Tauron ma kolejny pozew od operatora farm wiatrowych

Tauron ma kolejny pozew od operatora farm wiatrowych
Fot. in.ventus
REKLAMA

Tauron poinformował o otrzymaniu pozwu wniesionego przez spółkę in.ventus sp. z o.o. Mogilno I sp. k. To już kolejny pozew skierowany przeciwko państwowemu koncernowi energetycznemu z powodu wypowiedzenia przez niego długoterminowych umów na zakup energii i zielonych certyfikatów.

in.ventus sp. z o.o. Mogilno I sp. k. dochodzi roszczeń własnych, jak i przejętych przez tą spółkę w drodze umów przelewu wierzytelności od spółek in.ventus sp. z o.o. Mogilno II sp. k., in.ventus sp. z o.o. Mogilno III sp. k., in.ventus sp. z o.o. Mogilno IV sp. k., in.ventus sp. z o.o. Mogilno V sp. k., in.ventus sp. z o.o. Mogilno VI sp. k.

Operator elektrowni wiatrowych domaga się wypłaty odszkodowania w wysokości 53,58 mln zł, a także ustalenia odpowiedzialności za szkody, które mogą powstać w przyszłości, o łącznej wartości 155,73 mln zł.

Podstawa powództwa, według twierdzeń przedstawionych przez powoda, wynika z czynów niedozwolonych, w tym na powierzeniu spółce Polska Energia - Pierwsza Kompania Handlowa sp. z o.o. dokonywania na podstawie umów długoterminowych dla potrzeb Taurona zakupów energii elektrycznej oraz zielonych certyfikatów, ponadto na nakłanianiu PKH oraz osób pełniących funkcje jej likwidatorów do zerwania oraz niewykonywania umów długoterminowych, a także na świadomym skorzystaniu przez Tauron ze szkody wyrządzonej wskutek zerwania tych umów.

O wypowiedzeniu przez PKH umów długoterminowych Tauron informował w marcu 2015 r.

Tauron zapewnia, że przystąpił do analizy treści pozwu, a jednocześnie informuje, że „wstępna ocena żądań pozwu i jego uzasadnienia wskazuje na całkowitą bezzasadność dochodzonych roszczeń”. Sprawa będzie się toczyć w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

To kolejny z pozwów wytoczonych Tauronowi przez właścicieli farm wiatrowych, którym państwowy koncern wypowiedział długoterminowe umowy na zakup energii i zielonych certyfikatów.

W ubiegłym miesiącu Tauron informował o otrzymaniu pozwu wniesionego przez spółki Amon i Talia wchodzące w skład grupy Polenergia i zarządzające farmami wiatrowymi Łukaszów (34 MW) i Modlikowice (24 MW).

Spółka Amon domaga się odszkodowania za dokonane w 2015 roku wypowiedzenie umów na zakup zielonych certyfikatów w kwocie 47,55 mln zł, a Talia chce uzyskać odszkodowanie w wysokości 31,29 mln zł.

Ponadto Amon i Talia domagają się ustalenia odpowiedzialności Taurona za szkody, które mogą powstać w przyszłości z czynów niedozwolonych, polegających na skorzystaniu przez Tauron ze szkody wyrządzonej obu spółkom. Pierwsza z nich wyceniła te szkody na 158,26 mln zł, a druga na 106,96 mln zł.

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
X |
a Tchórzewski ma to w 4 literach, za rok będzie na emeryturze, jak tylko synalka wciśnie na prezydenta Siedlec. Niech następcy przełykają gorącego kartofla.
@ |
Jak poumieraja starzy złodzieje, to ich dzieci w Polsce zostana bez prądu

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...