Moc wiatraków w Polsce wzrosła tylko o kilka MW

Moc wiatraków w Polsce wzrosła tylko o kilka MW
Fot. Energa Wytwarzanie

Dane o nowych inwestycjach wiatrowych za pierwsze półrocze 2018 r., które przedstawiło stowarzyszenie WindEurope, potwierdzają, że trwa marazm inwestycyjny na polskim rynku energetyki wiatrowej, który przełamać mogą dopiero projekty realizowane po skutecznie przeprowadzonych aukcjach.

Według danych europejskiego stowarzyszenia energetyki wiatrowej WindEurope, w pierwszej połowie br. w Europie zainstalowano elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 4,5 GW. To mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, gdy uruchomiono 6,1 GW.

Na zainstalowany w pierwszej połowie roku nowy potencjał energetyki wiatrowej w Europie złożyły się inwestycje realizowane na lądzie o łącznej mocy 3,333 GW, a do tego doszły nowe farmy wiatrowe na morzu o mocy 1,12 GW.

REKLAMA

Najwięcej wiatraków zainstalowali tradycyjnie Niemcy, dodając do swojego potencjału w energetyce wiatrowej 1,626 GW, na co złożyły się wyłącznie instalacje lądowe. Drugie miejsce przypadło Brytyjczykom, którzy zainstalowali na morzu 911 MW, ale w energetyce lądowej przyłączyli wiatraki o mocy tylko 13 MW.

Francuzi dodali 605 MW, a do tego symboliczny 1 MW na morzu, z kolei mający czwarte miejsce w tym zestawieniu Duńczycy zainstalowali na lądzie 202 MW, dodając na morzu 28 MW.

Jak wynika z danych WindEurope, Polska pod względem mocy w energetyce wiatrowej uruchomionych w I połowie tego roku znalazła się na 19. miejscu w Europie, w efekcie uruchomienia wiatraków o łącznej mocy 8 MW.

REKLAMA

Wiadomo, że dotychczas w systemie aukcyjnym uruchomiono tylko dwie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 1,65 MW, co oznacza, że pozostałe wiatraki powstały w naszym kraju poza publicznym systemem wsparcia.

Według liczb zebranych przez WindEurope, na koniec ubiegłego roku potencjał elektrowni wiatrowych w Polsce wynosił w sumie 5,848 GW, z czego w ubiegłym roku uruchomiono 41 MW.

Łączny potencjał energetyki wiatrowej w Unii Europejskiej na koniec 2017 r. sięgał 168,73 GW, z czego w ubiegłym roku przyłączono w energetyce wiatrowej na lądzie 12,48 GW, a na morzu 3,15 GW.

Największym rynkiem wiatrowym w Unii Europejskiej na koniec ub.r. były Niemcy z zainstalowanym potencjałem 56,13 GW, a następnie Hiszpania (23,17 GW), Wielka Brytania (18,87 GW), Francja (13,76 GW), Włochy (9,48 GW) oraz Szwecja (6,69 GW). Polska uplasowała się w tym zestawieniu na 7. miejscu w UE.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.