Innogy ma kolejną farmę wiatrową na morzu

Innogy ma kolejną farmę wiatrową na morzu
Morska farma wiatrowa Galloper. Fot. Innogy
REKLAMA

Niemiecki koncern energetyczny oficjalnie uruchomił wielką morską farmę wiatrową Galloper o mocy 353 MW. To jednak tylko preludium przed budową ponad dwukrotnie większej farmy wiatrowej, którą Niemcy postawią także u wybrzeży Wielkiej Brytanii.

Morska farma wiatrowa Galloper jest zlokazlizowana 27 km od wybrzeży hrabstwa Suffolk, na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii.

Składa się z 56 turbin Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 6 MW i średnicy wirnika 154 metrów, które stanęły na głębokościach 27-36 metrów.

Szacowana produkcja energii z tej farmy wiatrowej ma odpowiadać konsumpcji generowanej przez ponad 380 tys. brytyjskich gospodarstw domowych. Wynosi ona na Wyspach przeciętnie 4,1 MWh w skali roku, co daje roczną produkcję na poziomie ok. 1,56 TWh.

Udziałowcami wartej około 1,5 mld funtów inwestycji są – obok Innogy posiadającego 25 proc. udziałów – także Siemens Financial Services (25 proc.), Sumitomo Corporation (12,5 proc.), ESB (12,5 proc.), a także posiadające 25 proc. udziałów konsorcjum funduszy Green Investment Group oraz Macquarie Infrastructure and Real Assets.

Za budowę farmy wiatrowej odpowiadało Innogy, które również weźmie na siebie jej utrzymanie. Niemiecki koncern podaje, że w trakcie budowy zatrudnionych było około 700 pracowników, a już po uruchomieniu wiatraków stałe etaty przy obsłudze wiatraków zyska około 60 osób.

Innogy zaznacza, że 60 proc. kosztów inwestycji to kontrakty zrealizowane przez brytyjskie firmy.

Niemiecki koncern już szykuje się do postawienia u wybrzeży Wielkiej Brytanii jeszcze większej morskiej farmy wiatrowej, której moc sięgnie aż 860 MW.

Planowana w odległości ponad 30 km od brzegów brytyjskiego hrabstwa Lincolnshire morska farma wiatrowa Trinton Knoll to jednocześnie największy projekt realizowany przez Innogy w energetyce odnawialnej. CAPEX tej inwestycji szacowany jest na ok. 2,3 mld euro.

Wiadomo, że w skład tej farmy wiatrowej mają wejść największe na świecie turbiny wiatrowe o jednostkowej mocy 9,5 MW. Dostarczy je duńsko-japoński producent MHI Vestas.

Niemiecki koncern zabezpieczył dla niej przychody w przeprowadzonej w ubiegłym roku brytyjskiej aukcji. Gwarantowana stawka za energię wynosi 74,75 GBP/MWh.

Innogy nie podaje planowanych uzysków energii, informując jedynie, że generacja z Trinton Knoll ma odpowiadać zapotrzebowaniu ok. 800 tys. brytyjskich gospodarstw domowych. Przyjmując, że zużywają one średnio w skali roku ok. 4,1 MWh energii elektrycznej, daje to około 3,28 TWh.

W ubiegłym miesiącu Innogy informował o sprzedaży 40 proc. udziałów w Trinton Knoll. Udziały w wysokości 25 proc. obejmie Electric Power Development za pośrednictwem spółki J-Power, a 15 proc. będzie należeć do Kansai Electric Power Co.

Ponadto ostatnio Innogy zawarto wieloletnią umowę na sprzedaż energii z tej farmy wiatrowej. W okresie 15 lat energię z Trinton Knoll będzie kupować duński koncern energetyczny Orsted z zamiarem dalszej odsprzedaży na rynku.

Oprócz farmy wiatroweh Galloper Innogy jest również udziałowcem w położonej u wybrzeży Wielkiej Brytanii farmie wiatrowej Gwynt y Môr o mocy 576 MW, a także w farmach wiatrowych zlokalizowanych w niemieckiej części Morza Północnego – Nordsee Ost o mocy 295 MW, a także uruchomionej na przełomie 2017/18 r. farmy wiatrowej Nordsee One o mocy 332 MW.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...