MHI Vestas gotowy do sprzedaży turbiny o mocy 10 MW

MHI Vestas gotowy do sprzedaży turbiny o mocy 10 MW
MHI Vestas
REKLAMA

Japońsko-duński producent morskich elektrowni wiatrowych jako pierwszy dobija do poziomu 10 MW mocy pojedynczej turbiny. Zastosowanie tak potężnych turbin na powstających na morzu farmach wiatrowych powinno przełożyć się na dalszy spadek kosztów produkcji energii.

Informacja została podana przez MHI Vestas przy okazji odbywającego się wczoraj Global Wind Summit, imprezy towarzyszącej hamburskim targom energetyki wiatrowej WindEnergy Hamburg 2018.

Obecnie największe na świecie, zainstalowane komercyjnie turbiny wiatrowe na morzu osiągają moc 8,8 MW – takie turbiny zainstalowano niedawno na morskiej farmie wiatrowej European Offshore Wind Deployment Centre (EOWDC), którą u wybrzeży Szkocji uruchomił szwedzki koncern energetyczny Vattenfall.

Za dostawę tych turbin odpowiadał również MHI Vestas. Nowa turbina o mocy 10 MW ma zresztą bazować na tej samej platformie V164, w której stosowane są łopaty o długości 80 metrów, ważące po 35 ton.

MHI Vestas zapewnia, że nowa turbina o mocy 10 MW jest już gotowa do sprzedaży, a jej niezawodności sprzyja fakt, że rozwiązania, które w niej zastosowano, sprawdziły się w dotychczasowych turbinach V164, które w ilości ponad 100 zainstalowano u wybrzeży Niemiec i Wielkiej Brytanii.

W nowej turbinie, w stosunku do wcześniejszych wersji V164, mają zostać zastosowane innowacje poprawiające aerodynamikę i chłodzenie. MHI Vestas zapewnia, że nowa turbina V164-10.0MW może pracować na pełnych obrotach przy prędkości wiatru 10 m/s przez okres 25 lat.

Pierwsze dostawy turbin V164-10.0MW na powstające na morzu farmy wiatrowe mają nastąpić począwszy od roku 2021.

W tym samym roku gotowe do sprzedaży mają być morskie turbiny o mocy 12 MW, które na rynek wiatrowy chce wprowadzić amerykański General Electric (GE).

Model GE Heliade-X o mocy 12 MW ma produkować średnio o 45 proc. więcej energii niż dostępne wcześniej, największe turbiny wiatrowe, dostarczając w skali roku około 67 GWh energii elektrycznej i pracując przy średnim współczynniku wykorzystania mocy aż 67 proc. – takie wartości GE przyjmuje dla „typowej” lokalizacji na morskie wiatraki w niemieckiej części Morza Północnego.

Wielka turbina Heliade-X ma być montowana na wieży wystającej ponad poziom morza na 260 metrów i posiadać łopaty o długości 107 metrów.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...