Holendrzy szykują aukcję dla offshore bez subsydiów

Holendrzy szykują aukcję dla offshore bez subsydiów
Fot. Vattenfall
REKLAMA

Holendrzy szykują już drugą aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej, w której inwestorom nie zostaną zagwarantowane preferencyjne stawki za energię. Jednak w przypadku inwestycji w holenderskim offshore koszty przyłączenia morskich wiatraków ma wziąć na siebie operator systemu przesyłowego.

Pierwszą aukcję bez subsydiów dla morskiej energetyki wiatrowej Holendrzy przeprowadzili w tym roku. W jej wyniku szwedzki koncern energetyczny Vattenfall zyskał prawo do realizacji morskich wiatraków o łącznej mocy 700-750 MW, które mają stanąć w strefach Kust Zuid 1 i 2, na obszarze 356 km2 i w odległości 22 km od holenderskiego wybrzeża.

Sprzedaż energii nie zostanie objęta żadnymi rządowymi gwarancjami i preferencjami, jednak Holendrzy zagwarantują inwestorowi, że koszty przyłączenia morskich wiatraków poniesie operator sieci przesyłowych TenneT.

Infrastruktura przesyłowa ma być gotowa do połowy 2021 r., natomiast uruchomienie produkcji energii ma nastąpić w ciągu 5 lat, czyli do roku 2022.

Po tamtej aukcji holenderski rząd zapowiedział kolejne aukcje dla morskiej energetyki wiatrowej, nie wykluczając jednak, że zaoferuje inwestorom inne warunki sprzedaży energii.

Wygląda  jednak na to, że inwestorzy chcący postawić u wybrzeży Holandii kolejne wiatraki, znowu będą musieli zaakceptować sprzedaż energii wyłącznie na warunkach wynegocjowanych na rynku.

Holenderskie władze szykują się teraz do przeprowadzenia kolejnej aukcji bez subsydiów. Miałaby się ona odbyć na początku 2019 roku. Obecnie w tym zakresie kończą się publiczne konsultacje, a rządowe regulacje mają być gotowe do końca października.

W ramach następnej aukcji holenderskie władze zaoferują możliwość budowy wiatraków o łącznej mocy około 700 MW w strefach określonych jako Hollandse Kust 3 i 4.

Pierwsze dwie aukcje dla offshore w Holandii – w każdej do podziału było 700 MW – odbyły się w  2016 r. Jedną wygrał duński koncern energetyczny Orsted (wcześniej Dong Energy), a drugą konsorcjum Shell i holenderskiego koncernu energetycznego Eneco.

Holendrzy mają przeprowadzić na razie 5 aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, w każdej udostępniając po 700 MW, dzięki którym mają powstać do roku 2023 morskie wiatraki o łącznej mocy 3,5 GW, obok już istniejących w holenderskiej części Morza Północnego wiatraków o mocy ok. 1 GW.

Cel wyznaczony przez holenderski rząd do roku 2020 to budowa potencjału lądowych farm wiatrowych na poziomie 6 GW, a także uruchomienie do 2023 r. morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 4,5 GW. Na koniec ubiegłego roku potencjał wiatrowy Holandii wynosił ok. 4,34 GW.

Aby zoptymalizować przesył energii z morskich farm wiatrowych, działający w Holandii operator systemu przesyłowego TenneT planuje już w ramach projektu o nazwie „IJmuiden Far Offshore” budowę sztucznej wyspy, która pomieści infrastrukturę energetyczną konieczną do obsługi morskich wiatraków, a która ponadto będzie stanowić bazę dla firm obsługujących morskie wiatraki. Planowana jest na niej nawet budowa instalacji do przetwarzania nadwyżek energii elektrycznej w wodór.

 Oczekuje się, że po roku 2030 sytuacje, w których podaż energii elektrycznej będzie przewyższać popyt, będą występować bardzo często. To wymaga dalszej transformacji w kierunku zrównoważonego systemu, w którym elektryfikacji zostaną poddane ogrzewanie budynków, mobilność i transport. Konwersja energii elektrycznej w wodór to możliwość, która zasługuje na różne badania – komentuje TenneT w kontekście budowy instalacji do produkcji wodoru w ramach projektu „IJmuiden Far Offshore”.

TenneT zakłada, że budowa tej wyspy pozwoli ponadto zebrać doświadczenie w zakresie budowy po roku 2030 jeszcze większych wysp na Morzu Północnym, które zwiększą możliwości budowy morskich wiatraków i zoptymalizują wykorzystanie produkowanej przez nie energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...