Na Pomorzu powstanie farma wiatrowa na ponad 100 MW

Na Pomorzu powstanie farma wiatrowa na ponad 100 MW
foto: General Electric
REKLAMA

W województwie pomorskim ma powstać jedna z największych w kraju farm wiatrowych. Decyzja o rozpoczęciu budowy może zaskakiwać w sytuacji, gdy jej właściciel nie będzie mógł skorzystać z rządowego systemu wsparcia.

O przystąpieniu do wykonania zawartej wcześniej umowy dotyczącej budowy farmy wiatrowej Potęgowo-Wschód poinformował Erbud, którego spółka zależna PBDI będzie w tym zakresie współpracować z firmą Electrum. – Ziściły się wszystkie warunki zawieszające, od których uzależnione było przystąpienie przez emitenta do realizacji pierwszego etapu umowy na roboty budowlane, z dnia 12 czerwca 2018 roku, dotyczącej opracowania projektu wykonawczego, wybudowania i przekazania do eksploatacji farmy wiatrowej Potęgowo-Wschód o mocy 101,25 MW – poinformował Erbud.

Wartość kontraktu sięga 123 mln zł netto. Na jego wykonanie konsorcjum PBDI i Electrum ma niecały rok.

Umowa obejmuje budowę w systemie generalnego wykonawstwa parku wiatrowego składającego się z czterech projektów: ZEW Bięcino, Głuszynko-Grapice, Wrzeście-Kępno i Karżcino, wraz z infrastrukturą budowlaną, drogową, energetyczną i teletechniczną – oraz wyprowadzeniem mocy liniami kablowymi 30/110 kV z towarzyszącą siecią teletechniczną i GPO 30/110 kV,

W ramach projektu powstanie w sumie 38 elektrowni wiatrowych.

Inwestorem jest spółka Potęgowo Winergy należąca do firmy Winergy wspieranej m.in. przez izraelskie fundusze inwestycyjne. Winergy informuje na swojej stronie internetowej, że do tej pory zrealizował w Polsce wiatraki na 20 MW, a także sprzedał dwa projekty na łączną moc 55 MW.

Uruchomienie budowy świadczy o tym, że dla tego projektu inwestorowi udało się uzyskać pozwolenia na budowę zanim jeszcze weszła w życie przyjęta w 2016 r. ustawa w zakresie inwestycji w elektrownie wiatrowe. Ta regulacja zablokowała możliwość budowy wiatraków, dla których wcześniej nie uzyskano pozwolenia na budowę – chyba, że dany projekt spełniał przyjętą w tej ustawie zasadę 10H (wiatraki muszą być zlokalizowane w odległości przynajmniej ich 10-krotnej wysokości od zabudowań czy terenów objętych ochroną).

Przewidziany termin budowy wskazuje natomiast, że produkcja energii nie zostanie objęta rządowymi preferencjami w zakresie sprzedaży energii odnawialnej. Mechanizm zielonych certyfikatów dla nowych instalacji został wyłączony dwa lata temu, a sektor wiatrowy dopiero czeka na aukcje, które mają umożliwić projektom wiatrowym uzyskanie rządowych gwarancji sprzedaży energii w nowym systemie wsparcia.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wiatrowy_Terrorysta |
Niestety wnioski p. redaktora są nie do końca prawidłowe. Inwestor nawet po rozpoczęciu budowy, a nawet po uruchomieniu inwestycji, może pod pewnymi warunkami przystąpić do aukcji dla nowych instalacji.
olik74 |
123 mln złotych za 100 MW? Chyba Euro...
AS |
Ale z raportu ERBUDU nie wynika, że ziściły się warunki zawieszające. Cały raport jest na stronie www ERBUDu
Wiatrowy_Terrorysta |
olik74: to tylko koszt BOP bez turbin.
Inwestor |
@Wiatrowy jakie to warunki?
zyrandol |
A Polakom nie wolno budować. Wspaniały PIS zafundował nam 10 h. Od każdej chałupiny.

Giełda OZE

Vestasy: V-90, V-80, 80-100m wieza

oferta uzywanych turbin wiatrowych do demontazu: Vestasy 2MW, V-90, V-80, wieze 80-100m, czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, tere czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE - KUPIĘ

Kupimy projekty budowy farm fotowoltaicznych z pełną dokumentacją w tym z prawomocnym pozwoleniem na czytaj dalej...

Celowe spółki z o.o. z projektami PV : od 1 do 10 MW

Sprzedam w atrakcyjnej cenie celowe spółki z o.o. z projektami PV w zachodnio-północnej Polsce. I czytaj dalej...