PGE zrezygnuje z elektrowni jądrowej i skupi się na offshore?

PGE zrezygnuje z elektrowni jądrowej i skupi się na offshore?
Prezes PGE Henryk Baranowski. Fot. PGE
REKLAMA

Największy polski koncern energetyczny już wcześniej sygnalizował plany inwestycji w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Zaskakuje jednak informacja o tym, że w celu skupienia się na inwestycjach w offshore PGE odejdzie od projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, w którym ta firma odgrywała dotąd wiodącą rolę.

PGE zrezygnuje z bycia liderem projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, aby skupić się na inwestycjach w offshore, podał dzisiaj Reuters.

Ta informacja może zaskakiwać tym bardziej, że budowę polskiej elektrowni jądrowej mocno forsuje Ministerstwo Energii, które sprawuje nadzór nad państwowymi koncernami energetycznymi, w tym nad PGE.

Wczoraj w Sejmie minister energii Krzysztof Tchórzewski zadeklarował, że pierwszy polski blok jądrowy powstanie w roku 2030, jednak decyzja Rady Ministrów o jego budowie nie została jeszcze podjęta.

Reuters podaje teraz, że decyzja o odejściu od projektu jądrowego wynika z kalkulacji PGE skutkującej wnioskiem, że niemożliwe będzie finansowe udźwignięcie dwóch niezwykle kapitałochłonnych projektów.

Zadeklarowana przez PGE budowa farm wiatrowych na Bałtyku o mocy 1 GW do roku 2025 oraz 2,5 GW do roku 2030 to koszty liczone w miliardach euro. Obecnie powstające na Bałtyku, w jego niemieckiej części, morskie farmy wiatrowe o mocach rzędu 0,4 GW to inwestycje warte około miliarda euro.

Mimo, że w czasie, kiedy morskie wiatraki ma budować Polska Grupa Energetyczna, koszt inwestycji w offshore powinien być znacznie niższy wraz z rozwojem przemysłu offshore i technologii morskich wiatraków, to jednak nadal dla PGE będzie to znaczący wysiłek inwestycyjny.

Tymczasem budowa elektrowni jądrowej – jak szacowało Ministerstwo Energii – może kosztować przynajmniej 70 mld złotych.

PGE może nadal pozostać w projekcie jądrowym, jednak ciężar realizacji tej inwestycji może teraz wziąć na siebie – jak podaje Reuters – PKN Orlen, który zresztą niedawno również potwierdził zainteresowanie budową farm wiatrowych na Bałtyku.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Funkcje i mrzonki Krzysia nijak się mają do finansowych możliwości
Janek |
Dokładnie... niespełnione marzenia z przed wielu lat. To było do przewidzenia. Offshore jak najszybciej i zamykać stare bloki węglowe a w ich miejsce budować elastyczne bloki gazowe do stabilizacji sieci dopóki jeszcze magazyny energii drogie.
dsd |
Nie budowac nawet gazowych, po co.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...