Podatek od elektrowni wiatrowych nadal bez rozstrzygnięcia NSA

Podatek od elektrowni wiatrowych nadal bez rozstrzygnięcia NSA
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Na dzisiaj zostały wyznaczone terminy ogłoszenia przez Naczelny Sąd Administracyjny pierwszych wyroków dotyczących opodatkowania podatkiem od nieruchomości elektrowni wiatrowych. Podatnicy muszą się jednak uzbroić w cierpliwość.

Pierwszy ze składów orzekających, który dzisiaj zajmował się trzema „sprawami wiatrakowymi”, w jednej w nich (o sygn. akt II FSK 2983/17) postanowił przedstawić do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów NSA zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości.

Poszerzony skład sędziowski będzie musiał zatem odpowiedzieć na pytanie, czy w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2017 roku dla potrzeb podatku od nieruchomości budowlą jest tylko część budowlana elektrowni wiatrowej, wzniesiona z użyciem wyrobów budowlanych, czy też cała elektrownia wiatrowa.

NSA wyjaśnił, że z uwagi na dużą ilość spraw w sądach dotyczących elektrowni wiatrowych (w samym tylko NSA na rozpoznanie czeka obecnie ponad 100) konieczne jest jednoznaczne rozstrzygnięcie kwestii ich opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Sąd przypomniał, że na tym tle wykształciły się dwa stanowiska.

Zgodnie z pierwszym, prezentowanym jednolicie w orzecznictwie wojewódzkich sądów administracyjnych, w znacznej części piśmiennictwa oraz w wielu interpretacjach indywidualnych, w związku ze zmianami, jakie do Prawa budowlanego wprowadziła ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, opodatkowaniu podlega cała elektrownia wiatrowa, a nie tylko jej część budowlana.

Zdaniem NSA, rozważenia przez skład siedmiu sędziów NSA wymaga również stanowisko drugie, zgodnie z którym obowiązujące przepisy są na tyle nieprecyzyjne i niejednoznaczne, że możliwe jest uznanie, iż nadal opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają wyłącznie elementy budowlane elektrowni wiatrowych.

W pozostałych rozpatrywanych dzisiaj sprawach (sygn. akt: II FSK 3098/17, II FSK 3099/17, II FSK 2960/17, II FSK 2008/17, II FSK 2668/17, II FSK 2211/17, II FSK 2658/17) postępowanie zostało zawieszone do czasu wydania uchwały przez skład siedmiu sędziów NSA.

Jest to związane z tym, że taka uchwała jest, z jednej strony, wiążąca w danej sprawie, z drugiej ma tzw. ogólną moc wiążącą. Oznacza to, że podobne sprawy nie będą mogły zostać rozstrzygnięte przez  sądy administracyjne w sposób sprzeczny z uchwałą.

Zgodnie z informacją przekazaną przez NSA uchwała ma zostać wydana „relatywnie szybko”.

Joanna Skibicka, doradca podatkowy, manager w Advicero Tax

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
X |
No ciekawe, cieszy poważne podejście do tematu przez NSA.
MT |
Ustawy pisane na kolanie skutkuja marnowaniem czasu i pieniedzy. Jak mozna wypuscic taki bubel bez zastanowienia czy beda skutki finansowe i czy projekty zniosa takie obciazenie podatkowe.
TakaPrawda |
,,Ceny prądu są rekordowe. Na giełdzie energia stoi tak wysoko, że jedna z branżowych organizacji zaczęła podejrzewać manipulację. Niezależnie od przyczyny droga energia uderza w przemysł - informuje "Puls Biznesu". Gazeta przypomina m.in. wtorkową wypowiedź Michała Borga, tradera z firmy Fiten. - W kontraktach na trzeci kwartał cena energii z dostawą w godzinach szczytu sięgnęła dziś 440 zł, a kontrakty bazowe doszły do 320 zł. za MWh - mówił Borg "PB". Gazeta zaznacza, że "rok temu analogiczne kontrakty kosztowały 223 zł i 176 zł". "Ceny energii na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) rosną już od jesieni zeszłego roku, a od dwóch miesięcy wzrost jest spektakularny" - czytamy w gazecie. REKLAMA Według "PB" wyjaśnienia są dwa i niekoniecznie się wykluczają - chodzi o scenariusz sensacyjny i fundamentalny. Jak wyjaśnia "Puls Biznesu", "o tym, że wzrost cen energii może mieć sensacyjne podstawy, napisał zeszłym tygodniu Montel, specjalistyczna agencja monitorująca rynki energii". "Według niej, polskie Towarzystwo Obrotu Energią (TOE), zrzeszające firmy handlujące energią, rozważa powiadomienie władz o podejrzanych transakcjach na rynku terminowym TGE" - pisze "PB". "Do Urzędu Regulacji Energetyki, jak donosi Montel, wpłynęły już dwa zawiadomienia, dotyczące podejrzanych transakcji" - dodaje dziennik. W scenariuszu fundamentalnym - podaje "Puls Biznesu" - eksperci wskazują, że za wzrostem cen energii stoją przede wszystkim drożejące uprawnienia do emisji dwutlenku węgla. "Zmiana ich ceny wynika z reformy wdrażanej przez Unię Europejską, dążącej do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych"
Denis_wind |
@MT - bo polski rząd od lat to jeden wielki BUBEL.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...