PIMEO: zasada "10H" tylko dla zwartej zabudowy mieszkalnej

PIMEO: zasada "10H" tylko dla zwartej zabudowy mieszkalnej
Fot. (matt), flickr cc
REKLAMA

Polska Izba Małej Energetyki Odnawialnej zaapelowała do parlamentarzystów oraz rządu o zmianę przyjętych w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych restrykcji w lokowaniu farm wiatrowych, które blokują realizację nowych projektów wiatrowych. PIMEO wskazuje ponadto na potrzebę zwolnień w zakresie koncesji, które przełożyłyby się na powstawanie mniejszych struktur skupiających producentów energii odnawialnej.

Przeforsowana w 2016 r. przez posłów PiS ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych ograniczyła możliwość stawiania wiatraków do obszarów, w których spełnione jest kryterium minimalnej odległości od domów i obszarów chronionych będącej przynajmniej 10-krotnością wysokości elektrowni wiatrowej.

W praktyce ta zasada zablokowała możliwość realizacji nowych projektów wiatrowych, a szansę na budowę mają tylko inwestorzy, którzy do czasu przyjęcia tej regulacji zdobyli dla swoich projektów pozwolenia na budowę.

Zasada 10H uniemożliwia jednak w przypadku tych projektów ich zaktualizowanie w celu wykorzystania nowszych, wydajniejszych i produkujących tańszą energię wiatraków, które ostatnio pojawiają się na rynku.

Teraz do kryterium 10H wraca Polska Izba Małej Energetyki Odnawialnej, postulując ograniczenie go wyłącznie do obszarów zwartej zabudowy mieszkalnej.

Jak nas zapewniali pomysłodawcy tej regulacji, jak również zostało to wskazane w uzasadnieniu do ustawy, regulacja ta wzorowana jest na ustawie landu Bawaria (Niemcy). Izba po analizie regulacji w zakresie elektrowni wiatrowych obowiązującej w Bawarii i Polsce proponuje, aby zastanowić się, czy nie należałoby 10H ograniczyć do zwartej zabudowy mieszkalnej. Mogłaby ona dotyczyć wsi, miasteczek, miast. Według PIMEO nie powinna dotyczyć pojedynczych siedlisk. To właściciel siedliska powinien móc decydować, czy chce mieć EW na swoim gruncie, oczywiście zgodnie z prawem budowlanym – czytamy w komentarzu Izby.

PIMEO zaznacza, że taka modyfikacja umożliwiłaby dalszy rozwój rozproszonej energetyki wiatrowej, która „stanowi podstawowe i najtańsze źródło energii elektrycznej z OZE, a co więcej stanowi wymierny dochód dla rolników, którzy są właścicielami nieruchomości, na których posadowione są elektrownie wiatrowe”.

Organizacja reprezentująca mniejszych wytwórców energii odnawialnej wzywa ponadto do ułatwień w zakresie obowiązków koncesyjnych.

Postulujemy, aby sprzedaż zagregowanej energii do państwowych spółek obrotu, wzorem stacji ładowania samochodów elektrycznych, zwolnić z obowiązku koncesyjnego. Spółki, spółdzielnie wytwórców OZE, powołane do agregowania małych wolumenów z rozproszonej energetyki, nie są w stanie sprostać wymaganiom jakie stawia URE, do wydania koncesji na obrót. Spółki takie nie sprzedają energii do odbiorcy końcowego, a jedynie pośredniczą pomiędzy małym i średnim wytwórcą, a spółką obrotu – czytamy w wysłanym do redakcji portalu Gramwzielone.pl stanowisku Izby.

PIMEO ocenia, że ograniczony, bezkoncesyjny obrót przekładałby się na powstawanie grup sprzedażowych, a w przyszłości na tworzenie z nich klastrów energii, a także wpływałby na konsolidację społeczną właścicieli instalacji zaliczanych do energetyki rozproszonej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
xx |
"konsolidację społeczną właścicieli ". Społeczną? A tfuuu. Ależ bluźnierstwo. Tylko państwowe, znaczy narodowe ;)
MojaPV |
Prawda jest taka, że społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome i zaczyna się domagać zasady NIMB (not in my background) i działalność antywiatrakowych organizacji jest coraz bardziej dostrzegalna nie tylko w Polsce ale też w innych krajach europejskich.
Daniel |
@MojaPV - już chyba z 100 raz tobie piszę - koleżko, fora pomyliłeś - na stopwiatrakom sobie pisz - tu każdy ma ciebie za podwórkowego przygłupa - honoru nie masz? daj sobie spokój ;)
Lol |
@Daniel, na stopwiatrakom nie ma forum,przecież kołtuny myślących inaczej nie tolerują
MojaPV |
Danielku ja Ciebie też mam za jelenie a mimo to cię stąd nie wyganiam :)
Zyrandol |
Jeszcze Don Kichot pokochają wiatraki. Jak im po wyborach przywalą 100%więcej za energię. A to jest nieuniknione bo tona dwutlenku węgla już po 25 Euro.
zyrandol |
MojaPV swoje tło to Ty masz jak stoisz przed swoim lustrem. A na zewnątrz tło jest wszystkich. Basta.
MojaPV |
@zyrandol Ani CO2 nie jest po 25 ani cena energii nie wzrośnie o 100% a nawet jeśli to co? dobije wtedy do ceny energii z wiatru ?:)
Zyrandol |
MojaPV . Jak będziesz płacił po 500 za MWh to z wiatraków sprzedadzą Ci po 300. To pewne jak to że po tej nocy będzie jutro.
MojaPV |
To najpierw znajdź wiatrak pracujący w podstawie to pogadamy :)
sol |
Mam pytanie do PIMEO. Jak bardzo "zwarta" ma być ta zabudowa mieszkalna? Właśnie dlatego mamy taki problem z farmami wiatrowymi na lądzie, że w Polsce znacząco przeważa zabudowa rozproszona. Jeśli dodamy do tego kodeks cywilny to mamy wynik negatywny. Bo prawo dotyczy każdego obywatela. i jego własności. Po tym jak sądy potraktowały rolników w sprawach służebności dla linii energetycznych, nie ma się co dziwić, że teraz każdy "dmucha na zimne". Są obszary gdzie jeszcze możliwa jest budowa farm wiatrowych w obecnym stanie prawnym - to obszary lasów państwowych.
Mm |
Powinno być Moja PiS a nie PV

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...