Energetyka wiatrowa w Rosji zaczyna konkurować z atomem

Energetyka wiatrowa w Rosji zaczyna konkurować z atomem
Fot. Statkraft
REKLAMA

Najniższe ceny w zakończonej w Rosji aukcji dla energetyki wiatrowej sięgnęły ok. 800 EUR/kW. Rosyjskie stowarzyszenie branży wiatrowej RAWI komentuje, że osiągnięcie takich poziomów były możliwe dzięki dużej konkurencji wśród deweloperów, która skutkowała „cenową rewolucją”. Rynek wiatrowy w Rosji już nie będzie taki sam, energia wiatrowa tworzy silną konkurencję dla tradycyjnej generacji z elektrowni jądrowych komentuje RAWI.

W przeciwieństwie do systemów aukcyjnych w innych krajach, gdzie inwestorzy oferują ceny energii, w rosyjskich aukcjach w ofertach jest  uwzględniana cena za planowaną moc instalacji.

Dla inwestorów, których oferty zmieszczą się w przydzielonym potencjale, oferowana jest gwarancja stałej stopy zwrotu na poziomie 12 proc.

Rosjanie właśnie podali wyniki finalnej rundy ostatniej aukcji, w której inwestorzy ubiegali się o rządowe gwarancje sprzedaży energii głównie w obszarze energetyki wiatrowej i w mniejszym stopniu fotowoltaiki.

Dla wiatru zagwarantowano potencjał rzędu 830 MW, a łączna moc projektów farm wiatrowych, które przeszły przez proces prekwalifikacji, była 2,5 razy większa.

Z góry przyjęto, że składane oferty nie będą mogły przekroczyć poziomu 130 927 RUB/kW.

Inwestorzy składali oferty dotyczące farm wiatrowych, które zostaną uruchomione w latach 2019, 2021 i 2023.  

Najniższą, zaakceptowaną ofertę złożono na projekt farmy wiatrowej o mocy 226,8 MW, która ma powstać w roku 2021. Cena wyniosła 59 399 RUB/kW, czyli jak wylicza RAWI – około 802 EUR/kW (ok. 3,4 tys. PLN/kW).

Natomiast najwyższa z objętych wsparciem ofert dotyczyła budowy farmy wiatrowej, uwzględniając CAPEX rzędu 80 305 RUB/kW.

Rosyjskie władze na razie nie przedstawiły listy beneficjentów ostatniej aukcji, jednak – jak ocenia RAWI – „z dużym prawdopodobieństwem te oferty należą do doświadczonych graczy, którzy posiadają ogromne zdolności finansowe i współpracują z producentami, którzy zgodzili się na dostawy turbin po niskiej cenie i którzy powinni mieć uruchomioną produkcję w Rosji najpóźniej w przyszłym roku”.

W ramach rosyjskich aukcji dla wiatru obowiązuje warunek zrealizowania inwestycji w oparciu o komponenty w co najmniej 65-procentach wyprodukowane w Rosji. Z tego powodu uruchomienie zakładów produkcyjnych w Rosji zapowiedział już największy na świecie producent elektrowni wiatrowych Vestas, a należąca do niemieckiej grupy Enercon firma Lagerwey ma uruchomić produkcję części wiatraków we współpracy z rosyjskim Rosatomem.

Ubiegłoroczne aukcje dla OZE w Rosji przyciągnęły tak znaczące europejskie koncerny energetyczne jak Fortum czy Enel. Pierwsza z tych firm w ubiegłorocznej aukcji zabezpieczyła – we współpracy z Rosatomem – prawa do realizacji farm wiatrowych o mocy ok. 1 GW. Druga zyskała gwarancje sprzedaży energii z wiatraków o mocy ok. 291 MW.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Prawda |
Tymczasem Polska idzie w WĘGIEL, BUDKI TELEFONICZNE I PAROWOZY :)
Prawda |
Z Czernobylem już wygrała :)
Nocoment |
800 ERU za kW? Widać że redaktor był słaby z Fizyki albo Matmy.

Giełda OZE

Dzierżawa pod Farmę Fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Teren równy, bez rowów i miejsc zalewo czytaj dalej...

Kredyt

Szukam prywatnego inwestora, który udzieli pożyczki w wysokości 75000 euro do połowy 2019 roku na ni czytaj dalej...

Ring Fundamentowy Vestas V80

Do sprzedania Ring fundamentowy Vestas V80. W razie pytań proszę o kontakt: +48 690 984 216 +48 czytaj dalej...

Kupie projekty PV z wygraną aukcją

Witam, poszukujemy projektów PV z wygrana aukcją zarówno większe pakiety jak i pojedyncze projekty. czytaj dalej...