Ile będzie kosztować energia z morskich wiatraków w USA?

Ile będzie kosztować energia z morskich wiatraków w USA?
Morska farma wiatrowa Block Island. Fot. Deepwater Wind
REKLAMA

Za kilka lat, gdy u wybrzeży Stanów Zjednoczonych pracę rozpoczną pierwsze większe morskie farmy wiatrowe, koszt produkcji energii ma sięgać około 120 USD/MWh. Kilka lat później, gdy w USA rozwinie się branża offshore i zaczną powstawać pierwsze ogromne projekty, ceny energii wiatrowej na morzu mają być o połowę niższe.

Taką prognozę przedstawia Bloomberg New Energy Finance, oczekując, że cena energii z pierwszych dużych farm wiatrowych, które powstaną w USA u wybrzeży stanów Massachusetts i Maryland około roku 2022, wyniesie około 120 USD/MWh.

Wyraźny spadek cen ma nastąpić pod koniec kolejnej dekady, gdy w USA powstanie przemysł obsługujący morską energetykę wiatrową, odnotowany zostanie kolejny spadek kosztów inwestycji na skutek wprowadzenia na rynek większych turbin, a skumulowana moc amerykańskiego offshore przekroczy – zdaniem BNEF – poziom 4 GW.

Wówczas osiągalne mają być koszty na poziomie 60-70 USD/MWh. Bloomerg zestawia tą prognozę z obecnym kosztem produkcji energii z elektrowni gazowych typu CCGT, który ma sięgać 40-60 USD/MWh, a także z kosztem generacji z nowych elektrowni węglowych mającym wynosić od 67 USD/MWh do 113 USD/MWh.

Analitycy BNEF zakładają, że morska energetyka wiatrowa rozwinie się zwłaszcza u wybrzeży Nowego Jorku i New Jersey, podkreślając, że offshore w tej części USA może być rozwiązaniem problemów na mające miejsce w zimie skoki cen energii. Morskie wiatraki mają je łagodzić, dostarczając odpowiednią podaż energii.

Wskazane przez Bloomberga ceny mogą wydawać się relatywnie wysokie, patrząc na realia rynku morskiej energetyki wiatrowej w Europie. Na razie amerykański sektor offshore nie rozwinął się tak wyraźnie jak europejski.

Widać jednak coraz większe zainteresowanie inwestorów, na które odpowiadają władze poszczególnych, nadmorskich stanów, ale także władze federalne, szykując programy dzierżawy morskich obszarów, co przyciąga w dużej mierze europejskie koncerny energetyczne posiadające już spore doświadczenie w zakresie realizacji takich inwestycji.

Pierwsza i na razie jedyna morska farma wiatrowa w Stanach Zjednoczonych powstała w 2016 roku w odległości 4,8 km od wyspy Block Island położonej w stanie Rhode Island. Jej moc wynosi zaledwie 30 MW i ma produkować w skali roku 125 GWh energii elektrycznej.

Deweloper Deepwater Wind LLC, który zrealizował tą inwestycję, wygrał przeprowadzoną w ubiegłym miesiącu aukcję na zagospodarowanie obszaru na morską farmę wiatrową o mocy do 800 MW, która ma powstać również w pobliżu Rhode Island.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...