Chińczycy przejmują wielki projekt wiatrowy w Szwecji

Chińczycy przejmują wielki projekt wiatrowy w Szwecji
Foto. Statkraft

Chiński China General Nuclear Power Group, którego podstawowy biznes to produkcja energii w elektrowniach jądrowych, przejął jeden z największych w Europie projektów w energetyce wiatrowej na lądzie.

Chodzi o farmę wiatrową o mocy 650 MW, która ma być częścią gigantycznego kompleksu wiatrowego złożonego z ponad tysiąca turbin o łącznej mocy 4 GW i mającego produkować w skali roku 10 TWh energii elektrycznej, co stanowiłoby około 6-7 proc. produkcji energii w Szwecji.

Wiadomo, że w skład ogromnej farmy wiatrowej, którą realizuje spółka Markbygden ETT AB, wejdzie 179 elektrowni wiatrowych GE o jednostkowej mocy 3,6 MW.

REKLAMA

W ubiegłym roku właścicielami Markbygden ETT AB zostali amerykański koncern General Electric – poprzez spółkę GE Financial Services, a także australijski fundusz Macquarie poprzez firmę Green Investment Group.

Na przejęcie od lokalnego dewelopera Svevind spółki realizującej projekt ogromnej lądowej farmy wiatrowej musiała się zgodzić Komisja Europejska.  

GE zajmuje się m.in. produkcją elektrowni wiatrowych, będąc w tym zakresie jednym z globalnych liderów. Z kolei Macquire to jeden z liderów w inwestycjach w energetykę odnawialną. Australijczycy przejęli za 2,3 mld dolarów od brytyjskiego rządu fundusz inwestujący m.in. w energetykę wiatrową, o nazwie Green Investment Bank, mający na koncie finansowanie m.in. morskich farm wiatrowych Rampion o mocy 400 MW, London Array o mocy 630 MW, a także Gwynt y Mor o mocy 576 MW.

Teraz większościowym udziałowcem projektu Markbygden został chiński gigant energetyczny Chiński China General Nuclear Power Group (CGN), który przejął od GE Financial Services i Green Investment Group 75 proc. udziałów w spółce realizującej tą inwestycję.

Uruchomienie farmy wiatrowej Markbygden zaplanowano na grudzień 2019 r. Wówczas będzie to największa w Europie lądowa farma wiatrowa. 

REKLAMA

Jak na razie największą, zbudowaną na lądzie farmą wiatrową na Starym Kontynencie jest zlokalizowany w Rumunii projekt Fantanele-Cogealac, który kilka lat temu zrealizował czeski CEZ i którego moc wynosi 600 MW. 

Większy projekt, o docelowej mocy 1 GW, w Norwegii realizuje tamtejszy państwowy koncern energetyczny Statkraft. Uruchomienie farmy wiatrowej Fosen ma nastąpić pod koniec 2020 r. i będzie to wówczas największa europejska farma wiatrowa na lądzie.

China General Nuclear Power Group posiada już przekraczający 10 GW potencjał odnawialnych źródeł energii, na który składają się elektrownie wodne, fotowoltaiczne i wiatrowe.

Od kilku lat zaangażowany w energetykę wiatrową w Europie jest też inny chiński potentat energetyczny China Three Gorges, posiadający niemal 1/4 udziałów czołowego europejskiego dewelopera OZE – portugalskiego EDPR, który jest m.in. drugim największym operatorem elektrowni wiatrowych w naszym kraju z zainstalowanym potencjałem ponad 400 MW (więcej wiatraków w Polsce ma tylko PGE).

W tym roku China Three Gorges podjął próbę przejęcia wycenianego na ponad 10 mld euro EDPR, ale jak na razie złożona przez Chińczyków oferta nie przekonała akcjonariuszy portugalskiej firmy.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.