić gwarancje sprzedaży energii na okres 20 lat.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, powołując się na wypowiedź dyrektora Departamentu Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej w Ministerstwie Energii, Andrzeja Kaźmierskiego, nowy system wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej, którego przygotowaniem obecnie zajmuje się ME, może bazować na systemie kontraktów różnicowych, przyznawanych na 20 lat od startu produkcji energii.

W ramach takiego systemu inwestorom zagwarantowana zostałaby sprzedaż energii po stałej cenie (ewentualnie indeksowanej o inflację), przy czym w przypadku sprzedaży energii na rynku po cenie niższej od zapewnionej w tzw. kontraktach różnicowych, państwo dopłacałoby różnicę, natomiast w sytuacji, gdy inwestor sprzedawałby energię na rynku po cenie wyższej, wówczas musiałby zwrócić „nadwyżkę”.

Ministerstwo Energii zakłada, że ze względu na prognozowany wzrost ceny energii, pod koniec przewidzianego okresu wsparcia inwestorzy w ramach kontraktu różnicowego będą musieli już dopłacić do ceny, którą uzyskają na rynku.

Teoretycznie wydłużenie okresu wsparcia z 15 na 20 lat może przełożyć się na niższe ceny, które będą w stanie zaoferować inwestorzy, a to obniży koszty wsparcia przenoszonego na odbiorców energii.

W zakresie systemu wsparcia dla offshore nadal pozostaje kilka niewiadomych, które mogą być decydujące jeśli chodzi o koszty i rentowność produkcji energii wiatrowej w polskiej części Bałtyku.

Nie jest jasne, kto będzie musiał ponieść koszty przyłączenia morskich wiatraków do lądowego systemu elektroenergetycznego – czy będzie to operator tego systemu, a więc PSE, który takie koszty będzie mógł przenieść na odbiorców, czy jednak za infrastrukturę przyłączeniową będą musieli zapłacić deweloperzy, co znacząco podniesie CAPEX rozwijanych przez nich projektów.

„Rzeczpospolita” informuje, że w przypadku pierwszych projektów morskich farm wiatrowych, na których sfinalizowanie mają szansę Polenergia z Equinorem, a także PGE, to te firmy będą musiały wziąć na siebie koszty przyłączeń. Inwestorzy budujący kolejne farmy wiatrowe na Bałtyku mają natomiast liczyć na odjęcie tych kosztów, a finalnie ma je ponieść PSE.

Ministerstwo Energii zasady wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej ma przedstawić w ramach odrębnej ustawy. Założenia tej ustawy ME powinno opublikować w najbliższych miesiącach.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
mis |
To było zawsze wiadome, że wsparcie na 20 lat jest lepsze niż na 15 i prowadzi do potanienia kosztów produkcji energii elektrycznej. O dziwo rząd "dobrej zmiany" nie chciał potanienia energii z farm na lądzie. Dla big energy idzie jednak na ustępstwa. Dlaczeg nie zastosować takich damych warunków na lądzie? Będzie jeszcze taniej?
jacek |
oni mają coś takiego jak drogo wynosi to jest dobre
dsw |
Zadnego wsparcia i zadne kontrakty roznicujace.

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...