WindEurope: staże dla górników ze Śląska w firmach związanych z OZE

WindEurope: staże dla górników ze Śląska w firmach związanych z OZE
Giles Dickson, CEO WindEurope
REKLAMA

Szef europejskiego stowarzyszenia energetyki wiatrowej WindEurope, Giles Dickson, zadeklarował wczoraj podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, że WIndEurope wdroży program szkoleń b. pracowników przemysłu górniczego w Polsce w celu przygotowania ich do pracy w firmach z sektora odnawialnych źródeł energii.

Europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej zauważa w opublikowanym z tej okazji komunikacie, że polskie władze chcą umożliwić budowę w ramach systemu aukcyjnego lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy 1 GW, a krajowy operator systemu przesyłowego zadeklarował możliwość przyłączenia morskich farm wiatrowych o mocy 4 GW do roku 2026 i 8 GW w późniejszym terminie.

WindEurope łączy kwestię potencjalnych inwestycji w energetyce wiatrowej z miejscami pracy, które mogą powstać w regionach zdominowanych obecnie przez przemysł związany z wydobyciem węgla.

Jak mówił w Katowicach Giles Dickson, umiejętności i doświadczenie pracowników z przemysłu górniczego można szybko wykorzystać w firmach związanych z odnawialnymi źródłami energii, a Polska już stała się jednym z najważniejszych krajów w łańcuchu dostaw dla przemysłu energetyki wiatrowej.

WindEurope podkreśla, że przemysł wiatrowy inwestuje w Polsce i podaje jako przykład działalność produkcyjną, który w naszym kraju prowadzi wywodzący się z Niemiec producent elektrowni wiatrowych Senvion. – Powstało tysiące miejsc pracy, a wiatr stał się eksportowym sukcesem Polski – ocenia WindEurope.

Zapowiedzi WindEurope wpisują się zresztą w zakomunikowane w Katowicach oczekiwania polskiego rządu co do pomocy Unii Europejskiej w transformacji gospodarczej regionów bazujących na wydobyciu węgla.

Deklarację o wdrożeniu programów pomocowych w tym zakresie złożył w Katowicach unijny komisarz ds. energii i klimatu Miguel Arias Canate.

Offshore szansą dla gospodarki

O budowie morskich farm wiatrowych zrobiło się ostatnio głośno po deklaracjach państwowych koncernów – PGE, Energi, Enei i Orlenu – potwierdzających zainteresowanie takimi inwestycjami.

Najbardziej zaawansowane projekty morskich farm wiatrowych ma PGE, które chce do połowy przyszłej dekady postawić morskie wiatraki o mocy 1 GW, a następnie zwiększyć swój potencjał w offshore do 2,5 GW do roku 2030.

PGE szacuje potencjał budowy morskich wiatraków w polskiej części Bałtyku na 6-10 GW do roku 2030.

Z kolei prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Eryk Kłossowski ocenił niedawno, że do 2026/27 r. w polskiej części Bałtyku mogą powstać farmy wiatrowe o mocy ok. 4 GW, a w dłuższym terminie możliwe jest przyłączenie 8 GW.

Te zapowiedzi tonuje Ministerstwo Energii, które nadal nie zakomunikowało rynkowi, jak mają wyglądać zasady i harmonogram wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej.

Ostatnie zapowiedzi PGE zwiększają jednak szanse na to, że ME da w końcu zielone światło na organizację aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, bez których w perspektywie dekady nie powinniśmy zobaczyć wiatraków na Bałtyku.

WindEurope szacował niedawno, że polski przemysł już teraz produkujący na potrzeby energetyki wiatrowej, zatrudnia ok. 12,5 tys. osób, a rozwój morskich wiatraków w polskiej części Morza Bałtyckiego może przełożyć się na znaczący wzrost liczby zatrudnionych przy produkcji na potrzeby tego sektora.

Cytowany we wcześniejszym komunikacie WindEurope Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, oceniał, że polska gospodarka może dostarczyć ok. 50 proc. komponentów potrzebnych do wybudowania morskich farm wiatrowych, a produkty i usługi dla sektora offshore może oferować obecnie około 80 krajowych firm.

