Tauron ma kolejny pozew od operatora farm wiatrowych

Tauron ma kolejny pozew od operatora farm wiatrowych
Fot. in.ventus
REKLAMA

Tauron poinformował o otrzymaniu pozwu wniesionego przez spółkę in.ventus sp. z o.o. Mogilno I sp. k. To już kolejny pozew skierowany przeciwko państwowemu koncernowi energetycznemu z powodu wypowiedzenia przez niego długoterminowych umów na zakup energii i zielonych certyfikatów.

in.ventus sp. z o.o. Mogilno I sp. k. dochodzi roszczeń własnych, jak i przejętych przez tą spółkę w drodze umów przelewu wierzytelności od spółek in.ventus sp. z o.o. Mogilno II sp. k., in.ventus sp. z o.o. Mogilno III sp. k., in.ventus sp. z o.o. Mogilno IV sp. k., in.ventus sp. z o.o. Mogilno V sp. k., in.ventus sp. z o.o. Mogilno VI sp. k.

Operator elektrowni wiatrowych domaga się wypłaty odszkodowania w wysokości 53,58 mln zł, a także ustalenia odpowiedzialności za szkody, które mogą powstać w przyszłości, o łącznej wartości 155,73 mln zł.

Podstawa powództwa, według twierdzeń przedstawionych przez powoda, wynika z czynów niedozwolonych, w tym na powierzeniu spółce Polska Energia - Pierwsza Kompania Handlowa sp. z o.o. dokonywania na podstawie umów długoterminowych dla potrzeb Taurona zakupów energii elektrycznej oraz zielonych certyfikatów, ponadto na nakłanianiu PKH oraz osób pełniących funkcje jej likwidatorów do zerwania oraz niewykonywania umów długoterminowych, a także na świadomym skorzystaniu przez Tauron ze szkody wyrządzonej wskutek zerwania tych umów.

O wypowiedzeniu przez PKH umów długoterminowych Tauron informował w marcu 2015 r.

Tauron zapewnia, że przystąpił do analizy treści pozwu, a jednocześnie informuje, że „wstępna ocena żądań pozwu i jego uzasadnienia wskazuje na całkowitą bezzasadność dochodzonych roszczeń”. Sprawa będzie się toczyć w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

To kolejny z pozwów wytoczonych Tauronowi przez właścicieli farm wiatrowych, którym państwowy koncern wypowiedział długoterminowe umowy na zakup energii i zielonych certyfikatów.

W ubiegłym miesiącu Tauron informował o otrzymaniu pozwu wniesionego przez spółki Amon i Talia wchodzące w skład grupy Polenergia i zarządzające farmami wiatrowymi Łukaszów (34 MW) i Modlikowice (24 MW).

Spółka Amon domaga się odszkodowania za dokonane w 2015 roku wypowiedzenie umów na zakup zielonych certyfikatów w kwocie 47,55 mln zł, a Talia chce uzyskać odszkodowanie w wysokości 31,29 mln zł.

Ponadto Amon i Talia domagają się ustalenia odpowiedzialności Taurona za szkody, które mogą powstać w przyszłości z czynów niedozwolonych, polegających na skorzystaniu przez Tauron ze szkody wyrządzonej obu spółkom. Pierwsza z nich wyceniła te szkody na 158,26 mln zł, a druga na 106,96 mln zł.

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
X |
a Tchórzewski ma to w 4 literach, za rok będzie na emeryturze, jak tylko synalka wciśnie na prezydenta Siedlec. Niech następcy przełykają gorącego kartofla.
@ |
Jak poumieraja starzy złodzieje, to ich dzieci w Polsce zostana bez prądu

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

Ruszyły dotacje do 90% na wózki widłowe dla firm.

Ruszyły dotacje do 90% dla mikro firm, do 80% dla małych na prewencję przedwypadkową. Katalog możliw czytaj dalej...

Sprzedam 4,25ha pod farmę foto , projekt, pozwolenie na budowę , wszystkie uzgodniena

Do sprzedaży/wydzierżawienia - 4,25ha w woj. podkarpackim , 6km od Tarnobrzega , z projektem farmy czytaj dalej...

Vestas V80 2,0MW 100m. wieża

Turbiny do demontażu na przełomie lipca-sierpnia. manufakturaenergii@gmail.com +48 690 984 216 czytaj dalej...

sprzedam grupę elektrociepłowni 8700 MWh/rok

Sprzedaż udziałów w spółce celowej, operatora projektu w wysokości do ustalenia z inwestorem. Inwest czytaj dalej...