Wiatraki podzieliły posłów PiS

Wiatraki podzieliły posłów PiS
Fot. damien_m_in_japan, flickr cc
REKLAMA

Zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii miała być formalnością i realizacją porozumienia Warszawy z Komisją Europejską. Po jej przyjęciu ponownie ruszyć miały inwestycje w „zielone” elektrownie. Tymczasem stała się polem ostrego konfliktu wewnątrz PiS, a w efekcie ułomnego kompromisu inwestycje będą, ale w przestarzałe i droższe technologie.

Farmy wiatrowe nie mają szczęścia do zmian przepisów. Tak też  może być w przypadku prowadzonej właśnie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Parlamentarzyści naprawiają za jej pomocą przepisy o opodatkowaniu wiatraków, które dwa lata temu z premedytacją uchwalili w takim kształcie, że stały się niejasne i gminy interpretowały je w na dwa odmienne sposoby, doprowadzając do serii postępowań sądowych.

Tym razem to samo środowisko przewalczyło na ostatnim etapie prac legislacyjnych w Sejmie poprawkę, która ma uniemożliwić budowę turbin wiatrowych nowego typu – wyższych, ale stawianych w mniejszych skupiskach, pracujących stabilniej, przez więcej godzin w roku, a w efekcie znacznie tańszych w eksploatacji.

Rozłam w partii

W rządowej wersji projektu nowelizacji ustawy o OZE dopuszczono stosowanie tzw. zamiennych pozwoleń na budowę, o ile nie zwiększają one oddziaływania elektrowni wiatrowej na środowisko. To umożliwiłoby budowę w Polsce turbin nowego typu. Ustawa została już przyjęta przez komisję sejmową w takim kształcie, ale w PiS pojawił się rozłam. Minister Edukacji Anna Zalewska postawiła weto wobec przyjęcia ustawy o odnawialnych źródłach energii. Pod jej wpływem ustąpić musieli w końcu dwaj inni prominentni politycy PiS – Minister Energii Krzysztof Tchórzewski i wiceszef tego resortu Grzegorz Tobiszowski.

W efekcie ostrej dyskusji wewnątrz PiS klub zgłosił poprawkę zgodnie z którą modernizacja, choćby nawet zmniejszała oddziaływanie na środowisko (nowe turbiny są z reguły cichsze) nie może również powodować wzrostu zainstalowanej mocy żadnego z wiatraków. To przepis nie mający żadnego uzasadnienia z punktu widzenia osób mieszkających w sąsiedztwie wiatraków (nie musi mieć związku ani z wysokością turbiny, ani hałasem), ale wymierzony w firmy planujące stawianie jakichkolwiek turbin wiatrowych.

Wiatraki rzeczywiście wywołały sporą liczbę konfliktów w społecznościach lokalnych. Według opublikowanego w 2016 r. opracowania Marii Bednarek-Szczepańskiej pomiędzy 2007 a 2014 r. na tle elektrowni wiatrowych wybuchły w gminach 102 konflikty, których echo odbiło się w mediach. Wiatraki zdystansowały biogazownie i maszty telefonii komórkowej, a konflikty miały miejsce niemal we wszystkich województwach.

