Energa zwiększy wartość farm wiatrowych

Energa zwiększy wartość farm wiatrowych
Fot. Energa
REKLAMA

W wyniku przeprowadzonych testów na utratę wartości w I półroczu 2018 roku Grupa Energa stwierdziła wzrost wartości odzyskiwalnej farm wiatrowych, podejmując decyzję o odwróceniu odpisów aktualizujących wartość wiatraków na łączną kwotę 116,6 mln zł.

Szacowany wpływ odwrócenia odpisów na skonsolidowany wynik netto Energi za 2018 rok wynosi 94,5 mln zł. Energa zaznacza, że taka operacja ma charakter niegotówkowy i że wpłynie ona pozytywnie na wynik operacyjny Grupy, pozostając bez wpływu na wynik EBITDA.

Po uwzględnieniu odwrócenia odpisów wartość księgowa farm wiatrowych w skonsolidowanym bilansie Energi ma sięgać 664,36 mln zł.

Decyzję o odwróceniu odpisów Energa tłumaczy podpisaniem przez prezydenta nowelizacji ustawy o OZE z 7 czerwca 2018 r.

Spółka zaznacza, że wskazane wartości mają charakter szacunkowy, będą podlegały badaniu przez audytora i mogą ulec zmianie.

Ostateczny wynik testów i wielkość odwrócenia odpisów zostaną przedstawione w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy za I półrocze 2018 roku.

Wcześniej, w połowie stycznia br., Energa informowała o podjęciu decyzji o odwróceniu odpisów aktualizujących wartość aktywów na łączną kwotę 138 mln zł, z czego 87 mln zł miało przypaść na aktywa wiatrowe, a 51 mln zł na Elektrownię Ostrołęka B. 

Spółka miała przeprowadzić testy na utratę wartości swoich aktywów za IV kwartał 2017 r. w związku z „wystąpieniem zmian w otoczeniu legislacyjnym, w szczególności podpisaniem przez prezydenta RP ustawy o rynku mocy oraz aktualizacją ścieżek cenowych”.

Łączny szacowany wpływ odwrócenia odpisów na skonsolidowany wynik netto Grupy za 2017 rok obliczono na 114,9 mln zł, a po dokonanych odpisach wartość księgowa farm wiatrowych w skonsolidowanym bilansie Energi miała sięgać 597,3 mln zł.

W portfelu spółki Energa Wytwarzanie są cztery farmy wiatrowe – zbudowana w roku 2009 jeszcze przez hiszpańską Iberdrolę farma wiatrowa Karścino o mocy 90 MW, uruchomiona w roku 2010 i należąca wcześniej do Dong Energy farma wiatrowa Karcino o mocy 51 MW, zbudowana w roku 2012 farma wiatrowa Bystra o mocy 24 MW, a także farma wiatrowa Myślino o mocy 20 MW, która produkcję energii rozpoczęła w roku 2014.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

zlecę montaże ok 200 kw mikro instalacji PV

Zlecę montaż ok 200 kw mikro instalacji PV ( 3 x 5 kw , 2 x 6 kw , 2 x 7 kw , 6 x 9 kw , 2 x 15 k czytaj dalej...

Poszukuje dla klienta projektów dochodowych

Witam poszukuje dla klienta projektów dochodowych rentownych farmy słoneczne wiatra czytaj dalej...

Oferta współpracy w zakresie inwestycji w OZE

OFERTA WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE INWESTYCJI W OZE - najwyższy standard, atrakcyjna cena, szybkie terminy czytaj dalej...

Kupimy projekty farm wiatrowych lub funkcjonujące farmy wiatrowe

Kupimy: 1) projekty farm wiatrowych od 2 MW do wybudowania na nowych turbinach wiatrowych z pozwo czytaj dalej...