Duńczycy zdominują offshore w USA

Duńczycy zdominują offshore w USA
Fot. Orsted
REKLAMA

Duński koncern energetyczny utwierdza się na pozycji lidera w globalnym sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Przejęcie czołowego dewelopera morskich wiatraków w USA może zapewnić mu dominację na dopiero tworzącym się, ale bardzo perspektywicznym rynku offshore, gdzie Orsted posiada już projekty umożliwiające postawienie do 2030 roku morskich wiatraków o mocy ponad 10 GW.

Duńczycy realizują największe inwestycje w globalnej branży morskiej energetyki wiatrowej, jednocześnie sprzedając mniejszościowe udziały w poszczególnych projektach. To daje im kapitał niezbędny do uruchamiania kolejnych projektów, ale także do przejęć innych deweloperów w morskiej energetyce wiatrowej.

Zaledwie w ubiegłym miesiącu duński koncern energetyczny informował, że sprzeda brytyjskiemu funduszowi Global Infrastructure Partners (GIP) połowę udziałów w projekcie morskiej farmy wiatrowej Hornsea 1 o mocy aż 1,218 GW, która będzie się składać ze 174 turbin Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 7 MW, rozlokowanych na powierzchni 407 km2, ponad 100 km od wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii.

Transakcję wyceniono na 4,46 mld funtów, a więc około 21,6 mld zł, a dla Orsted oznacza to znaczące zwiększenie tegorocznego zysku EBITDA w porównaniu do wyniku na poziomie 22,5 mld duńskich koron (ok. 13 mld zł) wypracowanego w roku ubiegłym. Około 85 proc. wartości EBITDA, którą da Duńczykom ta transakcja, zostanie zaksięgowana w wynikach za 2018 r.

Teraz Orsted informuje o przejęciu od D.E. Shaw Group za 510 mln dolarów amerykańskiego dewelopera Deepwater Wind, który ma już na koncie budowę pierwszej w USA – skromnej jak na warunki europejskie – uruchomionej pod koniec 2016 roku morskiej farmy wiatrowej o mocy 30 MW (5 wiatraków GE po 6 MW), która powstała u wybrzeży Rhode Island.

Do Deepwater Wind należą ponadto znajdujące się na różnym etapie zaawansowania projekty offshore na łączną moc 3,3 GW. Chodzi m.in. o projekty o mocy 810 MW rozwijane u wybrzeży stanów Rhode Island, Connecticut, Maryland i Nowy Jork, dla których zabezpieczono już kontrakty na sprzedaż energii, bądź takie kontrakty są w trakcie finalizacji.

Amerykański deweloper posiada ponadto prawa do realizacji morskich farm wiatrowych na łączną moc 2,5 GW, które mają powstać u wybrzeży stanów Massachusetts oraz Delaware. W tym projekty o mocy 1,2 GW są rozwijane we współpracy z PSEG, koncernem energetycznym z New Jersey.

Przejęcie Deepwater Wind wzmocni portfolio Orted w morskiej energetyce wiatrowej w USA, na które już wcześniej składały się projekty morskich wiatraków na ok. 5,5 GW. Duńczycy zabezpieczyli prawa do budowy we współpracy z firmą Eversource morskich wiatraków o mocy 2 GW u wybrzeży Massachusetts, a także szykują się do postawienia wiatraków o mocy do 3,5 GW u wybrzeży New Jersey.

Z kolei w stanie Virginia Orsted postawi dwie testowe turbiny wiatrowe o mocy po 6 MW, które w przyszłości mogą stać się częścią ogromnej, przybrzeżnej farmy wiatrowej o potencjale mogącym wynieść nawet 2 GW.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...