Polenergia dogadała się z bankami ws. spłaty kredytów na wiatraki

Polenergia dogadała się z bankami ws. spłaty kredytów na wiatraki
Fot. Vestas
REKLAMA

Polenergia porozumiała się z bankami, które sfinansowały budowę jej dwóch farm wiatrowych, w celu zmiany warunków spłaty kredytów. Jak poinformowała spółka, celem wprowadzonych zmian jest ustabilizowanie sytuacji finansowej jej spółek zarządzających farmami wiatrowymi zlokalizowanymi na Dolnym Śląsku.

Farmy wiatrowe Łukaszów i Modlikowice, które należą do spółek Amon i Talia, zostały uruchomione w pobliżu Legnicy, uzyskując koncesję URE w 2012 roku. Moc pierwszej z tych farm wiatrowych wynosi 34 MW, a drugiej 24 MW.

Polenergia informuje teraz, że Amon i Talia uzgodniły i podpisały z konsorcjum banków finansujących te inwestycje (Raiffeisen Bank Polska S.A., Bank Zachodni WBK S.A., DNB Bank Polska S.A. Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.) aneksy zmieniające umowy kredytów inwestycyjnych zawartych w połowie 2010 roku. 

Jak informuje największa polska prywatna grupa energetyczna, celem wprowadzonych zmian jest ustabilizowanie sytuacji finansowej spółek Amon i Talia w długim horyzoncie czasowymi, poprzez częściową przedpłatę kredytu ze środków zgromadzonych na Rachunku Rezerwy Obsługi Długu, obniżenie rat kapitałowo-odsetkowych określonych w harmonogramie obsługi kredytów inwestycyjnych oraz dostosowanie ustanowionych zabezpieczeń do obecnie obowiązujących przepisów i sytuacji kredytobiorców.

Po zawarciu powyższych umów zmieniających kwota pozostała do spłaty, po przedpłacie z DSRA przewidzianej w dokumentach, ma wynosić ok. 179 mln zł. Dokumenty finansowe przewidują harmonogram obsługi kredytów do grudnia 2026 roku, a oprocentowanie równe jest stawce WIBOR powiększonej o marżę banków

Polenergia tłumaszy, że wprowadzone modyfikacje były konieczne z uwagi na sytuację rynkową, w szczególności poziom cen zielonych certyfikatów oraz energii elektrycznej.

W te farmy wiatrowe uderzyło ponadto wypowiedzenie umów na zakup zielonych certyfikatów przez Tauron, za co spółki z grupy Polenergia domagają się teraz odszkodowań.

Pod koniec 2009 roku Amon i Talia zawarły z należącą do grupy Tauron Polską Kompanią Handlową długoterminowe umowy sprzedaży energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnych źródłach energii oraz sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii na farmach wiatrowych w Modlikowicach i Łukaszowie.

Teraz spółka Amon domaga się odszkodowania za dokonane w 2015 roku wypowiedzenie umów na zakup zielonych certyfikatów w kwocie 47,55 mln zł, a Talia chce uzyskać odszkodowanie w wysokości 31,29 mln zł.

Ponadto Amon i Talia domagają się ustalenia odpowiedzialności Taurona za szkody, które mogą powstać w przyszłości z czynów niedozwolonych, polegających na skorzystaniu przez Tauron ze szkody wyrządzonej obu spółkom. Pierwsza z nich wyceniła te szkody na 158,26 mln zł, a druga na 106,96 mln zł.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

zlecę montaże ok 200 kw mikro instalacji PV

Zlecę montaż ok 200 kw mikro instalacji PV ( 3 x 5 kw , 2 x 6 kw , 2 x 7 kw , 6 x 9 kw , 2 x 15 k czytaj dalej...

Poszukuje dla klienta projektów dochodowych

Witam poszukuje dla klienta projektów dochodowych rentownych farmy słoneczne wiatra czytaj dalej...

Oferta współpracy w zakresie inwestycji w OZE

OFERTA WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE INWESTYCJI W OZE - najwyższy standard, atrakcyjna cena, szybkie terminy czytaj dalej...

Kupimy projekty farm wiatrowych lub funkcjonujące farmy wiatrowe

Kupimy: 1) projekty farm wiatrowych od 2 MW do wybudowania na nowych turbinach wiatrowych z pozwo czytaj dalej...