Już pięć wyroków przeciw Enerdze

Już pięć wyroków przeciw Enerdze
Fot. Energa
REKLAMA

Pierwsze rozstrzygnięcia w sprawach będących pokłosiem ubiegłorocznej decyzji Energi o uznaniu za nieważne zawartych wcześniej przez nią umów na zakup zielonych certyfikatów na razie nie idą po myśli państwowego koncernu energetycznego.

We wrześniu ubiegłego roku Energa-Obrót poinformowała, że zaprzestaje wykonywania części umów na zakup zielonych certyfikatów od operatorów farm wiatrowych. Spółka tłumaczyła się, że formalną podstawą takiej decyzji miało być zawarcie tych umów bez zastosowania odpowiednich przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych.

W sumie Energa-Obrót zaprzestała wykonywania 22 umów na zakup certyfikatów, szacując oszczędności z tego tytułu tylko w 2018 roku na 110 mln zł. Łączne oszczędności, liczone za okres do końca obowiązywania tych umów, miałyby wynieść 2,1 mld zł.

Jednocześnie Energa wystąpiła do sądów o potwierdzenie nieważności tych umów, jednak teraz okazuje się, że w pierwszych decyzjach jej powództwa są oddalane.

Zarząd Energi potwierdza, że w dotychczasowych trzech postępowaniach arbitrażowych o ustalenie nieistnienia stosunków prawnych mających wynikać z umów sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia, sąd arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie wydał wyroki częściowe, na mocy których oddalono powództwa Energa-Obrót S.A.

Także ostatnio niekorzystne dla Energi wyroki wydał w dwóch sprawach Sąd Okręgowy w Warszawie.

W pierwszym przypadku pozwanym była spółka Livingstone będąca prawnym następcą dewelopera Megawat Kanin, a także bank DNB. Sąd Okręgowy w Warszawie w całości oddalił powództwo Energi, zasądzając na jej rzecz koszty procesowe na rzecz każdego z pozwanych w kwocie po 15 tys. zł.

W drugiej sprawie chodziło o spółkę Jeżyczki Wind Invest Sp. z o.o. wchodzącą w skład grupy Enerco, która wcześniej sprzedawała Enerdze certyfikaty związane z generacją z jej farmy wiatrowej o mocy 27,5 MW zlokalizowanej w pobliżu Darłowa.

Warszawski sąd stwierdził, że nie było potrzeby zawierania umów w trybie zamówień publicznych, obalając tym samym kluczowy argument Energi.

W odpowiedzi na taki rozwój sytuacji Energa informuje, że analizuje potencjalny wpływ niekorzystnych dla niej decyzji na wyniki finansowe, który po oszacowaniu ma przekazać w oddzielnym raporcie bieżącym.

Wcześniej Energa i reprezentująca ją kancelaria prawna informowały o możliwości odwołania się od decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie. Sprawy mogą więc trafić do Sądu Apelacyjnego czy Sądu Najwyższego.

Państwowyy koncern energetyczny zapewnia też, że sprawy związane z uznaniem za nieważne umów na zakup zielonych certyfikatów mogą potrwać jeszcze wiele lat i że jego decyzja została poprzedzona "wieloma analizami ze światowej sławy prawnikami".

Ponadto Energa dąży do zawarcia porozumień z właścicielami farm wiatrowych, od których przestała kupować zielone certyfikaty. Na razie zawarto ugody z dwoma operatorami, w wyniku których podpisano nowe umowy na zakup certyfikatów.

Koncern energetyczny z Gdańska nie ujawnia, z jakimi firmami zawarto ugody, ani nazw podmiotów, z którymi prowadzi jeszcze rozmowy.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Dziadostwo |
Cicho wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?
alladyn-solar-batt |
,,Państwowyy koncern energetyczny zapewnia też, że sprawy związane z uznaniem za nieważne umów na zakup zielonych certyfikatów mogą potrwać jeszcze wiele lat i że jego decyzja została poprzedzona "wieloma analizami ze światowej sławy prawnikami".- złodziej analizuje i konsultuje kradzież że ,, światowej sławy prawnikami"? Czyli co - chciałby okraść dzięki takim instrukcjom mocniej niż pierwotnie umyślił, czy jak?
MałpaPV |
niech obierek teraz płaci z własnej kieszeni.
.. |
Za kilka miesięcy aukcje ka 1,5GW -2GW, jaki inwestor zainwestuje miliardy w państwie w którym umowy długoterminowe są warte tyle samo co zeszłoroczny śnieg. Ryzyko inwestycyjne jest znacznie większe jesteśmy nieprzewidywalni, można wypowiedzieć zawarte umowy przez koncerny PAŃSTWOWE!!! ( to jak ksiądz pedofil), możliwy bezprawny spór sądowy.
zxc |
"Koncern energetyczny z Gdańska nie ujawnia, z jakimi firmami zawarto ugody, ani nazw podmiotów, z którymi prowadzi jeszcze rozmowy." - niech zgadnę ;) pewnie Energa zawarła ugodę z PGE i jej spółkami wiatrowymi - bo taki był rozkaz z góry aby spółki państwowe się dogadały :) Reszta już tylko czeka na odszkodowania z odsetkami
Producentów |
Tak kończy się pisowska buta i lekceważenie prawa. Miałem podobną sytuację kiedy chciałem rozwiązać niekorzystną dla siebie umowę o zakup zielonych ertyfikatów. Wtedy w opinii wielu kancelarii prawnych nie było takich możliwości. Dzisiaj powołując się na te same argumenty porozwiązywano umowy z opefatorami witraków sądząc , że sądy opanowane przez działaczy czy zwolenników PiS będą wydawać korzystne dla spółek Skarbu Państwa wyroki. Przeliczyć się a teraz niech zapłacą za to ci pseudo prezesi Enei, Energi, PGE itp. To oni zerwali długoterminowe kontrakty mając świadomość , że robią to wbrew prawu.
xxl |
Obajtka w Enerdze już nie ma, nie ma już też dwóch mistrzów z zarządu z Energa-Obrót (zabrał ich ze sobą do Orlenu), z czasów, kiedy ta decyzja była podejmowana. Zapłacą za to: Energa, czyli klienci, a na samym końcu - budżet państwa, czyli wszyscy.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...