Enercon: koniec taryf gwarantowanych, pora na PPA

Enercon: koniec taryf gwarantowanych, pora na PPA
Fot. Enercon
REKLAMA

Niemiecki producent i deweloper farm wiatrowych pokazuje, jak niemiecki rynek wiatrowy może radzić sobie po wyjściu z gwarantowanego odkupu energii odnawialnej po stałych cenach, który przysługuje w niemieckim systemie feed-in tariffs przez 20 lat od uruchomienia produkcji energii.

Enercon poinformował o zawarciu pierwszych wieloletnich umów na sprzedaż energii z niemieckich wiatraków, które wychodzą z publicznego systemu wsparcia w postaci taryf gwarantowanych.

Na razie umowy PPA, które podpisał Enercon, dotyczą wiatraków o łącznej mocy 10,6 MW, które stracą prawo do sprzedaży energii w systemie taryf gwarantowanych. Energię po stałej, wpisanej do umowy cenie odkupi niemieckie stowarzyszenie reprezentujące branżę logistyczną i chłodniczą VDKL.

To pierwszy krok w kierunku modelu biznesowego, który będziemy rozwijać – deklaruje Hans-Dieter Kettwig, dyrektor zarządzający w Enercon.

Firmy zrzeszone w VDKL konsumują w skali roku około 1,2 TWh energii elektrycznej, a umowy PPA na energię z wychodzących z publicznych subsydiów źródeł odnawialnych, dają im szansę na zabezpieczenie stałych i niskich cen energii w sytuacji, gdy niemiecka energetyka nie pozostanie niedotknięta przez rosnące ceny uprawnień do emisji CO2.

Niedawno o podpisaniu umów na zakup energii ze znajdujących się w Niemczech farm wiatrowych, których dalszemu funkcjonowaniu mogło zagrozić wygaśnięcie taryf gwarantowanych, informował norweski koncern energetyczny Statkraft.

Statkraft wyliczył, że prawo do sprzedaży energii w niemieckim systemie taryf gwarantowanych już w 2021 r. stracą operatorzy około 6 tysięcy wiatraków o łącznej mocy 4,5 GW, natomiast w latach 2021-26 taryfę gwarantowaną stracą właściciele w sumie ok. 14 tys. turbin o łącznej mocy 17 GW, co stanowi około 1/3 całkowitego potencjału lądowej energetyki wiatrowej w Niemczech.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
barwo! kiedy w Polsce zdamy sobie sprawę, że systemy dopłat z publicznych pieniędzy nie mają racji bytu?
Hanys |
Np do górnictwa

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...