Ile kosztują elektrownie wiatrowe?

Ile kosztują elektrownie wiatrowe?
Fot. Senvion
REKLAMA

Bloomberg New Energy Finance przedstawił analizę średnich cen turbin wiatrowych, której efekty potwierdzają notowany na rynku w ostatnich latach spadek kosztów technologii wiatrowych. Analitycy BNEF policzyli też przeciętne koszty umów na utrzymanie i serwisowanie postawionych wiatraków.

Analitycy Bloomberg New Energy Finance policzyli, że średnia cena elektrowni wiatrowych, których dostawę zrealizowano w drugiej połowie ubiegłego roku, spadła do 0,99 mln dolarów w przeliczeniu na MW wobec średniej ceny 1,06 mln USD/MW notowanej w pierwszej połowie 2017 r. oraz wobec ceny 1,15 mln USD w drugiej połowie 2016 r.

Według Bloomberga, średnie ceny elektrowni wiatrowych zawarte w kontraktach zakładających dostawę w pierwszej połowie tego roku nieznacznie wzrosły w stosunku do drugiej połowy 2017 r., do poziomu 1,03 mln USD/MW.

Tymczasem jeszcze w pięć lat wcześniej, w drugiej połowie 2013 r. średnia cena dostarczanych wówczas elektrowni wiatrowych wynosiła 1,22 mln dolarów/MW, a w drugiej połowie 2010 roku sięgała jeszcze 1,53 mln USD/MW.

Ceny turbin wiatrowych uwzględniane przez BNEF zawierają koszty wież i transportu, nie zawierają natomiast podatku VAT, a także kosztu prac prowadzonych na miejscu inwestycji.

Niedawno Bloomberg przedstawił wyliczenia, zgodnie z którymi obecnie uruchamiane elektrownie wiatrowe na lądzie mogą produkować energię po średnim koszcie 55 USD/MWh (ok. 187 PLN/MWh), czyli o 18 proc. niższym w porównaniu do wiatraków uruchamianych przed rokiem.

Ostatnio czołowy producent elektrowni wiatrowych GE informował, przy okazji publikacji wyników finansowych za pierwszy kwartał 2018 r., że ceny elektrowni wiatrowych zamawianych w tym czasie były niższe o 13 proc. od cen turbin zamawianych przed rokiem.

Bloomberg New Energy Finance policzył także średnie koszty umów na utrzymanie i serwisowanie turbin wiatrowych (Operation and Maintanace, O&M), szacując, że koszty O&M w ubiegłym roku miały wynieść średnio ok. 20,8 tys. USD w przeliczeniu na megawat zainstalowanej mocy na rok.

W przypadku największych operatorów wiatraków posiadających ponad 1,5 GW zainstalowanych mocy (zaliczanych przez Bloomberga do grupy Tier-1) koszty O&M w ubiegłym roku miały wynieść ok. 22,3 tys. USD w przeliczeniu na megawat zainstalowanej mocy na rok.

Analitycy Bloomberga zaznaczają, że o koszcie O&M decyduje wielkość posiadanego parku wiatrowego. W przypadku portfolio wiatraków o łącznej mocy ponad 0,5 GW warunki kontraktów O&M mają dyktować inwestorzy, o tyle w przypadku mniejszej skali działalności warunki mieli dyktować dostawcy usług O&M.

W przypadku inwestorów z zainstalowanym potencjałem wiatraków rzędu 0,5-1,5 GW, zaliczanych przez Bloomberga do grupy Tier-2, średni koszt O&M w ubiegłym roku miał być niższy, sięgając 20,1 tys. USD/MW/rok. Natomiast w przypadku mniejszych inwestorów z grupy Tier-3, którzy posiadali wiatraki o łącznej mocy poniżej 0,5 GW, średni koszt umów O&M miał wynieść już 25,1 tys. USD/MW/rok.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
na miejscu gramWzielone zająłbym się problematyka istotniejszą dla Obywatela np. tym -,, Poza tym w uzasadnieniach towarzyszących wprowadzeniu dyrektyw energetycznych, podkreśla się, że niezależność operatorów ma doprowadzić do inwestowania w infrastrukturę w niedyskryminacyjny sposób – tj. według potrzeb rynku, a nie przedsiębiorstwa zintegrowanego pionowo. Aby sprostać tym wymaganiom mechanizmy koordynacyjne, o których mowa w ust. 3 art. 9d PE, powinny być stosowane w oderwaniu od bieżącej działalności operatora systemu. Nie mogą polegać na wydawaniu poleceń dotyczących bieżącego funkcjonowania spółki zależnej oraz podejmowaniu indywidualnych decyzji w zakresie rozbudowy lub modernizacji infrastruktury energetycznej (chyba że decyzje te dotyczyłyby działań wykraczających poza plan finansowy lub równoważny dokument). A contrario za niedozwolone mechanizmy koordynacyjne uznawane będą takie działania, które prowadzą do wywierania za pośrednictwem operatorów negatywnego wpływu na funkcjonowanie odpowiednio rynków przesyłu, dystrybucji i magazynowania. Mechanizmy koordynacyjne nie mogą prowadzić do realizacji partykularnych interesów spółki macierzystej związanych z dostawami i produkcją energii, a wyrażających się np. w utrudnianiu dostępu do rynku konkurentom przedsiębiorstwa zintegrowanego pionowo. Takie działania traktowane będą przez organ regulacyjny bez wątpienia jako dyskryminujące.''
maeestro |
alladyn, nie dywaguj, tylko pisz na temat
teresa |
jak tak dalej bedzie to bedziemy potetatem w energetyce swiatowej , same MW
radxqwfvgi |
reGjOr wzhonmybjxgb, [url=http://pyyvbzqqryio.com/]pyyvbzqqryio[/url], [link=http://mpbavwpsckdv.com/]mpbavwpsckdv[/link], http://kabvqucbpxou.com/

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...