W wydanym w 2016 roku raporcie firma konsultingowa McKinsey oceniła, w analizie opartej na metodzie analizy przepływów międzygałęziowych, że morska energetyka wiatrowa może do roku 2030 dodać nawet 60 mld zł do PKB Polski, przyczynić się do powstania 77 tys. nowych miejsc pracy oraz zasilić budżet państwa oraz samorządów kwotą 15 mld zł. 

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (11)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Krzysiek |
13, 14stki, barbórki, odprawy a teraz staże? Chyba Was pogieło! Nie z moich podatków! Jak ja stracę prace nikt mi za friko nie da nowej.
qba |
Krzysiu zostań więc górnikiem. Każdy prawdziwy Polak powinien zostać górnikiem.
X |
górnicy nie są od pracowania tylko od koszenia kasy. Już widzę jak się górnicze związki zawodowe zapowietrzyły po takiej deklaracji. Takiej obrazy dawno nie słyszeli :D
Aldebaran |
@Krzysiek. Teraz jeszcze renty specjalne. Jeśli ja zginę w pracy moje dzieci dostaną figę. Nie chodzi o zawiść, ale to po prostu nie fair względem innych rodzin poszkodowanych. Zresztą ile ludzi ginie codziennie w tragicznych wypadkach przy pracy ? Ich rodziny mogą liczyć co najwyżej na odszkodowanie i niską rentę z ZUS-u.
Błażej |
Czas to w Polsce zmienić , według statystyk praca górnika jest obciążona mniejszym ryzykiem urazu lub śmierci niż np kierowcy pojazdu ciężarowego . Więc dlaczego tak duże przywileje dla tak małej grupy , kosztem reszty społeczeństwa , nie mają dodatki itd ale wypracowane z zysków przedsiębiorstwa w jakim pracuje . KONIEC DOPLAT DO GORNICTWA Z BUDZETU!!!
Prawda |
Aldebaran - 6mld rocznie na ratowanie TRUPA w posiaci polskiego górnictwa to nic wg Ciebie? Pamiętaj że rząd nie ma ani grosza - wsystko idzie z twoich podatków. I może lepiej się obudzić wczesniej i inwestować w nowe technologie ala OZE niż zostać w czarnej dupie. Pod względem technologicznym Polska nie ma nic do zaoferowania, tylko cebulę! Nasz kraj Węglem i cebulą stoi. Próżno tu szukać przemysłu ciężkiego, poparzt jakim autem jeździsz, nie jest ono polskie :)
Aldebaran |
@Prawda. Nie bardzo rozumiem czego ode mnie chcesz, albo to nie do mnie te uwagi.
IXI |
Polscy górnicy domagają się świdrowania. Bez świdra w ręku to nie robota.
Kuba |
Nareszcie ktoś wpadł na mój pomysł sprzed 10 lat. Szkoda, ze nie wpadł na niego żaden z polskich urzędasów. Może już dawno mogliśmy się pozbyć tego wrzodu na tyłku Polski i Polaków zwanego górnictwem?
Hiob |
Kuba zapewniam cię że na Śląsku jest mnóstwo miejsca pracy dla górników. Niestety ci wolą grube. Tam się płaci i nie wymaga
Hiob |
Kuba zapewniam cię że na Śląsku jest mnóstwo miejsca pracy dla górników. Niestety ci wolą grube. Tam się płaci i nie wymaga

Giełda OZE

zlecę montaże ok 200 kw mikro instalacji PV

Zlecę montaż ok 200 kw mikro instalacji PV ( 3 x 5 kw , 2 x 6 kw , 2 x 7 kw , 6 x 9 kw , 2 x 15 k czytaj dalej...

Poszukuje dla klienta projektów dochodowych

Witam poszukuje dla klienta projektów dochodowych rentownych farmy słoneczne wiatra czytaj dalej...

Oferta współpracy w zakresie inwestycji w OZE

OFERTA WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE INWESTYCJI W OZE - najwyższy standard, atrakcyjna cena, szybkie terminy czytaj dalej...

Kupimy projekty farm wiatrowych lub funkcjonujące farmy wiatrowe

Kupimy: 1) projekty farm wiatrowych od 2 MW do wybudowania na nowych turbinach wiatrowych z pozwo czytaj dalej...