EDF ma kolejną farmę wiatrową na morzu. W planach 2 GW

EDF ma kolejną farmę wiatrową na morzu. W planach 2 GW
Fot. EDF
REKLAMA

Francuski koncern energetyczny EDF uruchomił u wybrzeży Wielkiej Brytanii morską farmę wiatrową Blyth. Po zrealizowaniu projektów, dla których Francuzi posiadają rządowe gwarancje sprzedaży energii, potencjał offshore EDF powinien wzrosnąć za kilka lat do około 2 GW.

Moc morskiej farmy wiatrowej, która powstała na wysokości brytyjskiego portu Blyth, wynosząca 41,5 MW, może nie robić wrażenia, mając na uwadze inne, znacznie większe projekty realizowane na morzu.

Zwraca jednak uwagę innowacyjne podejście do jej konstrukcji. Elektrownie wiatrowe osadzono na fundamentach grawitacyjnych, które przetransportowano na miejsce bezpośrednio drogą morską. Zastosowanie takiej technologii – jak podkreśla EDF – znacznie obniżyło koszt inwestycji.

Na uwagę zasługuje także rekordowa, jednostkowa moc wykorzystanych turbin, która wynosi aż 8,3 MW.

Wiatraki zainstalowano na powierzchni ok. 4 km2, w niewielkich odległościach od brzegu sięgających ok. 5-6 km, ale na znaczących głębokościach ok. 36-42 m.

Większe elektrownie wiatrowe zainstalował dotąd tylko Vattenfall, wykorzystując turbiny o jednostkowej mocy 8,8 MW na farmie wiatrowej u wybrzeży Szkocji.

Francuski koncern energetyczny posiada już u wybrzeży Wielkiej Brytanii farmę wiatrową Teesside o mocy 62 MW, zlokalizowaną w odległości 80 km od farmy wiatrowej Blyth.

Francuzi szykują się już do realizacji znacznie większego projektu offshore o nazwie Neart Na Gaoithe, który zakłada budowę wiatraków o mocy 450 MW i który będzie zlokalizowany u wybrzeży Szkocji.

Ten projekt ma niezbędne pozwolenia oraz zapewnioną sprzedaż energii w ramach brytyjskiego mechanizmu kontraktów różnicowych. Zakontraktowana stawka za sprzedaż energii sięga ok. 140 euro/MWh. Wsparcie w systemie kontraktów różnicowych ma przysługiwać przez 15 lat.

EDF zamierza uruchomić farmę wiatrową Neart na Gaoithe w roku 2023 i szacuje, że inwestycja pochłonie około 1,8 mld funtów, czyli ok. 4 mln funtów w przeliczeniu na MW planowanej mocy.

Farma wiatrowa Neart Na Gaoithe ma powstać w odległości około 15 km od brzegów szkockiego hrabstwa Fife, na powierzchni ok. 100 km2. Wiatraki zostaną zainstalowane na głębokościach sięgających 45-55 metrów.

EDF ma także w najbliższych latach postawić wiatraki u wybrzeży Francji. To efekt aukcji przeprowadzonej przez francuskie władze jeszcze w roku 2012.

Chodzi o projekty Courseulles-sur-Mer o mocy 450 MW, St-Nazaire o mocy 480 MW i Fecamp o mocy 498 MW, dla których ostatnio francuski rząd obniżył zapewnione wcześniej w aukcji stawki za sprzedaż energii. Więcej na ten temat w artykule: Macron obniżył taryfy dla wiatraków. Inwestorzy zadowoleni.

Trzy lata temu EDF wyznaczył cel zwiększenia swojego potencjału odnawialnych źródeł energii z około 28 GW do 50 GW do roku 2030.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...