To teraz najważniejszy rynek Vestasa w Europie Środkowo-Wschodniej

To teraz najważniejszy rynek Vestasa w Europie Środkowo-Wschodniej
Fot. Vestas
REKLAMA

Po tym, jak inwestycje wiatrowe w Polsce stanęły w miejscu na skutek wygaszenia systemu zielonych certyfikatów, przyjęcia ustawy odległościowej i braku aukcji w nowym systemie wsparcia, kluczowym rynkiem dla duńskiego producenta wiatraków Vestas w regionie Europy Środkowo-Wschodniej stała się Ukraina.

Największy na świecie producent elektrowni wiatrowych zdobył kolejny duży kontrakt na dostawę elektrowni wiatrowych na Ukrainę, gdzie dostaczy nowoczesne maszyny o jednostkowej mocy 3,45 MW.

Duńczycy dostarczą dla realizującego tam projekt wiatrowy dewelopera Vindkraft w sumie 27 elektrowni wiatrowych, model V136-3,6 MW. Farma wiatrowa, którą buduje na Ukrainie Vindkraft, powstanie w obwodzie chersońskim.

Wcześniej, w marcu ub.r. Vindkraft zamówił 12 elektrowni wiatrowych Vestasa – model V126-3,45 MW.

Natomiast na początku 2017 r. Vestas informował o otrzymaniu zamówienia na dostawę turbin na farmę wiatrową, którą chce zbudować ukraiński deweloper Eco Optima LLC i która stanie niedaleko polskiej granicy, w pobliżu miejscowości Stary Sambor położonej w obwodzie lwowskim. To zamówienie dotyczyło sześciu elektrowni wiatrowych Vestas V126-3,45 MW.

Wiatraki Vestasa – model V112 – wchodzą w skład największej zbudowanej dotąd na Ukrainie farmy wiatrowej, która znajduje się w obwodzie zaporoskim i której moc sięga 200 MW. Taryfa, po której sprzedawana jest energia, w tym przypadku wynosi 0,1131 EUR/kW, a inwestor – należący do oligarchy Rinata Achmetova DTEK – ma postawić w tym miejscu jeszcze wiatraki o mocy 300 MW.

Wkrótce na Ukrainie może powstać 2,5-krotnie większa farma wiatrowa. Ukraińskie władze prowadzą rozmowy z chińskim inwestorem Tebian Electric Apparatus (TBEA), który chce zbudować na Ukrainie, w obwodzie mikołajowskim, ogromną farmę wiatrową o mocy sięgającej 500 MW. 

W kolejnych latach kluczowym rynkiem dla Vestasa w Europie Środkowo-Wschodniej może stać się Rosja. Ostatnio Duńczycy uruchomili tam nawet swój pierwszy zakład w Niżnym Nowogrodzie, mieście położonym w połowie drogi między Moskwą i Kazaniem, w którym będą produkować gondole do swoich turbin o jednostkowej mocy ok. 4 MW.

O popyt na urządzenia wytwarzane w Rosji Vestas nie musi się martwić. Więcej na ten temat w artykule: Przemysł wiatrowy wchodzi do Rosji. Pierwsi Duńczycy.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kajko |
Dziwne Vestas zwalnia pracowników

Giełda OZE

Poszukujemy firm wykonawczych do budowy instalacji fotowoltaicznych

W związku z rozwojem projektu fotowoltaicznego Engie Zielona Energia Sp. z o.o. poszukuje firm wykon czytaj dalej...

Dotacja 85% na OZE+maszyny i urządzenia

Nowość na polskim rynku finansowym i OZE dla sektora MŚP i dużych firm Maszyny i urządzenia + OZE = czytaj dalej...

Fotowoltaika z dotacją 85% Warmia i Mazury

Czas na instalację fotowoltaiczną w Twojej firmie ! Dotacja na Warmii i Mazurach nawet 85% !!! Nie w czytaj dalej...

Lubuskie dotacje na OZE w 2018 roku

W związku z anulowaniem ogłoszonego konkursu dotacji na budowę instalacji OZE o mocy do 2 MWp w fo czytaj dalej...