Ukraiński oligarcha postawi wielką farmę wiatrową

Ukraiński oligarcha postawi wielką farmę wiatrową
General Electric press
REKLAMA

Ogromną farmę wiatrową o mocy 200 MW w obwodzie zaporoskim, nad Morzem Azowskim, buduje DTEK należący do Rinata Achmetowa, największy na Ukrainie prywatny koncern energetyczny, który stawia tam jednocześnie jedną z największych w Europie elektrowni fotowoltaicznych.

W pierwszym etapie projektu Primorskaya  powstaną elektrownie wiatrowe o łącznej mocy ok. 100 MW, a w drugim etapie zbudowane zostaną wiatraki o podobnym potencjale. Cała farma wiatrowa ma rozpocząć pracę na pełnych obrotach do końca przyszłego roku, wytwarzając energię w ilości odpowiadającej średniemu zapotrzebowaniu generowanemu przez ok. 350 tys. ukraińskich gospodarstw domowych.

W projekcie Primorskaya zostaną wykorzystane turbiny amerykańskiego producenta General Electric o jednostkowej mocy 3,8 MW i średnicy wirnika 110 m (ostatnio GE ogłosił prace nad jeszcze większymi lądowymi turbinami o jednostkowej mocy ponad 5 MW).

Większość elementów turbin dla ukraińskiego projektu GE wyprodukuje w Niemczech. Łopaty wiatraków powstaną w zakładzie w Salzbergen.

Ten fakt można powiązać z finansowaniem projektu Primorskaya, w które zaangażowały się niemieckie banki Bayerische Landesbank, KfW IPEX-Bank i Bremer Kreditbank, a gwarancje finansowania zabezpieczy niemiecka federalna agencja kredytów eksportowych.

Ponadto kredyty w wysokości 90 mln euro na realizację pierwszego etapu inwestycji Primorskaya przyzna GE Energy Financial Services.

Inwestycja realizowana przez DTEK nie będzie największą farmą wiatrową na Ukrainie. Norweski deweloper NTB informował w ubiegłym miesiącu, że postawi tam wiatraki o łącznej mocy 250 MW. Budowa ma potrwać kilkanaście miesięcy i ma za nią odpowiadać chiński Power Construction Corporation of China. Wiadomo, że turbiny w ilości 64 dostarczy niemiecki producent Nordex. CAPEX inwestycji ma sięgnąć aż 370 mln euro.

Obecnie największa na Ukrainie jest farma wiatrowa Botievo w obwodzie zaporoskim, której moc sięga 200 MW i która składa się z elektrowni wiatrowych Vestas V112. Produkcja energii jest objęta taryfą gwarantowaną w wysokości 0,1131 EUR/kWh.

Według danych europejskiego stowarzyszenia energetyki wiatrowej WindEurope, na koniec 2017 roku na Ukrainie działały farmy wiatrowe o łącznej mocy 593 MW.

DTEK buduje równocześnie na Ukrainie wielką farmę fotowoltaiczną o mocy 200 MW. Jak podkreśla ukraińska firma, będzie to trzecia największa elektrownia PV w Europie. Uruchomienie produkcji energii zaplanowano na koniec tego roku. Roczny uzysk energii ma wynosić około 280 GWh. Więcej na ten temat w artykule: Chińczycy postawią ukraińskiemu miliarderowi wielką farmę PV.

Cel Ukrainy na rok 2020 to zwiększenie udziału energii odnawialnej w krajowym miksie elektroenergetycznym do 11 proc.

Osiągnięcie tego celu ma umożliwić atrakcyjny system taryf gwarantowanych. Produkcja energii wiatrowej z obecnie oddawanych do użytku wiatraków jest objęta taryfą w wysokości 0,1131 EUR/kWh

Przed rokiem rząd Ukrainy zdecydował o przyjęciu w perspektywie 2035 r. celu 25-procentowego udziału OZE w krajowym miksie energetycznym, przy czym do tej wartości nie wliczono generacji z elektrowni wodnych, które mają dołożyć 13 proc. – w stosunku do kilku procent energii z OZE obecnie.

W 2035 r. największy udział w ukraińskim miksie energetycznym ma posiadać energetyka jądrowa, odpowiadając 50 proc. produkcji energii. Pozostały udział, wynoszący zaledwie ok. 12 proc., ma przypadać na elektrownie termalne.

Już za rok na Ukrainie mają wejść w życie nowe zasady wspierania inwestycji w odnawialne źródła energii bazujące na systemie aukcyjnym. Więcej na ten temat w artykule: Tak Ukraina zmieni system wsparcia dla OZE.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Ekspert |
To przez takich bandytów Ukraińcy są zmuszeni do opuszczania swojego kraju w celach zarobkowych. Oligarchowie tak na Ukrainie, jak i gdziekolwiek indziej to złodzieje i bandyci okradający tak własne narody jak i nas wszystkich. Za cudze pieniądze fajnie stawia się farmy wiatrowe i fotwoltaiczne.

Giełda OZE

Sprzedam pellet przemysłowy 17 kj/kg

Sprzedam pellet drzewny przemysłowy z mieszaniny trociny oraz odpadów z produkcji mebli i płyt wiór czytaj dalej...

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...