Enercon: koniec taryf gwarantowanych, pora na PPA

Enercon: koniec taryf gwarantowanych, pora na PPA
Fot. Enercon
REKLAMA

Niemiecki producent i deweloper farm wiatrowych pokazuje, jak niemiecki rynek wiatrowy może radzić sobie po wyjściu z gwarantowanego odkupu energii odnawialnej po stałych cenach, który przysługuje w niemieckim systemie feed-in tariffs przez 20 lat od uruchomienia produkcji energii.

Enercon poinformował o zawarciu pierwszych wieloletnich umów na sprzedaż energii z niemieckich wiatraków, które wychodzą z publicznego systemu wsparcia w postaci taryf gwarantowanych.

Na razie umowy PPA, które podpisał Enercon, dotyczą wiatraków o łącznej mocy 10,6 MW, które stracą prawo do sprzedaży energii w systemie taryf gwarantowanych. Energię po stałej, wpisanej do umowy cenie odkupi niemieckie stowarzyszenie reprezentujące branżę logistyczną i chłodniczą VDKL.

To pierwszy krok w kierunku modelu biznesowego, który będziemy rozwijać – deklaruje Hans-Dieter Kettwig, dyrektor zarządzający w Enercon.

Firmy zrzeszone w VDKL konsumują w skali roku około 1,2 TWh energii elektrycznej, a umowy PPA na energię z wychodzących z publicznych subsydiów źródeł odnawialnych, dają im szansę na zabezpieczenie stałych i niskich cen energii w sytuacji, gdy niemiecka energetyka nie pozostanie niedotknięta przez rosnące ceny uprawnień do emisji CO2.

Niedawno o podpisaniu umów na zakup energii ze znajdujących się w Niemczech farm wiatrowych, których dalszemu funkcjonowaniu mogło zagrozić wygaśnięcie taryf gwarantowanych, informował norweski koncern energetyczny Statkraft.

Statkraft wyliczył, że prawo do sprzedaży energii w niemieckim systemie taryf gwarantowanych już w 2021 r. stracą operatorzy około 6 tysięcy wiatraków o łącznej mocy 4,5 GW, natomiast w latach 2021-26 taryfę gwarantowaną stracą właściciele w sumie ok. 14 tys. turbin o łącznej mocy 17 GW, co stanowi około 1/3 całkowitego potencjału lądowej energetyki wiatrowej w Niemczech.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
barwo! kiedy w Polsce zdamy sobie sprawę, że systemy dopłat z publicznych pieniędzy nie mają racji bytu?
Hanys |
Np do górnictwa

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...