Najwyższe wiatraki na wieżach wykonanych tylko ze stali

Najwyższe wiatraki na wieżach wykonanych tylko ze stali
Fot. Vestas

Duński Vestas dostarczy do Finlandii wiatraki, które zostaną osadzone na najwyższych na świecie wieżach wiatrowych zbudowanych wyłącznie ze stalowych segmentów. Uruchomiona rok wcześniej wówczas największa na świecie całkowicie stalowa wieża wiatraka jest o ponad 40 metrów niższa.

Duński producent elektrowni wiatrowych Vestas zdobył zamówienie na dostawę dla fińskiego dewelopera farm wiatrowych TuuliWatti Oy pięciu elektrowni wiatrowych V150 o jednostkowej mocy 4,2 MW, które staną na wieżach o długości 175 metrów wykonanych wyłącznie ze stalowych elementów – co będzie światowym rekordem.

Wcześniej budowano już wyższe wiatraki, ale nie wykorzystywano w nich wyłącznie stalowych elementów, stosując konstrukcje hybrydowe z segmentami betonowymi.

REKLAMA

Dostawa elektrowni wiatrowych na farmę wiatrową Viinamäki w Finlandii ma się rozpocząć w drugim kwartale przyszłego roku.

Zastosowanie stalowej konstrukcji ma wpłynąć na dalszy spadek kosztów inwestycji w lądowej energetyce wiatrowej, której rozwój, w celu podnoszenia efektywności i obniżania kosztów, skupia się obecnie na wdrażaniu coraz wyższych wież, na których montowane są turbiny o coraz większej mocy. 

REKLAMA

Wdrożenie takich konstrukcji ma ponadto ułatwić transport, zwłaszcza do miejsc, w których naturalne uwarunkowania utrudniają transport segmentów betonowych.

Rok temu niemiecki producent elektrowni wiatrowych Nordex uruchomił w landzie Nadrenia-Północna Westfalia turbinę wiatrową o mocy 3 MW osadzoną na wieży sięgającej aż 134 metrów, do której budowy po raz pierwszy wykorzystano wyłącznie moduły stalowe, a średnica najszerszych wyniosła 4,3 m.

Była to wówczas największa elektrownia wiatrowa osadzona na całkowicie stalowej wieży.

Wcześniej niemiecki producent zrealizował instalację najwyższej na świecie turbiny, która pracuje na wysokości aż 230 metrów. Rekordowej wysokości elektrownia wiatrowa powstała w Hausbay, w landzie Nadrenii-Palatynatu. W instalacji wykorzystano turbinę Nordex, model N131/3300, o długości łopat 65,5 m.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.