Wsparcie dla wiatraków na Bałtyku na 20 lat

Wsparcie dla wiatraków na Bałtyku na 20 lat
Fot. Equinor
REKLAMA

Inwestorzy planujący produkcję energii odnawialnej w systemie aukcyjnym, czy operatorzy postawionych wcześniej OZE, którzy sprzedają zielone certyfikaty, mogą liczyć na wsparcie w okresie 15 lat od uruchomienia energii. Inwestorom planującym postawienie morskich wiatraków rząd może zapewnić gwarancje sprzedaży energii na okres 20 lat.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, powołując się na wypowiedź dyrektora Departamentu Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej w Ministerstwie Energii, Andrzeja Kaźmierskiego, nowy system wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej, którego przygotowaniem obecnie zajmuje się ME, może bazować na systemie kontraktów różnicowych, przyznawanych na 20 lat od startu produkcji energii.

W ramach takiego systemu inwestorom zagwarantowana zostałaby sprzedaż energii po stałej cenie (ewentualnie indeksowanej o inflację), przy czym w przypadku sprzedaży energii na rynku po cenie niższej od zapewnionej w tzw. kontraktach różnicowych, państwo dopłacałoby różnicę, natomiast w sytuacji, gdy inwestor sprzedawałby energię na rynku po cenie wyższej, wówczas musiałby zwrócić „nadwyżkę”.

Ministerstwo Energii zakłada, że ze względu na prognozowany wzrost ceny energii, pod koniec przewidzianego okresu wsparcia inwestorzy w ramach kontraktu różnicowego będą musieli już dopłacić do ceny, którą uzyskają na rynku.

Teoretycznie wydłużenie okresu wsparcia z 15 na 20 lat może przełożyć się na niższe ceny, które będą w stanie zaoferować inwestorzy, a to obniży koszty wsparcia przenoszonego na odbiorców energii.

W zakresie systemu wsparcia dla offshore nadal pozostaje kilka niewiadomych, które mogą być decydujące jeśli chodzi o koszty i rentowność produkcji energii wiatrowej w polskiej części Bałtyku.

Nie jest jasne, kto będzie musiał ponieść koszty przyłączenia morskich wiatraków do lądowego systemu elektroenergetycznego – czy będzie to operator tego systemu, a więc PSE, który takie koszty będzie mógł przenieść na odbiorców, czy jednak za infrastrukturę przyłączeniową będą musieli zapłacić deweloperzy, co znacząco podniesie CAPEX rozwijanych przez nich projektów.

„Rzeczpospolita” informuje, że w przypadku pierwszych projektów morskich farm wiatrowych, na których sfinalizowanie mają szansę Polenergia z Equinorem, a także PGE, to te firmy będą musiały wziąć na siebie koszty przyłączeń. Inwestorzy budujący kolejne farmy wiatrowe na Bałtyku mają natomiast liczyć na odjęcie tych kosztów, a finalnie ma je ponieść PSE.

Ministerstwo Energii zasady wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej ma przedstawić w ramach odrębnej ustawy. Założenia tej ustawy ME powinno opublikować w najbliższych miesiącach.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
mis |
To było zawsze wiadome, że wsparcie na 20 lat jest lepsze niż na 15 i prowadzi do potanienia kosztów produkcji energii elektrycznej. O dziwo rząd "dobrej zmiany" nie chciał potanienia energii z farm na lądzie. Dla big energy idzie jednak na ustępstwa. Dlaczeg nie zastosować takich damych warunków na lądzie? Będzie jeszcze taniej?
jacek |
oni mają coś takiego jak drogo wynosi to jest dobre
dsw |
Zadnego wsparcia i zadne kontrakty roznicujace.

Giełda OZE

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...