ABB zarobi 150 mln dol. przy budowie wielkiej farmy wiatrowej

ABB zarobi 150 mln dol. przy budowie wielkiej farmy wiatrowej
Morska farma wiatrowa Horsea Project One. Fot. ABB

Warty ponad 150 mln dolarów kontrakt na dostawę urządzeń, które umożliwią przesył energii z największej na świecie morskiej farmy wiatrowej zdobyło ABB.

Chodzi o wykonanie instalacji, za pomocą której możliwe będzie przesyłanie energii na ląd z gigantycznej farmy wiatrowej, która powstanie u wybrzeży Wielkiej Brytanii.

Morska farma wiatrowa Hornsea Project Two o mocy 1,386 GW będzie zlokalizowana na Morzu Północnym około 90 km od brytyjskiego wschodniego wybrzeża, na wysokości hrabstwa Yorkshire. Wiatraki staną na powierzchni ok. 486 km2, na głębokościach 30-40 metrów.

REKLAMA

Inwestor – duński koncern energetyczny Orsted – wybrał firmę, która wykona infrastrukturę umożliwiają przesłanie energii na ląd. Od kilku dni wiadomo, że wyprodukują ją elektrownie wiatrowe, które dostarczy Siemens Gamesa. Jednostkowa moc wiatraków wyniesie 8 MW.

Teraz podano, że ABB dostarczy do tego projektu m.in. urządzenia SVC (Static Var Compensation), rozdzielnicę WN i transformatory.

Kilka dni wcześniej warty 145 mln euro kontrakt na dostawę kabli 220 V o długości ponad 190 km, którymi popłynie energia z Hornsea Project Two, zdobyła firma NKT. Kable zostaną wyprodukowane w Karlskronie w Szwecji.

REKLAMA

Orsted jest też w trakcie budowy morskiej farmy wiatrowej Hornsea Project One o mocy 1,218 GW, która powstanie na powierzchni 407 km2 i na którą złożą się turbiny Siemens Gamesa o mocy 7 MW. Budowa tej farmy wiatrowej ma się zakończyć w roku 2020.

Ostatnio w ramach tej inwestycji zakończyła się budowa pierwszej w historii morskiej energetyki wiatrowej stacji kompensacji mocy biernej (Reactive Compensation Station, RCS), która ma umożliwić przesyłanie energii z elektrowni wiatrowych znajdujących się w dużych odległościach od brzegu.

Orsted tłumaczy, że energia produkowana przez zlokalizowane ok. 120 km od brzegu wiatraki na Hornsea Project One będzie zamieniana przez trzy morskie transformatory SN/WN, co ma ograniczyć straty w przesyle.

Ważącą 4 tys. ton stację RCS umieszczono w połowie drogi między farmą wiatrową i brzegiem. Energia popłynie kablami, które również wyprodukuje NKT.  

Podobna stacja ma pomóc w przesyle energii z farmy wiatrowej Hornsea Project Two.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.