Niemieckie spółdzielnie energetyczne tracą przywileje

Niemieckie spółdzielnie energetyczne tracą przywileje
Fot. Alfen
REKLAMA

Dzięki uzyskanym preferencjom spółdzielnie energetyczne w Niemczech zdominowały pierwsze aukcje dla energetyki wiatrowej. Teraz o wsparcie będą musiały konkurować na podobnych zasadach jak inni deweloperzy.

W pierwszych aukcjach w historii niemieckiej energetyki wiatrowej, które odbyły się w ubiegłym roku, projekty spółdzielni energetycznych okazały się bezkonkurencyjne. W przeprowadzonej rok temu aukcji takie podmioty zyskały prawo do sprzedaży energii po zaoferowanej w aukcji cenie w przypadku 93 proc. wszystkich nagrodzonych inwestycji.

Z 70 projektów objętych wsparciem aż 65 zgłosiły kooperatywy energetyczne, czyli podmioty, które zgodnie z niemieckim prawem muszą się składać z co najmniej 10 osób w większości mieszkających w regionie, w którym planowana jest inwestycja.

W tamtej aukcji przeciętna cena, po jakiej będzie sprzedawana energia w okresie 20 lat z nagrodzonych wsparciem farm wiatrowych o łącznym potencjale 807 MW, wyniosła 57,1 EUR/MWh, z czego najniższa zaakceptowana oferta zakłada sprzedaż energii za 42 EUR/MWh, a najwyższa za 57,8 EUR/MWh. 

Jeszcze niższe ceny odnotowano w kolejnych ubiegłorocznych aukcjach, które również zostały zdominowane przez spółdzielnie energetyczne.

Z czego wynikał sukces spółdzielni energetycznych? Takim podmiotom stworzono preferencyjne warunki zakładające dłuższy czas na realizację projektów – 54 miesiące wobec 30 miesięcy dla innych deweloperów, zaoferowano im ponadto sprzedaż energii po najwyższej cenie z ofert nagrodzonych wsparciem w danej aukcji (model uniform-pricing) – w przeciwieństwie do pozostałych projektów rozliczanych w modelu pay-as-bid, czyli po cenie zaoferowanej w aukcji.

Ponadto spółdzielnie energetyczne dla zgłaszanych do aukcji projektów nie musiały posiadać odpowiednich pozwoleń.

Dominacja spółdzielni w pierwszych aukcjach i charakter zgłoszonych przez nie projektów z wyjątkowo długim okresem realizacji i brakiem pozwoleń stworzyły na niemieckim rynku wiatrowym niepewność co do jego dalszego rozwoju, a niemieckie władze pod koniec ubiegłego roku zaczęły się wycofywać z przyznanych takim podmiotom preferencji, wprowadzając obowiązek przedstawienia odpowiednich pozwoleń.

To skutkowało mniejszą ilością projektów zgłoszonych w aukcji dla wiatru, która odbyła się w ubiegłym miesiącu. Do aukcji zgłoszono 111 ofert zakładających budowę farm wiatrowych o łącznej mocy 604 MW.

W efekcie po raz pierwszy w aukcjach dla energetyki wiatrowej w Niemczech zgłoszone projekty nie przekroczyły udostępnionego potencjału, który określono w majowej aukcji na 670 MW.

W tej aukcji spółdzielnie energetyczne skutecznie złożyły 15 ofert zakładających budowę elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 113 MW.

Teraz niemiecki parlament zdecydował, że w kolejnych aukcjach prowadzonych do roku 2020 konieczne będzie uzyskanie przez spółdzielnie analogicznych pozwoleń jak w przypadku projektów zgłaszanych przez inne podmioty. Ta zasada ma obowiązywać już w kolejnej niemieckiej aukcji dla wiatru na lądzie, która odbędzie sie w sierpniu br. i w której do podziału będzie 700 MW.

Niemieckie stowarzyszenie energetyki wiatrowej BWE ocenia, że takie rozwiązanie przyczyni się do poprawy standardów planowania projektów i ustabilizuje rozwój sektora wiatrowego w Niemczech.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...