Kto stoi za rozłamem i co z tego wyniknie dla odbiorców i producentów energii? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Magdalena Skłodowska, Rafał Zasuń, Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (14)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
,,Minister Edukacji Anna Zalewska postawiła weto wobec przyjęcia ustawy o odnawialnych źródłach energii. Pod jej wpływem ustąpić musieli w końcu dwaj inni prominentni politycy PiS – Minister Energii Krzysztof Tchórzewski i wiceszef tego resortu Grzegorz Tobiszowski.'' - dlatego jak skończycie zabawę Polską, pójdziecie pod Trybunał Stanu bo takiego szkodnictwa nie wymyśliło PZPR, AWS, SLD, PSL, PO - razem wzięte
Stanisław |
minister Edukacji stawia weto ministrowi Energii? - marionetkowy rząd...
TobiSZOŁ |
ta stara maciora co ma tu do gadania?
Tik |
Większego bu-lu świat nie widział! Najpierw rozwalają w drobny mak funkcjonującą ustawę o OZE a teraz bezładnie kleją i łatają udając, że mają o tym pojęcie. Widocznie potrzeba aż takich fachowców jak Pani Zalewska, żeby nadać temu kolejnemu bublowi kształt. A ogłupiony wyborca to chwyta, jak to oni dla POLSKI pracują. Oby ich kiedyś ktoś rozliczył za to całe zło jakie zgotowali POLSCE.
Kujawiak |
Najbardziej wstyd, że w żyjemy w naprawdę ułomnym kraju. Gdzie minister edukacji decyduje o sprawach i inwestycjach w energetyce. Przecież to nawet żałosne nie jest.
SPS |
Minister edukacji o energetyce, a historyk, szeregowy poseł Kaczyński o fuzjach banków. Chory, naprawdę chory system.
SPS |
Cyt.: "Autorstwo poprawki przypisuje sobie portal stopwiatrakom.eu, założony przez Marcina Przychodzkiego, aktualnego dyrektora Departamentu Prawnego Ministerstwa Infrastruktury, który wspólnie z minister Anną Zalewską jeszcze kilka lat temu tłumaczył jak i dlaczego należy walczyć w Polsce z wiatrakami, (...). Założony przez Przychodzkiego portal pokazuje dziś linie podziału w partii rządzącej. W ostatnim czasie stopwiatrakom.eu ostro krytykowało Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego i premiera Mateusza Morawieckiego m.in. za wspieranie budowy morskich farm wiatrowych oraz brak walki o nowe kopalnie węgla kamiennego i elektrownie na paliwa kopalne. Na celowniku od lat jest też Unia Europejska. Portal postuluje z resztą wystąpienie z niej Polski, a o papieżu Franciszku donosi, że uległ presji „zielonego komunizmu”."______ Klasyczne, kołtuństwo. Z pianą na pysku wycinać przeciwników nie bacząc na długofalowe korzyści dla kraju. Powinni zmienić nazwę portalu na "tylkoWungiel.pl". Kiedy te dinozaury hamujące rozwój Polski wreszcie wyzdychają?
gustaw |
proponuje wyłaczyc wszystkie wiatraki o 18 i tak każdego dnia na 5 minut aby ten system pierdolną wtedy Zalewskiej nie starczy prądu aby naładować wibrator
gustaw |
przynajmniej na 5 minut nie będzie infradzwiekow w Kraju
zyrandol |
Don Kichot w spódnicy daje Kaczyńskiemu że ma taką siłę przebicia. Tylko pytanie czy Kaczyński może, bo to rycząca czterdziestka, a ona potrzebuje.A tak na poważnie szkołę rozwaliła i teraz OZE rozwala. Niestety niektórzy tak mają zamiast budować to satysfakcję daje im rozwalanie.Takich powinniśmy wysyłać do taigi tam dużo drzew do ścinania i mogli by dać upust swoim skłonnościom. Zaleska powinna być pierwsza..
olo |
@gustaw - jeśli takie jełopy jak Ty udzielają się w sektorze energetyki odnawialnej - to nic dziwnego, że kolejny rząd nie podchodzi na poważnie do ludzi z tej branży.
Prosto z pod wiatraka 211 |
Nic dodać i nic ująć po przeczytaniu tych wpisów odsłoniła się kurtyna „ wielkich biznesmenów chciwych i prymitywnych .nie sadze ze macie pozytywne uczucia do ludzi Zero empati A od Pani Zalewskij WARA bo niewarci jesteście jej sznurówek u butów zawiązać Tle ile Ona zrobiła dla Polski w jeden dzień wy nie zrobicie przez całe życie Stop Wiatrakom nie czytam
SPS |
@Prosto: no dobra ekspercie od pani Zalewskiej, napisz konkretnie jaki to jest ten negatywny wpływ technologii turbin wiatrowych na rozwój Polski i dlaczego nie powinno się jej stosować. Tylko postaraj się, swoją (zapewne niezwykle merytoryczną) wypowiedzią masz szanse przekonać piszących tutaj do swojego zdania!
X |
@SPS, "przekonać do swojego zdania" - tłuki polityczne tego nie zrozumieją, ich trzeba po prostu głaskać aż się wytresują. Przykre ale prawdziwe. Na szczęście zaraz skoczą sobie do gardeł obozy Ziobry i Morawieckiego - sami sie pokaleczą i wsadzą do więzień

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...