Orlen: morskie farmy wiatrowe kluczowym projektem inwestycyjnym

Orlen: morskie farmy wiatrowe kluczowym projektem inwestycyjnym
Fot. Minale Tattersfield, flickr cc
REKLAMA

Wczoraj Reuters podał, że Orlen przejmie rolę PGE w projekcie polskiej elektrowni jądrowej. Orlen, który od razu stracił przez to mocno na giełdzie, odpowiedział komunikatem o postępie w pracach nad projektem zakładającym budowę morskich farm wiatrowych.

Wczoraj Reuters napisał, że PGE wycofa się z roli lidera w projekcie polskiej elektrowni jądrowej, aby skupić się na offshore, a jego miejsce w tym przedsięwzięciu może zająć Orlen. W odpowiedzi na ten komunikat akcje PGE poszły mocno w górę, a notowania giełdowe Orlenu wyraźnie spadły.

Po komunikacie Reutersa Orlen opublikował dwie informacje. W pierwszej firma kierowana przez Daniela Obajtka poinformowała o postępie w jej projekcie morskich farm wiatrowych, a w drugim zdementowała informacje o zajęciu miejsca PGE w projekcie jądrowym.  

Odnosząc się do medialnych spekulacji na temat rzekomego zaangażowania PKN Orlen jako lidera w projekt budowy elektrowni atomowej, stanowczo podkreślamy, że obecnie rozpatrywanymi przez PKN Orlen projektami inwestycyjnymi są: przejęcie kapitałowe Grupy Lotos, rozwój petrochemii oraz farmy wiatrowe na Bałtyku – poinformowała spółka.

W innym wydanym wczoraj komunikacie Orlen poinformował o postępach w projekcie morskiej energetyki wiatrowej, podając, że zakończył się przetarg na wykonanie koncepcji technicznej projektu budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku, których łączna moc ma sięgać nawet 1200 MW. 

Koncepcja techniczna będzie obejmowała budowę infrastruktury technicznej, pomiarowo-badawczej i serwisowej związanej z etapem przygotowawczym, realizacyjnym i eksploatacyjnym. Obecnie prowadzony jest dialog techniczny z oferentami – napisała spółka w komunikacie.

Orlen zaznaczył ponadto, że w celu przygotowania i realizacji tego projektu powołany został dedykowany zespół specjalistów.

Spółka nie zadeklarowała dotychczas, w jakim horyzoncie czasowym chciałaby uruchomić morskie wiatraki.

PGE chce natomiast zbudować na Bałtyku morskie farmy wiatrowe o mocy 1 GW do roku 2025, a następnie zwiększyć ten potencjał do 2,5 GW do roku 2030.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Janek |
Widać, że ludzie nie chcą tej elektrowni jądrowej... a Ci z ME dalej z uporem maniaka, chcą to kontynuować, kiedy ktoś w końcu włączy przycisk "DELETE" dla rządzących w ME, bo już chyba za dużo strat przynieśli całej branży.....
pros |
Elektrownia jądrowa to jak króliczek, ale nie o to chodzi by złapać króliczka, lecz by gonić go ;-) Krewni i znajomi królika dobrze się obłowią. Przynajmniej dobrze, że firmy (pewnie pomimo nacisków) wykazują zdrowy rozsądek.
Janek |
@pros oczywiście, że tak i to za naszą kasę.... ale bańka właśnie pękła.
alladyn-solar-batt |
,,Orlen w czwartek był w centrum zainteresowania inwestorów na GPW. Akcje spółki mocno traciły, nawet ponad 4 proc. Nie bez powodu. Rynek wystraszyła informacja Reutersa, który donosi, powołując się na swoje anonimowe źródła, że to Orlen, a nie PGE, może mieć wiodącą rolę przy budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.''' - niech teraz Minister Krzysio W Krótkich Majtkach - Tchórzewski zrekompensuje inwestorom straty z powodu chlapania babsko-bazarowym ozorem o tym co Krzysio wywróżył dla Polskiej energetyki z....... fusów do kawy. Tak - moi kochani - kilkukrotne solenne picie kawy i wynikające zeń wróżby poczynione na fusach po tych kawach są podstawą medialnych wrzutek Krzysia w krótkich spodenkach. Krzyś miał ,,polecieć'' na koniec pierwszego kwartału, ale zamieszanie z IPN-em i Żydami oraz brak kadr, którymi PiS mógłby Krzysia zastąpić w dziele pilnowania interesów węgla - sprawę opóźnia. Krzyś w miedzy czasie ,,wyspecjalizował się'' w wyłącznie medialnej ,,budowie'' elektrowni atomowej. Do tego - jak zapewnia wszystkich systematycznymi komunikatami - On (Krzyś) jest niezbędnie potrzebny.
TobiSZOŁ |
Kaczor w szpitalu to kaczątka nie wiedzą co mają mówić, bo IQ=15 jak u MojaTVP
AST |
Akcje Orlenu spadły od października 2017 roku do teraz o 30%. Chcą inwestować w wiatraki a biokomponentów nie mają, nie stosują i będą płacić kary i to gigantyczne. Zamiast zająć się produkcją bioetanolu zajmują się wiatrakami. Skąd ci ludzie się biorą?
alladyn-solar-batt |
Do AST: ta fachowość to kwintesencja energetycznych kompetencji PiS
bsboss |
Test wpisu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...