EDPR zamówił 100 największych na świecie wiatraków

EDPR zamówił 100 największych na świecie wiatraków
Fot. MHI Vestas

Największe na świecie elektrownie wiatrowe wejdą w skład budowanej przez portugalski koncern energetyczny morskiej farmy wiatrowej, która powstanie u wybrzeży Szkocji.

EDPR (EDP Renewables) przygotowuje się do budowy morskiej farm wiatrowej Moray East, której moc wyniesie aż 950 MW, co oznacza budowę jednej z największych na świecie farm wiatrowych na morzu. Większą buduje obecnie tylko duński koncern energetyczny Orsted, również u wybrzeży Wielkiej Brytanii.

Farma wiatrowa Moray East ma powstać na Morzu Północnym w odległości około 20-30 km od szkockiego wybrzeża, na głębokościach sięgających ok. 35-50 metrów.

REKLAMA

W tym roku EDPR sprzedał część udziałów w tym projekcie. W marcu Portugalczycy porozumieli się z zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii firmą Diamond Generating Europe Limited, wchodzącą w skład japońskiej grupy Mitsubishi Corporation, której sprzedali 20 proc. udziałów w spółce celowej Moray Offshore Windfarm (East) Limited. Jednocześnie uzgodniono sprzedaż w przyszłości kolejnych 13,4 proc. udziałów na takich samych warunkach.

Co więcej, z czasem współwłaścicielami projektu Moray mogą stać się Chińczycy z China Three Gorges, udziałowca EDP, który posiada opcję na zakup 30 proc. udziałów od EPDR.

Mniejszościowym udziałowcem Moray Offshore Windfarm (East) Limited pozostaje francuska grupa energetyczna Engie, która posiada 23 proc. udziałów odkupionych wcześniej od EDPR za 21 mln funtów.

REKLAMA

Teraz podpisano umowę warunkową na dostawę turbin wiatrowych dla tego projektu. Wiatraki w ilości 100 ma dostarczyć japońsko-duńskie konsorcjum MHI Vestas. Chodzi o turbiny zbudowane na platformie V164, których moc ma wynieść 9,5 MW – to największe wiatraki, jakie są obecnie dostępne na rynku wiatrowym.

Realizacja projektu Moray East to efekt wygranej, ubiegłorocznej aukcji, którą przeprowadziły brytyjskie władze. Zaproponowana cena za energię wyniosła 57,5 GBP/MWh. Taką samą zaproponował inny ze zwycięzców tamtej aukcji – duński Orsted (wcześniej Dong Energy), który zabezpieczył sobie prawo do sprzedaży energii z farmy wiatrowej Hornsea 2 o mocy 1386 MW.

MHI Vestas podkreśla, że cena za energię zabezpieczona dla projektu Moray East jest znacznie niższa od kosztów obecnie budowanych farm wiatrowych na morzu, dla których średnie koszty energii mają wynosić jeszcze – jak szacuje producent wiatraków – ok. 140 GBP/MWh.

Uruchomienie farmy wiatrowej Moray East zaplanowano na 2022 r. i ma ona wówczas wytwarzać energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu miliona brytyjskich gospodarstw domowych (zużywających średnio w skali roku ok. 4 MWh energii elektrycznej).

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.