Statkraft z kolejnymi umowami PPA na zakup energii odnawialnej

Statkraft z kolejnymi umowami PPA na zakup energii odnawialnej
Foto. Statkraft
REKLAMA

Norweski koncern energetyczny Statkraft podpisał kolejne umowy na zakup energii ze źródeł odnawialnych w ramach tzw. umów PPA. Tym razem chodzi o instalacje OZE, których jeszcze nie wybudowano. Norwegowie zobowiązali się już wcześniej do zakupu energii na podstawie takich umów m.in. z farm wiatrowych w Polsce.

Statkraft będzie kupować energię odnawialną z farm wiatrowych o łącznej mocy 30,5 MW, które powstaną w północnej części Francji. To zasługa zawartej na okres 3 lat umowy PPA z francuskim deweloperem Eurowatt.

Podpisanie umowy PPA na sprzedaż energii umożliwi francuskiemu inwestorowi realizację elektrowni wiatrowych, które mają rozpocząć pracę na początku przyszłego roku w departamencie Pas-de-Calais, kilkadziesiąt kilometrów na południe od miasta Lille.

Eutowatt zwiększy tym samym swoje aktywa w energetyce wiatrowej, na które obecnie składają się farmy wiatrowe o mocy 250 MW, z czego 220 MW znajduje się we Francji.

Statkraft zaznacza, że w ramach wprowadzonego we Francji mechanizmu wsparcia producentów energii odnawialnej, tzw. complément de rémunération, bazującego na taryfach premium (feed-in premium), objęci nim operatorzy instalacji OZE muszą wybrać sposób sprzedaży energii na rynku. 

–  Producenci energii zwracają uwagę na stabilność biznesu dostawców usług dostępu do rynku i na ich kompetencje w zarządzaniu niesterowalnymi źródłami odnawialnymi. Oferujemy im umowę zakupu energii i szereg usług bazujących na naszej znajomości francuskiego rynku, i na doświadczeniu w zakresie wprowadzania na rynek energii wiatrowej i słonecznej – komentuje Laurent Talbot z francuskiego oddziału Statkraft.

Norweski koncern agreguje na europejskim rynku sprzedaż energii z instalacji OZE o łącznej mocy około 15 GW. Tylko w Niemczech Statkraft świadczy usługi zarządzania pracą OZE w ramach wirtualnej elektrowni obejmującej około 1,3 tys. elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy około 10 GW.

Niedawno Norwegowie poinformowali o podpisaniu zawartej na 15 lat umowy na zakup energii z ogromnej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 170 MW. Ta inwestycja zostanie zrealizowana w Hiszpanii poza rządowym systemem wsparcia, bez jakichkolwiek preferencji czy gwarancji odkupu energii. 

Wcześniej Statkraft informował o podpisaniu umowy na zakup energii z farm wiatrowych o łącznej mocy 80 MW znajdujących się w naszym kraju. Wiadomo, że Norwegowie kupią ją z zamiarem dalszego odsprzedania na giełdzie.

Statkraft to europejski lider w wytwarzaniu energii odnawialnej, produkujący w skali roku około 66 TWh energii elektrycznej, z czego 99 proc. pochodzi z OZE.

Na koniec 2016 roku norweski koncern posiadał 372 elektrownie o mocy 19,27 GW. Do tego dochodzą 29 ciepłownie o mocy 774 MW. Przy tym 69 proc. zainstalowanego potencjału wytwórczego Statkraft znajduje się w Norwegii.

Na aktywa Statkraft w OZE składają elektrownie wodne o mocy 14 GW, z czego 11,5 GW znajduje się w Norwegii. Do tego dochodzą farmy wiatrowe o mocy 703 MW (881 MW w ujęciu pro-rata) zlokalizowane w Norwegii, Szwecji, Brazylii i Wielkiej Brytanii. Statkraft posiada też bioelektrownię o mocy 40 MW w Niemczech.

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...