Vestas wchodzi w dewelopment farm wiatrowych

Vestas wchodzi w dewelopment farm wiatrowych
Fot. Vestas
REKLAMA

Największy na świecie producent elektrowni wiatrowych dywersyfikuje swój biznes i zostanie udziałowcem w projekcie ogromnej farmy wiatrowej, która powstanie w Szwecji.

Vestas podpisał umowę ze szwedzkim koncernem energetycznym Vattenfall oraz duńskim funduszem emerytalnym PKA, z którymi zbuduje w Szwecji ogromną farmę wiatrową o mocy 353 MW.

W projekcie realizowanym w szwedzkich gminach Åsele i Lycksele duński producent wiatraków będzie mieć 40 proc. udziałów, a pozostali partnerzy obejmą po 30 proc.

Vestas dostarczy jednocześnie swoje elektrownie wiatrowe, w tym przypadku wybierając turbiny V136 o dużej – jak na projekt lądowy – jednostkowej mocy 4,2 MW.

Będzie to również pierwsza inwestycja w lądowy projekt wiatrowy dla funduszu emerytalnego PKA, który dotąd zainwestował już w kilka projektów farm wiatrowych, ale realizowanych na morzu. – Dla nas to dobry biznes i zdrowy rozsądek, i dlatego nie zakładamy, że będzie to nasz ostatni projekt w lądowej energetyce wiatrowej – komentuje PKA.

Inwestycja ma kosztować około 350 mln euro, a zamknięcie finansowania – które zostanie pozyskane w modelu project finance – ma nastąpić w najbliższych miesiącach.

Wiadomo już, że 60 proc. produkcji energii z tej farmy wiatrowej kupi na podstawie zawartej na wiele lat umowy PPA norweska firma Hydro Energi AS należącego do producenta aluminium Hydro. Energia zostanie wykorzystana do zasilenia jego norweskich fabryk.

Dostawę turbin zaplanowano na pierwszą połowę 2021 r., a budowa ma się zakończyć jeszcze w tym samym roku. Cała farma wiatrowa ma produkować w skali roku 1,1 TWh energii elektrycznej.

Vestas zrealizował do tej pory dostawy elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 92 GW i serwisuje wiatraki o mocy 78 GW.

Zatrudniająca 23,9 tys. pracowników firma wypracowała w pierwszym kwartale 2018 r. przychody na poziomie 1,69 mld euro, o 10 proc. mniejsze w porównaniu do osiągniętych w I połowie 2017 r. Zysk EBIT zmalał z 126 mln euro przed rokiem do 85 mln euro w I kwartale br. Marża EBIT spadła z 11,2 proc. do 7,4 proc.

Wartość zamówień na elektrownie wiatrowe i usługi serwisowe wzrosła na koniec ostatniego kwartału do poziomu 21,6 mld euro, w tym zamówienia na wiatraki opiewają na 9,3 mld euro. W pierwszym kwartale Vestas przyjął zamówienia na wiatraki o łącznej mocy 1,629 GW.

W tym roku Duńczycy chcą wypracować przychody rzędu 10-11 mld euro, przy marży EBIT rzędu 9-11 proc.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Zaczek |
Pierwsze słyszę o takim funduszu emerytalnym. Google również nic nie podpowiada, żeby taki fundusz istniał.

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...