Ile kosztują elektrownie wiatrowe?

Ile kosztują elektrownie wiatrowe?
Fot. Senvion
REKLAMA

Bloomberg New Energy Finance przedstawił analizę średnich cen turbin wiatrowych, której efekty potwierdzają notowany na rynku w ostatnich latach spadek kosztów technologii wiatrowych. Analitycy BNEF policzyli też przeciętne koszty umów na utrzymanie i serwisowanie postawionych wiatraków.

Analitycy Bloomberg New Energy Finance policzyli, że średnia cena elektrowni wiatrowych, których dostawę zrealizowano w drugiej połowie ubiegłego roku, spadła do 0,99 mln dolarów w przeliczeniu na MW wobec średniej ceny 1,06 mln USD/MW notowanej w pierwszej połowie 2017 r. oraz wobec ceny 1,15 mln USD w drugiej połowie 2016 r.

Według Bloomberga, średnie ceny elektrowni wiatrowych zawarte w kontraktach zakładających dostawę w pierwszej połowie tego roku nieznacznie wzrosły w stosunku do drugiej połowy 2017 r., do poziomu 1,03 mln USD/MW.

Tymczasem jeszcze w pięć lat wcześniej, w drugiej połowie 2013 r. średnia cena dostarczanych wówczas elektrowni wiatrowych wynosiła 1,22 mln dolarów/MW, a w drugiej połowie 2010 roku sięgała jeszcze 1,53 mln USD/MW.

Ceny turbin wiatrowych uwzględniane przez BNEF zawierają koszty wież i transportu, nie zawierają natomiast podatku VAT, a także kosztu prac prowadzonych na miejscu inwestycji.

Niedawno Bloomberg przedstawił wyliczenia, zgodnie z którymi obecnie uruchamiane elektrownie wiatrowe na lądzie mogą produkować energię po średnim koszcie 55 USD/MWh (ok. 187 PLN/MWh), czyli o 18 proc. niższym w porównaniu do wiatraków uruchamianych przed rokiem.

Ostatnio czołowy producent elektrowni wiatrowych GE informował, przy okazji publikacji wyników finansowych za pierwszy kwartał 2018 r., że ceny elektrowni wiatrowych zamawianych w tym czasie były niższe o 13 proc. od cen turbin zamawianych przed rokiem.

Bloomberg New Energy Finance policzył także średnie koszty umów na utrzymanie i serwisowanie turbin wiatrowych (Operation and Maintanace, O&M), szacując, że koszty O&M w ubiegłym roku miały wynieść średnio ok. 20,8 tys. USD w przeliczeniu na megawat zainstalowanej mocy na rok.

W przypadku największych operatorów wiatraków posiadających ponad 1,5 GW zainstalowanych mocy (zaliczanych przez Bloomberga do grupy Tier-1) koszty O&M w ubiegłym roku miały wynieść ok. 22,3 tys. USD w przeliczeniu na megawat zainstalowanej mocy na rok.

Analitycy Bloomberga zaznaczają, że o koszcie O&M decyduje wielkość posiadanego parku wiatrowego. W przypadku portfolio wiatraków o łącznej mocy ponad 0,5 GW warunki kontraktów O&M mają dyktować inwestorzy, o tyle w przypadku mniejszej skali działalności warunki mieli dyktować dostawcy usług O&M.

W przypadku inwestorów z zainstalowanym potencjałem wiatraków rzędu 0,5-1,5 GW, zaliczanych przez Bloomberga do grupy Tier-2, średni koszt O&M w ubiegłym roku miał być niższy, sięgając 20,1 tys. USD/MW/rok. Natomiast w przypadku mniejszych inwestorów z grupy Tier-3, którzy posiadali wiatraki o łącznej mocy poniżej 0,5 GW, średni koszt umów O&M miał wynieść już 25,1 tys. USD/MW/rok.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
na miejscu gramWzielone zająłbym się problematyka istotniejszą dla Obywatela np. tym -,, Poza tym w uzasadnieniach towarzyszących wprowadzeniu dyrektyw energetycznych, podkreśla się, że niezależność operatorów ma doprowadzić do inwestowania w infrastrukturę w niedyskryminacyjny sposób – tj. według potrzeb rynku, a nie przedsiębiorstwa zintegrowanego pionowo. Aby sprostać tym wymaganiom mechanizmy koordynacyjne, o których mowa w ust. 3 art. 9d PE, powinny być stosowane w oderwaniu od bieżącej działalności operatora systemu. Nie mogą polegać na wydawaniu poleceń dotyczących bieżącego funkcjonowania spółki zależnej oraz podejmowaniu indywidualnych decyzji w zakresie rozbudowy lub modernizacji infrastruktury energetycznej (chyba że decyzje te dotyczyłyby działań wykraczających poza plan finansowy lub równoważny dokument). A contrario za niedozwolone mechanizmy koordynacyjne uznawane będą takie działania, które prowadzą do wywierania za pośrednictwem operatorów negatywnego wpływu na funkcjonowanie odpowiednio rynków przesyłu, dystrybucji i magazynowania. Mechanizmy koordynacyjne nie mogą prowadzić do realizacji partykularnych interesów spółki macierzystej związanych z dostawami i produkcją energii, a wyrażających się np. w utrudnianiu dostępu do rynku konkurentom przedsiębiorstwa zintegrowanego pionowo. Takie działania traktowane będą przez organ regulacyjny bez wątpienia jako dyskryminujące.''
maeestro |
alladyn, nie dywaguj, tylko pisz na temat

Giełda OZE

Wydzierżawię działkę ok 3 ha

Wydzierżawię działkę pod farmy fotowoltaiczne PV (ok 3 ha). Lokalizacja woj. Mazowieckie/Podlasie. czytaj dalej...

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...

Analiza opłacalności farm PV – 385 za 1 MWh w aukcji jesień 2018 – czy to się opłaca ?

Czy Wiesz jaki wpływ na opłacalność farmy fotowoltaicznej ma limit pomocy publicznej, czy cena 385 z czytaj dalej...

1 MW na gotowo od 650.000,00 € / 2.790.000,00 PLN

Z nasza firma budowa instalacji PV o mocy od 1MW kosztuje 650.000,00 €. Zapraszamy do wspolpracy : czytaj dalej...