Norwegowie postawią największą farmę wiatrową na Ukrainie

Norwegowie postawią największą farmę wiatrową na Ukrainie
Fot. Nordex
REKLAMA

Norweski deweloper NTB postawi największą farmę wiatrową na Ukrainie. Moc wiatraków, które staną w obwodzie chersońskim, wyniesie 250 MW.

Budowa ma potrwać kilkanaście miesięcy i ma za nią odpowiadać chiński Power Construction Corporation of China. Wiadomo, że turbiny w ilości 64 dostarczy niemiecki producent Nordex. CAPEX inwestycji ma sięgnąć aż 370 mln euro.

Norwegowie nie chcą na tym poprzestać. Informują o przygotowaniach kolejnych projektów wiatrowych na Ukrainie, których łączna moc sięga 860 MW i które mają zostać sfinalizowane w ciągu trzech lat.

Na razie największa na Ukrainie jest farma wiatrowa Botievo w obwodzie zaporoskim, której moc sięga 200 MW i która składa się z elektrowni wiatrowych Vestas V112. Produkcja energii jest objęta taryfą gwarantowaną w wysokości 0,1131 EUR/kWh.

Ten projekt, zrealizowany przez firmę DTEK, wchodzi w skład kompleksu Pryazovskyi Wind Park, w ramach którego mają jeszcze powstać elektrownie wiatrowe o mocy do 300 MW.

Pod koniec ubiegłego roku ukraińskie władze informowały z kolei o planach budowy w obwodzie mikołajowskim farmy wiatrowej o mocy 500 MW, którą miałby postawić chiński Tebian Electric Apparatus (TBEA). CAPEX tej inwestycji Chińczycy oszacowali na 500 mln dolarów.

Według danych europejskiego stowarzyszenia energetyki wiatrowej WindEurope, na koniec 2017 roku na Ukrainie działały farmy wiatrowe o łącznej mocy 593 MW.

To liczba 10-krotnie niższa od potencjału wiatrowego zainstalowanego w Polsce, jednak inwestycje na obu rynkach w ostatnim czasie wskazują, że dystans między polskim i ukraińskim rynkiem wiatrowym będzie maleć.

Przed rokiem rząd Ukrainy zdecydował o przyjęciu w perspektywie 2035 r. celu 25-procentowego udziału OZE w krajowym miksie energetycznym, przy czym do tej wartości nie wliczono generacji z elektrowni wodnych, które mają dołożyć 13 proc. – w stosunku do kilku procent energii z OZE obecnie.

W 2035 r. największy udział w ukraińskim miksie energetycznym ma posiadać energetyka jądrowa, odpowiadając 50 proc. produkcji energii. Pozostały udział, wynoszący zaledwie ok. 12 proc., ma przypadać na elektrownie termalne.

Już za rok na Ukrainie mają wejść w życie nowe zasady wspierania inwestycji w odnawialne źródła energii bazujące na systemie aukcyjnym. Więcej na ten temat w artykule: Tak Ukraina zmieni system wsparcia dla OZE.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...