Tauron negocjuje przejęcie wiatraków na 200 MW

Tauron negocjuje przejęcie wiatraków na 200 MW
Fot. Tauron
REKLAMA

Dosyć nietypowy komunikat na temat możliwości przejęcia zlokalizowanych w północnej części kraju farm wiatrowych wydał wczoraj Tauron. Spółka poinformowała o tym nie po sfinalizowaniu negocjacji, ale o samym fakcie ich podjęcia.

Spółka Tauron Polska Energia informuje, że otrzymała wczoraj zaproszenie do rozpoczęcia negocjacji w sprawie nabycia pięciu farm wiatrowych należących do grupy in.ventus.

Farmy wiatrowe, będące przedmiotem negocjacji, są zlokalizowane w północnej części Polski, w województwach kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim oraz warmińsko-mazurskima. Ich łączna moc zainstalowana wynosi około 200 MW, na co składają się 82 turbiny.

Grupa Tauron dąży do dywersyfikacji segmentu odnawialnych źródeł energii. W przypadku zakupu przedmiotowych farm podwoimy nasze moce wytwórcze w technologii wiatrowej. Jestem przekonany, że powiększenie portfela o tego typu aktywa przyniesie korzyści Grupie Tauron i jej interesariuszom. Zainteresowanie tymi aktywami wpisuje się bezpośrednio w Strategię Grupy TAURON i w globalny trend rozwoju odnawialnych źródeł energii – komentuje Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Tauron zaznacza, że celem negocjacji będzie określenie parametrów finansowych i warunków transakcji zakupu. Jej finalizacja będzie uzależniona od uzyskania satysfakcjonujących wszystkie strony wyników negocjacji. 

O podpisaniu prawnie wiążącej dokumentacji dotyczącej transakcji lub o zakończeniu negocjacji dotyczących transakcji w inny sposób, Tauron ma poinformować w najbliższych miesiącach.

Grupa Tauron posiada wśród swoich aktywów wytwórczych 34 elektrownie wodne, cztery farmy wiatrowe i trzy bloki biomasowe. Obecnie łączna moc zainstalowana w odnawialnych źródłach energii należących do Taurona to 439 MW.

Wydatki na inwestycje proekologiczne Grupy Tauron w latach 2016-2017 wyniosły ponad 650 milionów zł.

Tauron zaznacza, że w zależności od kształtu rynku mocy, ustawy kogeneracyjnej i nowelizacji ustawy o OZE, rozważy różne scenariusze inwestycyjne, zakładające m.in. akwizycje w segmencie OZE i ciepłownictwie, a także własny projekt morskiej farmy wiatrowej.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (11)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Mem |
Na negocjacje pojedzie oficer polityczny oraz ksiądz z beczką wody święconej. Po zakończonych rozmowach dzielni prezesi Taurona zostaną poddani egzorcyzmom, żeby wiatrakowa zaraza nie rozniosła się dalej.
xx |
Najpierw zdołować firmę wypowiadając jej umowy a potem łaskawie kupić po kosztach. Raz można zrobić taki ruch. Następnym razem nikt nie wejdzie w interes.
gosc |
@mem Zapomniałeś dodać, że przepłacą przynajmniej z 2x.
gosc |
@xx Oni będą się dochodzić w sądach, podejrzewam.
zaciekawiony |
a co to się stało, że ten polityczno-państwowy moloch nagle "przeprasza się" z OZE?
Zwolińska |
Taki jest nasz plan, wkrótce PGE Odnawialna przejmie wszystkie farmy w tym kraju.
Mem |
@Zwolińska, może tak być, przejęcie Polenergii nie idało sięvwełnian prezesom, nowego OZE szybko nie postawią, a ceny energii szybują. Tańszego źródła energi niż wiatraki nie znajdą,
G |
A sami juz nie mogą inwestować? Matołki
Kujawiak |
@g nie mogą. Bo kurtyzana z ministerstwa edukacji, Tchórzewski i ferajna strzelili samobója z ustawą 10h. Może na szybko odszczekają. I postawią kilkaset MW przed 2020. Chociaż wątpię żeby jakakolwiek firma miała na stanie nowe wiatraki do odbioru przed 2020. Może będą sami instalować turbiny z repoweringu niemieckiego. Niezbadane są pomysły polskiego Big energy
Mem |
@g, niespecjalnie też mają za co stawiać, zyski kopalń to przetransferowane kasa z energetyki. A zamieszanie z ustawą antywiatrakową spowodowało że banki uznały branżę OZE za zbyt ryzykowną i kredytów nie dają. Jedyny wyjątek to ING z finansowaniem dla Litwinów na PV.
rr |
Ale mialy powstac w kazdej Gminie lub chociaz powiecie biogazownie .... buhahaa chyba nikt nie jest zainteresowany wyłożyć swoich pieniazkow , jakis drobnych 10mln zl za 1mw a po roku zmienią ustawe, stawki i papaaaa - PIS sam sobie strzelił w kolano, bo nikt juz w tym kraju nie zainwestuje takich pieniazkow w OZE !!!!!!!!!!!!!!!

Giełda OZE

Sprzedam pellet przemysłowy 17 kj/kg

Sprzedam pellet drzewny przemysłowy z mieszaniny trociny oraz odpadów z produkcji mebli i płyt wiór czytaj dalej...

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...