Decyzja ws. offshore jeszcze w tym roku

Decyzja ws. offshore jeszcze w tym roku
Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Fot. Ministertswo Energii
REKLAMA

Wiceminister Grzegorz Tobiszowski, odpowiedzialny w resorcie energii za obszar odnawialnych źródeł energii, stwierdził, że decyzje w kwestii budowy morskich farm wiatrowych powinny zapaść jeszcze w tym roku, ale wcześniej powinna zostać rozstrzygnięta kwestia budowy elektrowni jądrowej.

Do budowy morskich farm wiatrowych szykuje się Polska Grupa Energetyczna, która obok prywatnej Polenergii, posiada najbardziej zaawansowane projekty offshore na Morzu Bałtyckim.

Po tym jak największy państwowy koncern energetyczny zadeklarował w tym roku, że do 2025 r. chce postawić na morzu 1 GW, a następnie zwiększyć moc swoich morskich wiatraków do 2,5 GW do roku 2030, a w projekty realizowane przez Polenergię wszedł norweski potentat paliwowy Equinor (wcześniej Statoil), zainteresowanie inwestycjami w offshore zakomunikowały także Orlen, Enea, Energa, a ostatnio również Tauron.

Z tymi deklaracjami zbiegło się zasygnalizowanie przez Ministerstwo Energii wdrożenia osobnego programu wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej, bez którego trudno spodziewać się finalnych decyzji inwestycyjnych w zakresie budowy wiatraków na Bałtyku.

Nastroje stonował jednak niedawno minister energii Krzysztof Tchórzewski, który uzależnił decyzje w kwestii offshore od podjęcia kluczowych decyzji w sprawie inwestycji w elektrownię jądrową.

Wszyscy chcą finansować i budować morską energetykę wiatrową, to jest taka moda, a nam w pierwszej kolejności potrzeba rozpoczęcia budowy elektrowni jądrowej – mówił w kwietniu br. podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach minister Tchórzewski.

Jednocześnie na pytanie o termin decyzji o ewentualnym rozpoczęciu budowy polskiej elektrowni jądrowej szef ME odpowiedział, że „w tym roku albo wcale”.

W podobnym tonie wypowiedział się wczoraj wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, deklarując, że decyzje w zakresie systemu wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej powinny zapaść jeszcze w tym roku, jednak wcześniej powinna zostać rozstrzygnięta przyszłość projektu jądrowego.

Ze względu na całościowy system, który budujemy, chciałby, aby w pierwszej kolejności uruchomić decyzje inwestycyjne na rzecz elektrowni jądrowej, abyśmy wiedzieli, w którym okresie to pójdzie i w którym miejscu będzie inwestycja lokalizowana i jak ona wejdzie do systemu – Polska Agencja Prasowa cytuje wczorajszą wypowiedź wiceministra Tobiszkowskiego.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Ciemnogród |
Mam nadzieję ,że za elektrownię atomową zapłaci partia PIS, skoro ją na to stać! Z ekonomią to oni chyba nigdy nie mieli do czynienia... może niech lepiej ostaną na poziomie planowania... budowy kolejnych pomników :]
Oz |
Nie będzie żadnej EJ ani Centralnego Portu Lotniczego.To jeden wielki szacher macher z wyprowadzaniem kasy do fikcyjnych spółek itd. Ledwo mają kasę na 500+ 300+ i Bóg wie co jeszcze a banowanie budowy Farm na morzu nie jest na rękę bo nie można na tym położyc łapy bo w większości stoją za tym instytucje z kapitałem zagranicznym, Banki Producenci turbin, itp
Miś |
Zaczniemy budowę EJ - a po kilku latach podpisze się protokół zniszczenia. Największe pieniądze robi się na wielkich słomianych interesach...
SPS |
Cyt.: "Wszyscy chcą finansować i budować morską energetykę wiatrową, to jest taka moda, a nam w pierwszej kolejności potrzeba rozpoczęcia budowy elektrowni jądrowej..." - wypowiedź tak przaśna jak sam ten który ją popełnił.

Giełda OZE

zlecę montaże ok 200 kw mikro instalacji PV

Zlecę montaż ok 200 kw mikro instalacji PV ( 3 x 5 kw , 2 x 6 kw , 2 x 7 kw , 6 x 9 kw , 2 x 15 k czytaj dalej...

Poszukuje dla klienta projektów dochodowych

Witam poszukuje dla klienta projektów dochodowych rentownych farmy słoneczne wiatra czytaj dalej...

Oferta współpracy w zakresie inwestycji w OZE

OFERTA WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE INWESTYCJI W OZE - najwyższy standard, atrakcyjna cena, szybkie terminy czytaj dalej...

Kupimy projekty farm wiatrowych lub funkcjonujące farmy wiatrowe

Kupimy: 1) projekty farm wiatrowych od 2 MW do wybudowania na nowych turbinach wiatrowych z pozwo czytaj dalej...