Umowa PPA na energię z gigantycznej farmy wiatrowej Innogy

Umowa PPA na energię z gigantycznej farmy wiatrowej Innogy
Fot. innogy

Niemiecki koncern energetyczny Innogy znalazł odbiorcę energii, którą będzie produkować na gigantycznej morskiej farmie wiatrowej. Energię z wiatraków kręcących się u wybrzeży Wielkiej Brytanii kupi duński koncern energetyczny Orsted, który sam dotąd zbudował najwięcej na świecie morskich wiatraków.

Innogy i Orsted podpisali 15-letnią umowę PPA (Power Purchase Agreement), w ramach której Duńczycy będą kupować energię z morskiej farmy wiatrowej Trinton Knoll, która powstanie na Morzu Północnym i której moc wyniesie aż 860 MW. Po uruchomieniu na początku przyszłej dekady będzie to jedna z największych morskich farm wiatrowych na świecie.

Planowana w odległości ponad 30 km od brzegów brytyjskiego hrabstwa Lincolnshire morska farma wiatrowa Trinton Knoll to jednocześnie największy projekt realizowany przez Innogy w energetyce odnawialnej. CAPEX tej inwestycji szacowany jest na ok. 2,3 mld euro.

REKLAMA

Niemiecki koncern zabezpieczył dla niej przychody w przeprowadzonej w ubiegłym roku brytyjskiej aukcji. Gwarantowana stawka za energię wynosi 74,75 GBP/MWh.

Innogy nie podaje planowanych uzysków energii, informując jedynie, że generacja z Trinton Knoll ma odpowiadać zapotrzebowaniu ok. 800 tys. brytyjskich gospodarstw domowych. Przyjmując, że zużywają one średnio w skali roku ok. 4 MWh energii elektrycznej, daje to około 3,2 TWh.

Po wejściu Trinton Knoll w fazę operacyjną Orsted będzie odbierać z niej całą energię, odpowiadając również za bilansowanie. Jak zapewnia duński koncern, jego ryzyko rynkowe będzie wynikać z fluktuacji spotowych cen energii.

W ubiegłym miesiącu Innogy informował o sprzedaży 40 proc. udziałów w Trinton Knoll. Udziały w wysokości 25 proc. obejmie Electric Power Development za pośrednictwem spółki J-Power, a 15 proc. będzie należeć do Kansai Electric Power Co.

Wcześniej ten projekt był realizowany przez Innogy razem z norweskim Statkraftem, od którego Niemcy odkupili wszystkie udziały po wygraniu aukcji.  

REKLAMA

Umowa z Orsted to nie jedyny duński akcent w projekcie Trinton Knoll. Wiadomo, że w skład tej farmy wiatrowej mają wejść największe na świecie turbiny wiatrowe o jednostkowej mocy 9,5 MW. Dostarczy je duńsko-japoński producent MHI Vestas.

Duński koncern energetyczny Orsted, który jeszcze do niedawna funkcjonował jako Dong Energy, to największy na świecie inwestor w morskiej energetyce wiatrowej. Swoją pierwszą, eksperymentalną farmę wiatrową na morzu postawił już w roku 1991, a teraz realizuje projekty o mocy liczonej w gigawatach.

W niemieckiej części Morza Północnego Duńczycy zakończyli właśnie stawianie wszystkich 56 elektrowni wiatrowych MHI Vestas o jednostkowej mocy 8 MW, które wchodzą w skład farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 2, zrealizowanej przez Orsted we współpracy z funduszem Global Infrastructure Partners posiadającym połowę udziałów. Część fundamentów kratownicowych (jacket) wyprodukowano dla tej farmy wiatrowej w fabryce firmy ST3 Offshore, która znajduje się na szczecińskiej wyspie Gryfia.

Uruchamiana jest ponadto przez Orsted u wybrzeży Wielkiej Brytanii, we współpracy z duńskimi funduszami emerytalnymi jako mniejszościowymi udziałowcami, farma wiatrowa Walney Extension o mocy 659 MW.

Wcześniej w tym roku duński koncern poinformował o uruchomieniu swojej kolejnej morskiej farmy wiatrowej o nazwie Race Bank, w której posiada 50 proc. udziałów i której moc liczy 573 MW, na co składa się 91 turbin Siemens Gamesa.

Ponadto Orsted zaczyna budowę na Morzu Północnym farmy wiatrowej Hornsea Project One o mocy 1,218 GW, która powstanie na powierzchni 407 km2 i na którą złożą się turbiny o mocy 7 MW –  wyprodukuje je również Siemens Gamesa. Budowa tej farmy wiatrowej ma się zakończyć w roku 2020, a więc rok przed planowanym uruchomieniem Trinton Knoll.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o