Kolejny wyrok sądu ws. zielonych certyfikatów przeciwko Enerdze

Kolejny wyrok sądu ws. zielonych certyfikatów przeciwko Enerdze
Farma wiatrowa k. Boryszewa w gminie Darłowo. Fot. Enerco
REKLAMA

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał kolejny, niekorzystny wyrok dla Energi w sprawie uznania przez nią za nieważne umów na zakup zielonych certyfikatów od operatorów farm wiatrowych. Warszawski sąd zakwestionował podstawowy argument, którym Energa uzasadniła swoje postępowanie.  

Jak podaje reo.pl, wczoraj Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo spółki Energa Obrót, która chciała potwierdzić nieważność zawartej wcześniej umowy na zakup zielonych certyfikatów od wchodzącej w skład grupy Enerco firmy Jeżyczki Wind Invest Sp. z o.o.

Do spółki Jeżyczki Wind Invest należy farma wiatrowa Jeżyce, która jest położona w gminie Darłowo i którą uruchomiono w roku 2012. Składa się na nią 11 turbin General Electric o jednostkowej mocy 2,5 MW. Ich łączna moc sięga 27,5 MW.

We wrześniu ubiegłego roku Energa-Obrót poinformowała, że zaprzestaje wykonywania części umów na zakup zielonych certyfikatów od operatorów farm wiatrowych. Spółka tłumaczyła się, że formalną podstawą takiej decyzji miało być zawarcie tych umów bez zastosowania odpowiednich przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych.

Wiadomo, że faktycznym powodem była chęć zaoszczędzenia na zakupie certyfikatów, które Energa może teraz kupić na rynku dużo taniej niż gdyby nadal realizowała warunki zawartych kilka lat temu umów.

W sumie Energa-Obrót zaprzestała wykonywania 22 umów na zakup certyfikatów, szacując oszczędności z tego tytułu tylko w 2018 roku na 110 mln zł. Łączne oszczędności, liczone za okres do końca obowiązywania tych umów, miałyby wynieść 2,1 mld zł.

Wczoraj Sąd Okręgowy w Warszawie oddalając powództwo Energi w sprawie umowy z Jeżyczki Wind Invest, podważył podstawowy argument, zgodnie z którym podstawą uznania umów z operatorami wiatraków za nieważne, miało być zawarcie ich niezgodnie z prawem – w tym przypadku z ustawą Prawo zamówień publicznych.

Warszawski sąd stwierdził, że nie było potrzeby zawierania umów w trybie zamówień publicznych.

W wyroku sąd całkowicie obalił argumentację Energi-Obrót co do rzekomej nieważności zawieranych przez nią w przeszłości długoterminowych umów. Z tych względów wyrok będzie miał znaczenie nie tylko dla spółki Jeżyczki Wind Invest, ale także dla pozostałych spółek Wind Invest i dla innych producentów energii z odnawialnych źródeł, którzy znaleźli się w tej samej sytuacji na skutek działań Energi-Obrót. Rozstrzygnięcie sądu obejmuje bowiem kwestie wspólne dla wszystkich spośród nich – komentuje cytowany przez reo.pl mecenas Maciej Szwedowski, kierujący praktyką sporów sądowych w kancelarii Squire Patton Boggs Święcicki Krześniak sp.k.

W połowie ubiegłego miesiąca zapadł pierwszy wyrok w sprawie wniesionej przez Energę w celu potwierdzenia nieważności umów. Pozwanym była spółka Livingstone będąca prawnym następcą dewelopera Megawat Kanin, a także bank DNB, który przyznał kredyt na jej inwestycję.

Wówczas Sąd Okręgowy w Warszawie w całości oddalił powództwo Energi, zasądzając na jej rzecz koszty procesowe. Energa zapowiedziała odwołanie i nie wykluczyła, że sprawa trafi do Sądu Najwyższego.

Jednocześnie Energa próbuje się porozumieć z częścią operatorów farm wiatrowych, od których w ubiegłym roku przestała kupować zielone certyfikaty.

