Energa policzyła, ile może stracić na sprawach dot. certyfikatów

Energa policzyła, ile może stracić na sprawach dot. certyfikatów
Fot. Energa Wytwarzanie
REKLAMA

Po niekorzystnych dla siebie, pierwszych rozstrzygnięciach w sporach z producentami energii wiatrowej, od których w ubiegłym roku przestała kupować zielone certyfikaty, Energa oszacowała wpływ potencjalnych, niekorzystnych wyroków sądowych na swoje tegoroczne wyniki finansowe.

Energa podała, że potencjalny, negatywny wpływ wyroków w trzech postępowaniach arbitrażowych o ustalenie nieistnienia stosunków prawnych mających wynikać z umów sprzedaży zielonych certyfikatów wynosi około 16 mln zł.

Wyroki, o których mowa, zostały wydane przez sąd arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie.

Zapadły już także dwa niekorzystne dla Energi wyroki w sprawach o potwierdzenie zasadności uznania umów na zakup certyfikatów na nieważne, które wydał Sąd Okręgowy w Warszawie, stwierdzając oddalenie powództw wniesionych przez Energę.

Warszawski sąd obalił przy tym podstawowy argument Energi, którym tłumaczono uznanie umów na zakup certyfikatów za nieważne, Sąd stwierdził – wbrew Enerdze – że nie było potrzeby zawierania tych umów w trybie zamówień publicznych, o czym przekonywał państwowy koncern energetyczny.

W ubiegłym roku należąca do grupy Energa spółka Energa-Obrót zaprzestała wykonywania 22 umów na zakup zielonych certyfikatów, szacując oszczędności z tego tytułu tylko w 2018 roku na 110 mln zł. Łączne oszczędności, liczone za okres do końca obowiązywania tych umów, miałyby wynieść 2,1 mld zł.

Jednocześnie Energa wystąpiła do sądów o potwierdzenie nieważności tych umów, jednak teraz okazuje się, że w pierwszych decyzjach jej powództwa są oddalane.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Www |
A Daniel „Wszystko Mogę” Obajtek w nagrodę do Orlenu poszedl...
zyrandol |
Obajtek powinien to zapłacić.
Lechu |
Kupuję sobie flotę samochodów w leasing. Po 5 latach idę do sprzedawcy i sądownie żądam unieważnienia umów i zwrotu całej wpłaconej kwoty - bo zapomniałem zrobić przetargu na samochody.... Czy tak zrobią teraz w Orlenie?????
Kuba |
Lechu. To ja mam leprzy przykład. Rządowa firma lub agencja podpisuje z rolnikiem umowę, że jak rolnik zasadzi orzechy, to przez 15 lat będzie odniego odbierła plony po uzgodninej cenie. Rolnik niszczy pola truskawek które do tej pory obrabiał bo interes na orzechach jest lepszy. Kupuje w kredycie maszyny i sadzonki, i po kilku latach zbiera i dostarcza plony za które agencja płaci uzsgodniona cenę. Ale po 8 latach agencja wraca do rolnika i nmówi, że ona nie miała prawa podpisac takiej umowy i że umowy tej właściwie to nie ma. Mało tego, ale agencja żąda zwrotu pieniędzy które zapłaciła za odebrane orzechy (które to orzechyu już wczesiej odsprzedała dalej). Jakby to był rolnik lub jakas kopalnia to za taki deal za przesa takiej agencji zabrałby się samk minister Ziobro. No chyba że prezesem jest pan prezes "wszystko moge"'
Zielony |
1) Umów terminowych się co do zasady nie zrywa. Umowy na czas nieokreślony tak. 2) Energa nie ma kotłów do współspalania i nie mieszała węgla z "biomasą". Z uwagi na 1 jestem z wiatrakowcami. Z uwagi na 2 jestem za Energą. Czyli swoje zdanie mam ale się z nim nie zgadzam.

Giełda OZE

Wydzierżawie grunty pod PV

Wydzierżawie działkę pod farme PV powierzchnia do uzgodnienia 3-6 ha Wlkp gmina Śrem 40km od poz czytaj dalej...

Kompleks Farm PV 25-27MW Poszukuje Inwestora/wspólnika celu realizacji projektu

Kompleks Farm 25-27 PV (25-27x1MW) poszukuje wspólnika/inwestora w celu realizacji projektu Posiad czytaj dalej...

Sprzedam pracujaca turbine wiatrowa Frisia F56 850kw.

Sprzedam uruchomiona od 2015/16 roku niemiecka turbine wiatrowa o mocy 850kw. Srednia roczna produkc czytaj dalej...

Poszukujemy projektów PV do 2 MW z aktualnymi warunkami przyłączenia w woj. lubuskim.

Jesteśmy zainteresowani zakupem projektów PV zlokaiizowanych w województwie lubuskim, dla których wy czytaj dalej...