Statkraft z kolejnymi umowami PPA na zakup energii odnawialnej

Statkraft z kolejnymi umowami PPA na zakup energii odnawialnej
Foto. Statkraft
REKLAMA

Norweski koncern energetyczny Statkraft podpisał kolejne umowy na zakup energii ze źródeł odnawialnych w ramach tzw. umów PPA. Tym razem chodzi o instalacje OZE, których jeszcze nie wybudowano. Norwegowie zobowiązali się już wcześniej do zakupu energii na podstawie takich umów m.in. z farm wiatrowych w Polsce.

Statkraft będzie kupować energię odnawialną z farm wiatrowych o łącznej mocy 30,5 MW, które powstaną w północnej części Francji. To zasługa zawartej na okres 3 lat umowy PPA z francuskim deweloperem Eurowatt.

Podpisanie umowy PPA na sprzedaż energii umożliwi francuskiemu inwestorowi realizację elektrowni wiatrowych, które mają rozpocząć pracę na początku przyszłego roku w departamencie Pas-de-Calais, kilkadziesiąt kilometrów na południe od miasta Lille.

Eutowatt zwiększy tym samym swoje aktywa w energetyce wiatrowej, na które obecnie składają się farmy wiatrowe o mocy 250 MW, z czego 220 MW znajduje się we Francji.

Statkraft zaznacza, że w ramach wprowadzonego we Francji mechanizmu wsparcia producentów energii odnawialnej, tzw. complément de rémunération, bazującego na taryfach premium (feed-in premium), objęci nim operatorzy instalacji OZE muszą wybrać sposób sprzedaży energii na rynku. 

–  Producenci energii zwracają uwagę na stabilność biznesu dostawców usług dostępu do rynku i na ich kompetencje w zarządzaniu niesterowalnymi źródłami odnawialnymi. Oferujemy im umowę zakupu energii i szereg usług bazujących na naszej znajomości francuskiego rynku, i na doświadczeniu w zakresie wprowadzania na rynek energii wiatrowej i słonecznej – komentuje Laurent Talbot z francuskiego oddziału Statkraft.

Norweski koncern agreguje na europejskim rynku sprzedaż energii z instalacji OZE o łącznej mocy około 15 GW. Tylko w Niemczech Statkraft świadczy usługi zarządzania pracą OZE w ramach wirtualnej elektrowni obejmującej około 1,3 tys. elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy około 10 GW.

Niedawno Norwegowie poinformowali o podpisaniu zawartej na 15 lat umowy na zakup energii z ogromnej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 170 MW. Ta inwestycja zostanie zrealizowana w Hiszpanii poza rządowym systemem wsparcia, bez jakichkolwiek preferencji czy gwarancji odkupu energii. 

Wcześniej Statkraft informował o podpisaniu umowy na zakup energii z farm wiatrowych o łącznej mocy 80 MW znajdujących się w naszym kraju. Wiadomo, że Norwegowie kupią ją z zamiarem dalszego odsprzedania na giełdzie.

Statkraft to europejski lider w wytwarzaniu energii odnawialnej, produkujący w skali roku około 66 TWh energii elektrycznej, z czego 99 proc. pochodzi z OZE.

Na koniec 2016 roku norweski koncern posiadał 372 elektrownie o mocy 19,27 GW. Do tego dochodzą 29 ciepłownie o mocy 774 MW. Przy tym 69 proc. zainstalowanego potencjału wytwórczego Statkraft znajduje się w Norwegii.

Na aktywa Statkraft w OZE składają elektrownie wodne o mocy 14 GW, z czego 11,5 GW znajduje się w Norwegii. Do tego dochodzą farmy wiatrowe o mocy 703 MW (881 MW w ujęciu pro-rata) zlokalizowane w Norwegii, Szwecji, Brazylii i Wielkiej Brytanii. Statkraft posiada też bioelektrownię o mocy 40 MW w Niemczech.

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...