Siemens Gamesa potwierdza spadek cen wiatraków

Siemens Gamesa potwierdza spadek cen wiatraków
Fot. Siemens Gamesa
REKLAMA

Wyniki czołowego producenta elektrowni wiatrowych potwierdzają dalszy spadek cen elektrowni wiatrowych. Mimo niższych cen sprzedawanych wiatraków, Siemens Gamesa odnotował jednak dobry kwartał pod względem zysków.

Siemens Gamesa Renewables (SGRE) – podmiot powstały po przejęciu hiszpańskiego producenta elektrowni wiatrowych Gamesa przez Siemensa – to obecnie największy na świecie producent morskich elektrowni wiatrowych pod względem zrealizowanych dostaw i czołowy producent lądowych wiatraków.

SGRE w minionym kwartale mocno poprawił wartość zdobytych zamówień – wzrosły do 3,3 mld euro w porównaniu z zamówieniami na 1,4 mld euro w analogicznym okresie ubiegłego roku. Na kontrakt zdobyte w ostatnim kwartale złożyły się zamówienia na lądowe wiatraki o mocy 1,66 GW wobec 693 MW rok wcześniej, a także zamówienia na morskie wiatraki o mocy 1,368 GW wobec zamówień na 112 MW przed rokiem – to zasługa umowy, w ramach której Siemens Gamesa dostarczy wiatraki na budowaną na Morzu Północnym przez duński Orsted gigantyczną morską farmę wiatrową Hornsea Project Two.

W drugim kwartale br. SGRE zrealizował dostawy turbin lądowych o mocy 1,703 GW wobec 1,488 GW przed rokiem, a także turbin przeznaczonych do pracy na morzu na 434 MW wobec 461 MW w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Przychody Siemens Gamesa spadły przy tym w minionym kwartale o 21 proc. r/r do poziomu 2,14 mld euro. Spadek odnotowano także w stosunku do wcześniejszego kwartału, kiedy wypracowano przychody rzędu 2,24 mld euro.

Jeszcze większy spadek przychodów odnotowano, wyłączając przychody z usług O&M (+3 proc.) i uwzględniając tylko sprzedaż turbin. Wyniósł on rok do roku 24 proc. – zmniejszył się z 2,393 mld euro do 1,827 mld euro.

Mimo to SGRE zwiększył w drugim kwartale 2018 r. zysk netto do poziomu 44 mln euro wobec 12 mln euro w analogicznym kwartale 2017 r. oraz wobec 35 mln euro we wcześniejszym kwartale. Wynik EBIT był podobny jak przed rokiem i sięgnął 50 mln euro.

Siemens Gamesa podkreśla w wynikach za ostatni kwartał, że ceny turbin miały kluczowe znaczenie dla jego wyników.

W minionym kwartale średnia cena sprzedawanych turbin przeznaczonych do pracy na lądzie wyniosła 700 tys. euro/MW wobec ceny 740 tys. euro/MW uzyskanej we wcześniejszym kwartale.

W tym roku SGRE zdobył umowę na serwisowanie elektrowni wiatrowych, które w Polsce posiada niemiecki koncern innogy. Chodzi o serwisowanie i utrzymanie 55 turbin wiatrowych wyprodukowanych jeszcze osobno przez Siemensa i Gamesę, których łączna moc sięga 120 MW.

Siemens i Gamesa dostarczyły, jeszcze przed połączeniem, do naszego kraju dotąd ponad 500 turbin, których łączna moc przekracza 1 GW.

Obecnie w swojej ofercie SGRE posiada turbiny wiatrowe przeznaczone do pracy na lądzie o mocy przekraczającej już 4 MW (model SG 4.2-145). Z kolei oferowane turbiny, przeznaczone do pracy na morzu, posiadają nominalną moc nawet 8 MW.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...