Tauron negocjuje przejęcie wiatraków na 200 MW

Tauron negocjuje przejęcie wiatraków na 200 MW
Fot. Tauron
REKLAMA

Dosyć nietypowy komunikat na temat możliwości przejęcia zlokalizowanych w północnej części kraju farm wiatrowych wydał wczoraj Tauron. Spółka poinformowała o tym nie po sfinalizowaniu negocjacji, ale o samym fakcie ich podjęcia.

Spółka Tauron Polska Energia informuje, że otrzymała wczoraj zaproszenie do rozpoczęcia negocjacji w sprawie nabycia pięciu farm wiatrowych należących do grupy in.ventus.

Farmy wiatrowe, będące przedmiotem negocjacji, są zlokalizowane w północnej części Polski, w województwach kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim oraz warmińsko-mazurskima. Ich łączna moc zainstalowana wynosi około 200 MW, na co składają się 82 turbiny.

Grupa Tauron dąży do dywersyfikacji segmentu odnawialnych źródeł energii. W przypadku zakupu przedmiotowych farm podwoimy nasze moce wytwórcze w technologii wiatrowej. Jestem przekonany, że powiększenie portfela o tego typu aktywa przyniesie korzyści Grupie Tauron i jej interesariuszom. Zainteresowanie tymi aktywami wpisuje się bezpośrednio w Strategię Grupy TAURON i w globalny trend rozwoju odnawialnych źródeł energii – komentuje Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Tauron zaznacza, że celem negocjacji będzie określenie parametrów finansowych i warunków transakcji zakupu. Jej finalizacja będzie uzależniona od uzyskania satysfakcjonujących wszystkie strony wyników negocjacji. 

O podpisaniu prawnie wiążącej dokumentacji dotyczącej transakcji lub o zakończeniu negocjacji dotyczących transakcji w inny sposób, Tauron ma poinformować w najbliższych miesiącach.

Grupa Tauron posiada wśród swoich aktywów wytwórczych 34 elektrownie wodne, cztery farmy wiatrowe i trzy bloki biomasowe. Obecnie łączna moc zainstalowana w odnawialnych źródłach energii należących do Taurona to 439 MW.

Wydatki na inwestycje proekologiczne Grupy Tauron w latach 2016-2017 wyniosły ponad 650 milionów zł.

Tauron zaznacza, że w zależności od kształtu rynku mocy, ustawy kogeneracyjnej i nowelizacji ustawy o OZE, rozważy różne scenariusze inwestycyjne, zakładające m.in. akwizycje w segmencie OZE i ciepłownictwie, a także własny projekt morskiej farmy wiatrowej.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Mem |
Na negocjacje pojedzie oficer polityczny oraz ksiądz z beczką wody święconej. Po zakończonych rozmowach dzielni prezesi Taurona zostaną poddani egzorcyzmom, żeby wiatrakowa zaraza nie rozniosła się dalej.
xx |
Najpierw zdołować firmę wypowiadając jej umowy a potem łaskawie kupić po kosztach. Raz można zrobić taki ruch. Następnym razem nikt nie wejdzie w interes.
gosc |
@mem Zapomniałeś dodać, że przepłacą przynajmniej z 2x.
gosc |
@xx Oni będą się dochodzić w sądach, podejrzewam.
zaciekawiony |
a co to się stało, że ten polityczno-państwowy moloch nagle "przeprasza się" z OZE?
G |
A sami juz nie mogą inwestować? Matołki
Kujawiak |
@g nie mogą. Bo kurtyzana z ministerstwa edukacji, Tchórzewski i ferajna strzelili samobója z ustawą 10h. Może na szybko odszczekają. I postawią kilkaset MW przed 2020. Chociaż wątpię żeby jakakolwiek firma miała na stanie nowe wiatraki do odbioru przed 2020. Może będą sami instalować turbiny z repoweringu niemieckiego. Niezbadane są pomysły polskiego Big energy
Mem |
@g, niespecjalnie też mają za co stawiać, zyski kopalń to przetransferowane kasa z energetyki. A zamieszanie z ustawą antywiatrakową spowodowało że banki uznały branżę OZE za zbyt ryzykowną i kredytów nie dają. Jedyny wyjątek to ING z finansowaniem dla Litwinów na PV.
rr |
Ale mialy powstac w kazdej Gminie lub chociaz powiecie biogazownie .... buhahaa chyba nikt nie jest zainteresowany wyłożyć swoich pieniazkow , jakis drobnych 10mln zl za 1mw a po roku zmienią ustawe, stawki i papaaaa - PIS sam sobie strzelił w kolano, bo nikt juz w tym kraju nie zainwestuje takich pieniazkow w OZE !!!!!!!!!!!!!!!

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...