Vestas szykuje zwolnienia

Vestas szykuje zwolnienia
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Największy na świecie producent elektrowni wiatrowych Vestas poinformował, że zwolni kilkaset osób zatrudnionych głównie w zakładach i biurach w północnej i środkowej części Europy. Ta decyzja może wydawać się zaskakująca, biorąc pod uwagę rosnące zamówienia dla duńskiej firmy.

Vestas ogłosił, że zwolni w sumie około 400 pracowników. W 75-procentach zwolnienia mają dotyczyć etatów tworzonych w naszej części Europy, a pracę mają stracić głównie „białe kołnierzyki”.

Około 60 proc. zwolnień ma dotyczyć oddziałów w Danii i Niemczech, w tym przewidziano redukcję 80 etatów w fabryce Vestasa w duńskim Hammel.

Jak tłumaczy Anders Runevad, CEO duńskiej firmy, ta decyzja podyktowana jest koniecznością dopasowania geograficznej struktury zatrudnienia do aktywności na poszczególnych rynkach, która przenosi się coraz bardziej poza Europę.

Vestas liczy, że redukcja około 400 etatów przełoży się na oszczędności liczone począwszy od 2019 roku na około 30 mln euro.

W sierpniu Vestas poinformował o planach zamknięcia produkcji w jednej ze swoich hiszpańskich fabryk, w której powstawały turbiny o mocy ok. 2 MW. Jak tłumaczyła duńska firma, powodem tej decyzji jest malejące zapotrzebowanie na takie wiatraki. Pracę w zakładzie w Leon mają stracić 362 osoby.

Duński potentat posiada oddziały w 79 krajach, gdzie zatrudnia łącznie 24,3 tys. osób. Teraz liczba zatrudnionych w Vestas zostanie zmniejszona o 1,6 proc.

W pierwszej połowie br. duńska firma wypracowała przychody rzędu 3,954 mld euro wobec przychodów na poziomie 4,091 mld euro przed rokiem i 9,953 mld euro w całym 2017 r.

EBITDA wyniosła 594 mln euro wobec 699 mln euro w pierwszej połowie 2017 r. i 1,651 mld euro w całym ubiegłym roku.

W okresie od stycznia do końca czerwca br. Vestas dostarczył 2012 turbin o łącznej mocy 5,819 GW, co daje średnią jednostkową moc turbiny na poziomie 2,89 MW, a rok wcześniej zrealizował dostawy 2075 turbin o mocy 5,466 GW, co daje średnią jednostkową moc 2,63 MW.

W pierwszej połowie br. Duńczycy zebrali zamówienia na wiatraki o mocy 5,436 GW (warte 3,9 mld euro) w stosunku do kontraktów na 4,716 GW podpisanych w analogicznym okresie ubiegłego roku. Mimo istotnie mniejszego potencjału, łączna wartość kontraktów zdobytych w pierwszej połowie 2017 roku była wyższa i sięgnęła 4 mld euro.

Do tej pory Vestas wyprodukował elektrownie wiatrowe o łącznej mocy około 94 GW, które zainstalowano w 79 krajach. Do tego duński koncern odpowiada za utrzymanie turbin o łącznej mocy 79 GW.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Felek |
Fotowoltaika wygrała, nie da się tego ukryć. Ceny dobrych modułow spadły do 0,25-0,28 eur/Wp i do końca roku spadną jeszcze o kolejne 10-15%. W następnym roku również spadnie cena falowników o ca 20-25%. Największym atutem dodanym jest to że PV może mieć każdy kto ma swój dach. Wiatraka nie można mieć, bo jest za wysoki, ma części ruchome -> hałasuje i widać go z 5 km.
PV |
@Felek sytuacja opisana w tekście wynika z czego innego; mają więcej zamówień w ujęciu GW, ale do zrealizowania zamówionych mocy potrzeba mniej turbin, mniej wież itp. Efektem są zwolnienia, ale to nic innego jak obniżanie kosztów i w efekcie spadek LCOE energii z wiatru.
kajko |
A zgadnijcie gdzie przyjmują do pracy Vestas - indie

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...