Vattenfall uruchomił „najbardziej innowacyjną” morską farmę wiatrową

Vattenfall uruchomił „najbardziej innowacyjną” morską farmę wiatrową
Farma wiatrowa European Offshore Wind Deployment Centre. Fot. Vattenfall
REKLAMA

U wybrzeży Szkocji stanęły wszystkie elektrownie wiatrowe w ramach farmy wiatrowej, w której zastosowano innowacyjną technologię fundamentów oraz najpotężniejsze turbiny, jakie dotąd wykorzystano w komercyjnym projekcie offshore.

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall zakończył budowę wszystkich 11 elektrowni wiatrowych, które wchodzą w skład farmy wiatrowej European Offshore Wind Deployment Centre (EOWDC) zlokalizowanej u wybrzeży Szkocji, na wysokości miasta Aberdeen.

W projekcie wykorzystano nowatorską technologię fundamentów, tzw. suction bucket jacket, których jednostkowa waga sięga 1,8 tys. ton. Jak chwali się Vattenfall, jeden z nich zainstalowano w rekordowym czasie 2 godzin i 40 minut od przetransportowania konstrukcji na miejsce inwestycji.

Ten rodzaj fundamentów zastosowano po raz pierwszy w komercyjnym projekcie – tak samo jak potężne turbiny o jednostkowych mocach 8,4 MW i 8,8 MW, które dostarczył japońsko-duński producent MHI Vestas.

Elektrownie wiatrowe posadowiono na głębokościach 20-30 metrów, w stosunkowo niewielkiej odległości około 2,5 km od brzegu.

Łączna moc farmy wiatrowej European Offshore Wind Deployment Centre sięga 93,2 MW i ma ona produkować energię w ilości odpowiadającej 70-proc. zapotrzebowania miasta Aberdeen, które posiada 230 tys. mieszkańców.

Produkcja energii na farmie wiatrowej EOWDC ma się rozpocząć późnym latem.

Vattenfall jest 100-procentowym właścicielem tego projektu.


To nie jedyna inwestycja w energetyce wiatrowej, którą Vattenfall realizuje w Szkocji. W ubiegłym miesiącu szwedzki koncern rozpoczął poszukiwania odbiorców, którym będzie sprzedawać energię na podstawie długoletnich umów PPA z farmy wiatrowej South Kyle.

Oferta Vattenfall zakłada możliwość zawierania umów na sprzedaż energii począwszy od 1 MW. Przy zawarciu umowy PPA na taki potencjał Szwedzi zakładają dostarczenie w skali roku energii w ilości około 3 GWh

Cała farma wiatrowa South Kyle, której moc wyniesie 165 MW, ma produkować w skali roku około 500 GWh energii elektrycznej.

Model biznesowy oferowany przez Vattenfall zakłada podpisywanie umów na sprzedaż energii po stałych, indeksowanych o inflację cenach na okres od 10 do 20 lat.

Szwedzki koncern energetyczny w 2017 roku zwiększył o 3 proc. w ujęciu rok do roku przychody, które wyniosły 135,29 mld koron. Ubiegły rok był pierwszym od 5 lat, w którym Vattenfall odnotował zysk – wyniósł on 9,57 mld koron.

Do lepszego wyniku za 2017 r. przyczyniły się farmy wiatrowe Vattenfall, które wygenerowały przychody rzędu 6,67 mld koron w porównaniu do 4,38 mld koron w roku 2016.

W ubiegłym roku Vattenfall uruchomił m.in. znajdującą się w niemieckiej części Morza Północnego farmę wiatrową Sandbank o mocy 288 MW, a także lądową farmę wiatrową Pen y Cymoedd, która powstała w Walii i której moc wynosi 228 MW.

W 2017 r. elektrownie wiatrowe szwedzkiego koncernu wyprodukowały 7,6 TWh energii elektrycznej, co jest wynikiem o 31 proc. lepszym niż wypracowany w roku 2016. W tym 1,8 TWh to zasługa nowych farm wiatrowych, które oddano do użytku w roku 2017 i których moc wynosi około 600 MW.

W latach 2018-19 Szwedzi mają zainwestować w OZE w sumie 14 mld koron, z tego 13 mld koron w energetyce wiatrowej.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...