Duński KK Wind zwiększy produkcję w Polsce

Duński KK Wind zwiększy produkcję w Polsce
Fot. KK Wind Solutions
REKLAMA

Czołowy dostawca komponentów do elektrowni wiatrowych zbudował w Szczecinie swoją kolejną fabrykę.

W uruchomionym w tym tygodniu nowym zakładzie KK Wind Solutions będzie wytwarzać systemy znajdujące zastosowanie w turbinach wiatrowych. Dodatkowa powierzchnia wyniesie 3,5 tys. m2, z czego 2 tys. m2 zostanie zagospodarowane pod hale produkcyjne, a 1,5 tys. m2 pod biura.

Powierzchnia wszystkich zakładów i biur duńskiej firmy w Szczecinie wzrośnie w sumie do 23 tys. m2.

KK Wind Solutions chwali się, że jego systemy zastosowano już w ponad 20-tys. turbin wiatrowych, a ponadto wyposażone w nie jest  65 proc. wszystkich morskich elektrowni wiatrowych. Odbiorcą urządzeń produkowanych przez KK Wind jest m.in. największy na świecie producent elektrowni wiatrowych Vestas.

Pod koniec ubiegłego roku duńska firma informowała o rozpoczęciu projektu, w który zaangażował się też Vestas oraz uniwersytet w Aalborgu i który ma skutkować komercjalizacją technologii magazynowania energii w elektrowniach wiatrowych, co umożliwi ograniczenie fluktuacji energii wprowadzanej do sieci.  

Ma temu służyć opracowanie nowego modularnego, bateryjnego rozwiązania, które zostanie zintegrowane z elektrownią wiatrową. „Mózgiem” systemu mają być algorytmy, które zoptymalizują proces ładowania i rozładowywania baterii pod kątem wprowadzania energii do sieci.

Magazyn energii musi posiadać tylko 8 proc. mocy farmy wiatrowej, aby ograniczyć niemal 90 proc. wahań w produkcji energii – zapewnia duńska firma.

Region Szczecina to zagłębie firm produkujących na potrzeby sektora wiatrowego.

Europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope szacuje liczbę zatrudnionych w polskim przemyśle produkującym na potrzeby sektora wiatrowego na 8 tys. osób.

Te miejsca pracy skupione są głównie w pasie Wybrzeża. Zlokalizowane tam firmy coraz bardziej korzystają zwłaszcza na szybkim rozwoju europejskiego rynku morskiej energetyki wiatrowej.

Jednak poza Wybrzeżem sektor wiatrowy tworzy też miejsca pracy w innych częściach kraju – w Gorzowie, Wrocławiu, Raciborzu, Ustroniu, Bielsku-Białej, Myślenicach, Łodzi, Kleszczowie, Zgierzu, Sochaczewie, Choroszczy czy Białymstoku.

Więcej na ten temat w artykule: Sektor wiatrowy daje unijnemu PKB miliardy euro. Jakie korzyści ma z tego Polska?

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Dzierżawa pod Farmę Fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Teren równy, bez rowów i miejsc zalewo czytaj dalej...

Kredyt

Szukam prywatnego inwestora, który udzieli pożyczki w wysokości 75000 euro do połowy 2019 roku na ni czytaj dalej...

Ring Fundamentowy Vestas V80

Do sprzedania Ring fundamentowy Vestas V80. W razie pytań proszę o kontakt: +48 690 984 216 +48 czytaj dalej...

Kupie projekty PV z wygraną aukcją

Witam, poszukujemy projektów PV z wygrana aukcją zarówno większe pakiety jak i pojedyncze projekty. czytaj dalej...