Pierwszy w Finlandii projekt OZE bez subsydiów. LCOE poniżej 30 EUR/MWh

Pierwszy w Finlandii projekt OZE bez subsydiów. LCOE poniżej 30 EUR/MWh
Fot. Statkraft
REKLAMA

Fiński deweloper zapowiedział realizację pierwszej w Finlandii dużej instalacji OZE, która nie będzie wspierana subsydiami czy państwowymi gwarancjami. Niemal w tym samym czasie rząd tego kraju zapowiedział organizację dużych aukcji, w których nie będą jednak preferowane konkretne technologie.

Firma TuuliWatti podjęła finalną decyzję inwestycyjną w sprawie budowy na północy Finlandii farmy wiatrowej o mocy 21 MW, która będzie się składać z pięciu turbin Vestas V150 o jednostkowej mocy 4,2 MW. Ich dostawę zaplanowano na przyszły rok.

Wcześniej fiński inwestor zrealizował już projekty wiatrowe na łączną moc ok. 0,5 GW.

Inwestycja zostanie zrealizowana mimo brako jakiegokolwiek publicznego wsparcia, a energia będzie sprzedawana wyłącznie na wolnym rynku, co – jak zapewnia TuuliWatti – czyni ten projekt pierwszą inwestycją OZE w Finlandii, która zostanie zrealizowana poza rządowym systemem wsparcia.

Deweloper zapewnia jednocześnie, że przeciętny koszt produkcji energii wyniesie poniżej 30 EUR/MWh.

Jak mówi CEO fińskiej firmy, Jari Suominen, ten projekt „otwiera nową erę” . – Przygotowujemy się na czas neutralny technologicznie i kierowany siłami rynku, kiedy różne formy produkcji energii nie będą wspierane oddzielnymi zachętami – komentuje.

Niemal w tym samym czasie fiński rząd zapowiedział organizację dużych, neutralnych technologicznie aukcji, w których co roku będzie kupować około 1,4-2 TWh energii elektrycznej.

Przyjęto, że cena referencyjna, której nie będą mogli przekroczyć oferenci, wyniesie 53,5 EUR/MWh, z wyłączeniem energetyki wodnej.

Wiadomo, że udziałem w tych aukcjach zainteresowany jest m.in. estoński koncern energetyczny Eesti Energia, który od ubiegłego roku jest aktywny także w Polsce, handlując w naszym kraju energią i oferując małe instalacje fotowoltaiczne.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
a na Jamajce? może w jeszcze bardziej egzotycznych krajach poszukać
Jamajka |
Zły przykład z tą Jamajką, bo tam jest więcej Słońca. W Finlandii przecież każdy to wie, też jest więcej Słońca niż w Polsce.
zielony |
To będzie gwóźdź do trumny dla górnictwa. Cenowo nie ma szans. Kwestią czasu będzie jedynie powstawanie przemysłowych magazynów energii.

Giełda OZE

Wydzierżawię działkę ok 3 ha

Wydzierżawię działkę pod farmy fotowoltaiczne PV (ok 3 ha). Lokalizacja woj. Mazowieckie/Podlasie. czytaj dalej...

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...

Analiza opłacalności farm PV – 385 za 1 MWh w aukcji jesień 2018 – czy to się opłaca ?

Czy Wiesz jaki wpływ na opłacalność farmy fotowoltaicznej ma limit pomocy publicznej, czy cena 385 z czytaj dalej...

1 MW na gotowo od 650.000,00 € / 2.790.000,00 PLN

Z nasza firma budowa instalacji PV o mocy od 1MW kosztuje 650.000,00 €. Zapraszamy do wspolpracy : czytaj dalej...