PSEW apeluje do inwestorów ws. podatku od nieruchomości

PSEW apeluje do inwestorów ws. podatku od nieruchomości
Vestas press
REKLAMA

W piątek Senat przyjął nowelizację ustawy o OZE bez poprawek, co umożliwia skierowanie jej do podpisu prezydenta. Największe wątpliwości wśród senatorów budziła kwestia przywrócenia zasad opodatkowania wiatraków obowiązujących przed implementacją ustawy wiatrakowej. Z tej okazji apel do operatorów elektrowni wiatrowych wystosowało Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Przyjęta przez parlament nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii ma przywrócić zasady opodatkowania wiatraków, które funkcjonowały przed 2017 r., a które zmieniła przeforsowana przez PiS ustawa o inwestycjach w elektrownie wiatrowe. Kierując się tą ustawą, z początkiem 2017 r. część gmin, na terenie których znajdują się elektrownie wiatrowe – mimo wątpliwości związanych z interpretacją przepisów – podniosło opodatkowanie wiatraków.

W międzyczasie wyższe podatki od wiatraków zostały zaskarżone do wojewódzkich sądów administracyjnych, które wydawały decyzje korzystne dla gmin. Teraz tą sprawą zajmuje się jednak Naczelny Sąd Administracyjny, który na razie odkłada wydanie wyroku.

Tymczasem w przyjętej w piątek przez Senat nowelizacji ustawy o OZE, którą przygotowało Ministerstwo Energii, zdecydowano się rozwiązać wątpliwości związane z zasadami obliczania podatków od wiatraków, których beneficjentami są gminy. Przyjęte regulacje zmierzają do przywrócenia poprzednich zasad opodatkowania, korzystniejszych dla inwestorów wiatrowych.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o OZE nowe przepisy dotyczące obliczania podatku od wiatraków powinny obowiązywać wstecznie, od początku 2018 r. Wyższy podatek naliczony w 2017 r. pozostanie niezmieniony. W konsekwencji przyjmowanych przepisów gminy, które zwiększyły opodatkowanie, będą musiały zwrócić nadwyżkę naliczonego na ten rok opodatkowania.

W sprawie podatku od wiatraków z apelem  do inwestorów wiatrowych wystąpiła największa krajowa organizacja reprezentująca sektor wiatrowy.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej apeluje do właścicieli wiatraków, aby „w rozmowach z przedstawicielami samorządów lokalnych, w których zlokalizowane są inwestycje, starali się w miarę możliwości wypracować rozwiązania uwzględniające sytuację obu stron”.

Mając świadomość jak mocno tzw. ustawa odległościowa uderzyła w ekonomiczne podstawy Państwa biznesowych przedsięwzięć, zwracamy uwagę, że nieścisłości regulacyjne, powstałe na gruncie tego aktu prawnego, mają swoje poważne konsekwencje budżetowe także dla naszych partnerów po stronie samorządów lokalnych. Mając na względzie zrównoważony rozwój Polski, także w wymiarze rozwoju OZE, w tym energetyki wiatrowej, rekomendujemy Państwu podejmowanie działań mających na celu znalezienie rozwiązań kompromisowych dla obu stron, bez szkody dla żadnej z nich. Przykładowo, w naszej ocenie dobrym rozwiązaniem byłoby dążenie we wzajemnych relacjach do tego, aby wpłacone nienależnie kwoty były rozpatrywane jako nadpłata podatku na lata następne – czytamy w stanowisku PSEW.

Należy pamiętać, że inwestycje w infrastrukturę energetyczną są przedsięwzięciami długoterminowymi. Tym samym, decydując się na realizację instalacji w eneregtykę wiatrową każda ze stron podejmuje decyzje o wieloletniej współpracy, dlatego warto, aby współpraca inwestorów z samorządami przebiegała w atmosferze dialogu i wzajemnego zaufania, które służą obydwu stronom. Otwarta na kompromis postawa w kwestii wymiaru podatku od nieruchomości będzie zarówno dla przedstawicieli samorządów lokalnych, jak i dla polskiego rządu, jasnym sygnałem o społecznej odpowiedzialności polskiej branży energetyki wiatrowej, jej gotowości do działania na rzecz zrównoważonego rozwoju ekonomicznego kraju – zwraca się do inwestorów wiatrowych zarząd PSEW.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wiatrkowiec mały |
Co ten PSEW opowiada jak by mogły gminne chamy to by nam nawet skarpetek nie zostawili
Marian |
co to za bzdury
Windturbiness |
To tylko PIS boji się odszkodowań.
Polska wieś |
No to wracamy do średniowiecza statkom przyczepiany żagle a jak gładka to stoimy inwestorskie chamy .
Polska wieś |
No to wracamy do średniowiecza statkom przyczepiany żagle a jak gładka to stoimy inwestorskie chamy .

Giełda OZE

Grunt z dzierżawą PV

Sprzedam grunt o pow 4ha z zawartą dzierżawą farmy foto na 30 lat z rocznym przychodem, bez kosztów czytaj dalej...

TERMIKA eco line - zestaw paneli fotowoltaiczny 2,70 kW

TERMIKA ECO LINE zajmuje się projektowaniem, montażem oraz sprzedażą systemów fotowoltaicznych. Nas czytaj dalej...

sprzedam biogazownie rolniczą

Sprzedam nowoczesną i działającą biogazownię rolniczą 0,99 MW w Łagiewnikach (woj. dolnośląskie) poł czytaj dalej...

Projekty PV i FW

Wykonujemy pełną procedurę administracyjną pozwalającą na rozpoczęcie budowy farm wiatrowych i fotow czytaj dalej...