To największe zamówienie na elektrownie wiatrowe

To największe zamówienie na elektrownie wiatrowe
Fot. Siemens
REKLAMA

Duński koncern energetyczny Orsted poinformował o wyborze dostawcy elektrowni wiatrowych dla projektu morskiej farmy wiatrowej Horsea Project Two. Po wybudowaniu będzie to największa na świecie morska farma wiatrowa.

W 2016 roku brytyjskie władze wydały pozwolenie (Development Consent Order, DCO) na budowę drugiego etapu projektu Hornsea (Hornsea Project Two), zlokalizowanego na Morzu Północnym około 90 km od brytyjskiego wschodniego wybrzeża, na wysokości hrabstwa Yorkshire.

Moc morskiej farmy wiatrowej Hornsea Project Two wyniesie 1,386GW, co uczyni ją największą tego typu instalacją na świecie.

Wiatraki staną na powierzchni ok. 486 km2, na głębokościach 30-40 metrów.

Teraz inwestor – w 100-procentach to duński koncern energetyczny Orsted (wcześniej Dong Energy) – poinformował o wyborze dla tego projektu dostawcy elektrowni wiatrowych.

Turbiny o jednostkowej mocy 8 MW w ilości 165 dostarczy producent Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE). Wiadomo, że łopaty do wiatraków SGRE wyprodukuje w swojej fabryce na wschodnim wybrzeżu W. Brytanii w porcie Hull.

Długość łopat sięgnie 81 metrów, co odpowiada rozpiętości skrzydeł jednego z największych na świecie samolotów – Airbusa 380.

Uruchomienie farmy wiatrowej Horsea Project Two zaplanowano na 2022 r. Produkowana energia ma odpowiadać zapotrzebowaniu generowanemu przez ponad 1,3 mln brytyjskich gospodarstw domowych.

Orsted na razie nie podaje wartości kontraktu z SGRE, ani szacowanego kosztu całej inwestycji.

Według Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA), w 2016 roku przeciętny koszt budowy morskich farm wiatrowych wynosił 4697 USD/kW instalowanej mocy, czyli ok. 4 tys. euro/kW.

IRENA podaje, że na ogólny CAPEX przeciętnie w 38-proc. składał się koszt turbiny, 19 proc. stanowiły koszty konstrukcji i instalacji, 19 proc. wynosiły koszty fundamentów, 13 proc. – koszt infrastruktury przyłączeniowej, 6 proc. – wież wiatrowych, a po 3 proc. – koszty dewelopmentu i instalacji elektrycznej w obrębie farmy wiatrowej.

Jeśli zatem przyjmiemy, że farma wiatrowa Hornsea Project Two powstałaby z uwzględnieniem kosztów z 2016 r. (zapewne będą jednak niższe), oznaczałoby to, że jej całkowity koszt wyniósłby ok. 5,6 mld euro.

Przyjmując, że na zamówienie dla Siemens Gamesa złożyłyby się wyłącznie turbiny i wieże (razem ok. 44 proc. CAPEX-u według danych IRENA z 2016 roku), wówczas otrzymujemy wartość wynoszącą 2,46 mld euro.

Oczywiście dzięki rozwojowi technologii i wzrostu nominalnej mocy turbin, finalny koszt zakupu turbin wiatrowych może być niższy w stosunku do danych sprzed dwóch lat.

Orsted zbuduje również na Morzu Północnym farmę wiatrową Hornsea Project One o mocy 1,218 GW, która powstanie na powierzchni 407 km2 i na którą złożą się turbiny o mocy 7 MW –  wyprodukuje je również Siemens Gamesa. Budowa tej farmy wiatrowej ma się zakończyć w roku 2020.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Last minute dla tegorocznych aukcji PV / wiatr na kredyt 0%

Do godziny 16:00 dnia 21.11.2018 proszę Developerów PV i Wiatru o kontakt w celu aplikowania o kredy czytaj dalej...

Preferencyjne kredyty na budowę biogazowni rolniczych

Katana Konsulting zaprasza inwestorów w biogazownie do aplikowania o pożyczki preferencyjne w wysoko czytaj dalej...

Linia do produkcji pelletu 2018

Linia do produkcji pelletu z trociny o wydajności 1 t/h Rok produkcji 2018 Linia składa się z: czytaj dalej...