PGE zrezygnuje z elektrowni jądrowej i skupi się na offshore?

PGE zrezygnuje z elektrowni jądrowej i skupi się na offshore?
Prezes PGE Henryk Baranowski. Fot. PGE
REKLAMA

Największy polski koncern energetyczny już wcześniej sygnalizował plany inwestycji w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Zaskakuje jednak informacja o tym, że w celu skupienia się na inwestycjach w offshore PGE odejdzie od projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, w którym ta firma odgrywała dotąd wiodącą rolę.

PGE zrezygnuje z bycia liderem projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, aby skupić się na inwestycjach w offshore, podał dzisiaj Reuters.

Ta informacja może zaskakiwać tym bardziej, że budowę polskiej elektrowni jądrowej mocno forsuje Ministerstwo Energii, które sprawuje nadzór nad państwowymi koncernami energetycznymi, w tym nad PGE.

Wczoraj w Sejmie minister energii Krzysztof Tchórzewski zadeklarował, że pierwszy polski blok jądrowy powstanie w roku 2030, jednak decyzja Rady Ministrów o jego budowie nie została jeszcze podjęta.

Reuters podaje teraz, że decyzja o odejściu od projektu jądrowego wynika z kalkulacji PGE skutkującej wnioskiem, że niemożliwe będzie finansowe udźwignięcie dwóch niezwykle kapitałochłonnych projektów.

Zadeklarowana przez PGE budowa farm wiatrowych na Bałtyku o mocy 1 GW do roku 2025 oraz 2,5 GW do roku 2030 to koszty liczone w miliardach euro. Obecnie powstające na Bałtyku, w jego niemieckiej części, morskie farmy wiatrowe o mocach rzędu 0,4 GW to inwestycje warte około miliarda euro.

Mimo, że w czasie, kiedy morskie wiatraki ma budować Polska Grupa Energetyczna, koszt inwestycji w offshore powinien być znacznie niższy wraz z rozwojem przemysłu offshore i technologii morskich wiatraków, to jednak nadal dla PGE będzie to znaczący wysiłek inwestycyjny.

Tymczasem budowa elektrowni jądrowej – jak szacowało Ministerstwo Energii – może kosztować przynajmniej 70 mld złotych.

PGE może nadal pozostać w projekcie jądrowym, jednak ciężar realizacji tej inwestycji może teraz wziąć na siebie – jak podaje Reuters – PKN Orlen, który zresztą niedawno również potwierdził zainteresowanie budową farm wiatrowych na Bałtyku.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Funkcje i mrzonki Krzysia nijak się mają do finansowych możliwości
Janek |
Dokładnie... niespełnione marzenia z przed wielu lat. To było do przewidzenia. Offshore jak najszybciej i zamykać stare bloki węglowe a w ich miejsce budować elastyczne bloki gazowe do stabilizacji sieci dopóki jeszcze magazyny energii drogie.
dsd |
Nie budowac nawet gazowych, po co.

Giełda OZE

Dzierżawa pod Farmę Fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Teren równy, bez rowów i miejsc zalewo czytaj dalej...

Kredyt

Szukam prywatnego inwestora, który udzieli pożyczki w wysokości 75000 euro do połowy 2019 roku na ni czytaj dalej...

Ring Fundamentowy Vestas V80

Do sprzedania Ring fundamentowy Vestas V80. W razie pytań proszę o kontakt: +48 690 984 216 +48 czytaj dalej...

Kupie projekty PV z wygraną aukcją

Witam, poszukujemy projektów PV z wygrana aukcją zarówno większe pakiety jak i pojedyncze projekty. czytaj dalej...