Kilka dni temu Energa-Obrót S.A. zawarła ugodę z jednym z nich. Postanowiono jednocześnie kontynuować współpracę w zakresie sprzedaży praw majątkowych na podstawie nowej umowy. Była to druga tego rodzaju ugoda, a Energa nie wykluczyła zawarcia kolejnych.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (15)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
dziadek |
ciekawe co na to "Obajtek wszystko mogę"...?
Master |
Szkoda że Obajtek za to wszystko nie odpowie, że nikt nie nagłośni co facet narobił i że takich ludzi się nie eliminuje z życia publicznego
pesel |
":Energa nie wykluczyła zawarcia kolejnych ugód" Zarozumiali, co najwyżej mogą proponować zawarcie ugód bo na ten czas to są raczej na widelcu. Energa znacznie uwiarygodniła by swoje stanowisko gdyby już zawiadomiła organy ścigania, że ktoś z ich zarządu, lub kilka osób od nich zawarło te umowy w sposób niezgodny z prawem jak starają się przekonać sądy.
aa |
Obajtek.............. i wszystko jasne buhahaaaa
mm |
Wójt Pcimia został za dobrej zmiany milionerem na nasz koszt, będzie miał z czego komornik ściągać.
Normalny |
Ja wam powiem ze to nawet juz nie jest smieszne - to jest tragiczne , KTO RZADZI W TYM KRAJU TO JEST ROZPACZ :((((((((((((((((
oze |
To samo z tym podatkiem od wiatrakow - po co ? bo zwariowana Zalewska tak chciala , bo wyborcy itd A gminy straca dwa razy ....
alladyn-solar-batt |
Do OZE - masz rację za postępek Zalewskiej zabulą mieszkańcy gminy, które połaszvzyły się na kasë i zastosowały to bandyckie ,prawo" złodziei (patrz łex Energa) ustawodawców. Kradzież i rabunek wpisane w treść ustawy - to nadal kradzież i rabunek na (od dnia uchwalenia) ustawowych stalinowskich zasadach
Wiktor |
Jednostkowa moc 2,5 GW a łączna 27,5 MW?
Kuba |
Pan Obajtek krzyczał, że dzieki jego dzałalności cena akcji Energa wzrosła o ok. 30% (z 10 zł do 13 zł). Z tym, że wcześniej cena spadła z ok 25 zł na 10 zł (prawda, że to było zanim Obajtek przyszedł do zarządu). Problem w tym, że Energa nie uwzględniała w swoich raportach kar za zerwanie umów z 22 podmiotami bo po prostu stwierdziła, że mają tak "dobre papiery", że im żadne kary nie grożą. Teraz akcej Energa są po ok 9 zł a ryzyko zapłaty kar coraz bliżej. A co z Panem Obajtkiem? Na samą wiadomość o przejsciu do PKN Orlen cena w akcji Orlenu w ciągu jednego dnia spadła z 107 do ok 103 zł. Obecnie cena ta to ok 85 zł. Wniosek nasuwa się sam.
Aldebaran |
Tak kończy się walka z wiatrakami i oze: http://www.rp.pl/Blogi/306069917-Zalewa-nas-prad--z-OZE-ze-Szwecji.html
zyrandol |
Przecież logicznie myślący człowiek wiedział to od samego początku. Tylko bolszewik Obajtek jak dał kilka rolek folii na paprykę to uważał że wszystko może. Teraz rozwala ORLEN. Dobrze że dzieje się to teraz bo za kilka lat odsetki urosły by większe niż należności. Normalny Prezes powinien jak najszybciej zawrzeć ugody i zakończyć temat. Umów się dotrzymuje. Jak nie to się płaci i to Obajtek powinien zapłacić za odsetki. Taką podjął decyzję.
IXI |
Najśmieszniejsze jest to, że przegrali na własne życzenie, bo sami poszli do sądu, nie czekając na pozew strony przeciwnej. Ot nadgorliwość.
robert |
i tak traci sie kase i marnuje cenny czas ktory mozna bylo wykorzystac w nowe projekty a nie latac po sadach
robert |
i tak traci sie kase i marnuje cenny czas ktory mozna bylo wykorzystac w nowe projekty a nie latac po sadach

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...