Rośnie cena energii w niemieckich aukcjach dla wiatru

Rośnie cena energii w niemieckich aukcjach dla wiatru
Fot. Senvion
REKLAMA

W drugiej tegorocznej aukcji dla inwestorów planujących budowę farm wiatrowych na lądzie, którą przeprowadzono w Niemczech, po raz kolejny wzrosła średnia, zaoferowana przez inwestorów cena energii. Pierwszy raz w historii niemieckiego systemu aukcyjnego nie wykorzystano w całości udostępnionego potencjału.

Niemiecka federalna agencja Bundesnetzagentur informuje, że w ostatniej aukcji dla lądowej energetyki wiatrowej średnia cena zaoferowanej przez inwestorów energii wyniosła 57,3 EUR/MWh, co oznacza istotny wzrost w porównaniu do średniej ceny uzyskanej w poprzedniej aukcji z lutego br.,

Wówczas średnia cena wyniosła 47,3 EUR/MWh, przy czym najniższa objęta wsparciem oferta zakładała sprzedaż energii za 38 EUR/MWh, a najwyższa za 52,8 EUR/MWh.

Tymczasem w ostatniej aukcji wsparciem w postaci 20-letniej gwarancji zaoferowanej ceny zostały objęte oferty wynoszące od 46,5 EUR/MWh do 62,8 EUR/MWh.

Do aukcji zgłoszono 111 ofert zakładających budowę farm wiatrowych o łącznej mocy 604 MW. Spółdzielnie energetyczne skutecznie złożyły 15 ofert zakładających budowę farm wiatrowych o mocy 113 MW.

Tymczasem niemieckie władze udostępniły w tej aukcji do podziału potencjał rzędu 670 MW.

Potwierdza to trend, w którym w kolejnych niemieckich aukcjach dla lądowej energetyki wiatrowej składanych jest coraz mniej ofert.

W aukcji z sierpnia 2017 r. złożono oferty zakładające sprzedaż energii z farm wiatrowych o mocy 2,92 GW, w listopadzie zaoferowano energię z 2,59 GW, a w lutym br. zgłoszono w sumie 0,99 GW.

W ostatnich aukcjach usunięto preferencje, z których wcześniej mogły korzystać spółdzielnie energetyczne, czyli podmioty, które zdominowały pierwsze niemieckie aukcje dla wiatru.

W ramach wcześniejszych aukcji spółdzielnie były zwalniane z szeregu wymogów dotyczących koniecznych pozwoleń, a także zyskiwały prawo do zrealizowania inwestycji w znacznie dłuższym okresie – wynoszącym 4,5 roku, a nie 2,5 roku jak w przypadku pozostałych projektów.

W pierwszej w historii niemieckiej aukcji dla wiatru na lądzie z maja ubiegłego roku przeciętną cenę, po jakiej będzie sprzedawana energia z nagrodzonych wsparciem farm wiatrowych o łącznym potencjale 807 MW, ustalono na 57,1 EUR/MWh, z czego najniższa zaakceptowana oferta zakładała sprzedaż energii za 42 EUR/MWh, a najwyższa za 57,8 EUR/MWh. 

W ubiegłym miesiącu Niemcy przeprowadzili ponadto pierwszą w historii aukcję, w której o wsparcie konkurowali jednocześnie inwestorzy planujący budowę wiatraków i elektrowni fotowoltaicznych. Więcej na ten temat w artykule: Wyniki niemieckiej aukcji dla wiatru i PV. Zaskoczenie?

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...