Shell postawi wielkie wiatraki

Shell postawi wielkie wiatraki
Fot. MHI Vestas
REKLAMA

Konsorcjum inwestorów z udziałem potentata paliwowego zamknęło finansowanie dla projektu ogromnej morskiej farmy wiatrowej, która stanie u wybrzeży Holandii i w skład których wejdą największe na świecie wiatraki.

W aukcji przeprowadzonej w Holandii w 2016 roku, w której wybrano inwestora mającego zbudować morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 700 MW w strefach Borssele III i IV, najniższą cenę za energię zaproponowało konsorcjum firm z udziałem Shell, Van Oord, Eneco i Mitsubishi/DGE, pokonując inwestorów, którzy złożyli w sumie 26 ofert.

Górną cenę za energię, której nie mogli przekroczyć inwestorzy składający swoje oferty, ustalono na 119,75 EUR/MWh.

Tymczasem zaproponowana przez konsorcjum z udziałem Shella cena wyniosła 54,5 EUR/MWh i należała wtedy do najniższych, jakie zaproponowano za energię w aukcjach dla morskiej energetyki wiatrowej. Taką cenę holenderskie państwo zagwarantuje na okres 15 lat.

Wcześniej pierwszą holenderską aukcję dla offshore, w której przyznano prawo do budowy elektrowni wiatrowych w strefach Borssele I i II, wygrał duński koncern energetyczny Orsted (wcześniej Dong Energy), proponując cenę za energię na poziomie 72,7 EUR/MWh.

Obecnie udziałowcami konsorcjum, które jest właścicielem projektów Borselle III i IV, są – fundusz Partners Group (45 proc.), Shell (20 proc.), Mitsubishi Corporation za pośrednictwem spółki DGE (15 proc.), Eneco (10 proc.) oraz Van Oord (10 proc.). 

Morskie farmy wiatrowe Borssele III i IV o docelowej mocy 731,5 MW mają być zlokalizowane w odległości około 22 km od wybrzeży Holandii.

Wiadomo, że preferowanym dostawcą turbin jest japońsko-duńskie konsorcjum MHI Vestas, które dostarczy 77 największych na świecie wiatraków o jednostkowej mocy 9,5 MW.

Za budowę połączenia energetycznego z lądem będzie odpowiadać holenderski operator systemu przesyłowego TenneT.

Przewiduje się, że roczna produkcja energii, po uruchomieniu farm wiatrowych Borselle III i IV, co ma nastąpić w roku 2021, wyniesie rocznie około 3 TWh.

Teraz, po sfinalizowaniu umów z instytucjami finansowymi, wiadomo, że budowa ma ruszyć w czwartym kwartale przyszłego roku.

Domknięciu finansowania z pewnością pomogło zawarcie długoletnich kontraktów na sprzedaż energii, którą będą kupować Eneco i Shell.

Koszt inwestycji w Borselle III i IV szacuje się na 1,3 mld euro, z czego część zostanie sfinansowana w formule project finance.

Póki co Shell jest współwłaścicielem zbudowanej kilka lat temu morskiej farmy wiatrowej Egmond aan Zee, która działa na holenderskich wodach terytorialnych i która składa się z 36 elektrowni wiatrowych Vestas, z których moc każdej wynosi 3 MW. Shell ma w tym projekcie 50 proc. udziałów, a pozostałe 50 proc. udziałów w pierwszej holenderskiej farmie wiatrowej na morzu posiada szwedzki koncern energetyczny Vattenfall.

Cel wyznaczony przez Holandię do roku 2020 to budowa potencjału lądowych farm wiatrowych na poziomie 6 GW, a także uruchomienie do 2023 r. morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 4,5 GW. Holenderski potencjał offshore ma później wzrosnąć do 11,5 GW do roku 2030.

Na koniec ubiegłego roku moc farm wiatrowych w Holandii wynosiła ok. 4,34 GW, ale odnawialne źródła energii nie odgrywają jeszcze tak znaczącej roli w systemie energetycznym Holandii, co grozi niewypełnienie unijnego celu OZE na rok 2020, zgodnie z którym Holendrzy powinni wówczas osiągnąć 14-procentowy udział zielonej energii w krajowym miksie energii elektrycznej, ciepła i w transporcie. Tymczasem Eurostat podaje, że w roku 2016 doszli do poziomu 6 proc. (udział OZE wyłącznie w elektroenergetyce wynosił ok. 10 proc.).

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...